Peskataryen ne demek? Peskateryan diyet nedir? Nasıl yapılır? Peskateryan diyet, öğün listesi örneği ile bu yazımızda.

Peskateryan Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Öğün Listesi

Peskataryen ne demek? Peskateryan diyet nedir? Nasıl yapılır? Peskateryan diyet, öğün listesi örneği ile bu yazımızda.

Peskateryan ne demek?

Yazması biraz zor pesketaryen mi pesketeryan mı peskateryan mı? Doğrusu peskateryandır. Vejetaryen olmak istiyorsunuz fakat balık yemek istiyorsunuz. İşte pesketaryen terimi bu noktada ortaya çıkıyor. Yani peskateryan ne demek? Tüm sebzeleri, meyveleri yemek, kırmızı et tüketmemek ama sadece balık hariç.

Peskateryan diyet ne demek neler yenir

Pesketaryen diyet nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Neler?

Pesketaryen diyette ne yenir? Bol bol sebze. Aslında vejeteryan ama balık yiyor denilen diye duyduğunuz kişiler aslında bu diyeti uyguluyor. Sağlıklı bir diyet mi? Evet gayet sağlıklı bir diyet. Çünkü omega-3 yağ asitleri insan vücudu için gerekli. Özellikle beynin verimli bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında değerli bir yerdedir.

Balık tansiyon düzenleyici özelliğiyle kalp krizi riskini azaltır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki balık yiyen ve çoğunlukla sebzeyle beslenen kişilerde koroner kalp hastalıkları riski çok düşüktür. Bu da peskateryan diyet faydaları açısından önemli bir bilgidir.

Peskateryan beslenme, özellikle bağırsak kanseri ve tip 2 diyabet riskini azaltır. Enflamasyonu önler. Uzun süre uygulanabilecek bir beslenme şeklidir.

Peskateryan diyet asıl yapılır

Peskateryan diyeti öğün listesi

Şimdi hep birlikte bakalım Pesketaryen diyette ne yenir? ve madde madde peskateryan diyet listesinde yer alan gıdalar nelermiş görelim.

 • Konserve sardalya, somon, ton balığı
 • Balık kroket
 • Dondurulmuş somon, karides, alabalık, ringa balığı
 • Taze balıklar ve deniz kabukluları
 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Tahıl ürünleri
 • Baklagiller
 • Şerezler
 • Keten tohumu, chia tohumu gibi tohumlar
 • Yumurta ve süt ürünleri (eğer lakto ovo vejetaryen iseniz)

Eğer bu peskateryan diyet listesini uygularsanız ve fakat yumurta ve süt ürünlerini listenizden çıkartırsanız, kalsiyum değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.

Peskateryan diyet listesi

Peskateryan diyet listesi örneği

Peskateryan kahvaltı : Sebzeli omlet veya mücver. Sebze kavurması veya balık çorbası. Roka salatası.
Peskateryan öğle yemeği : Balkabağı çorbası. Nohut salatası ya da kereviz salatası. Veya cevizli ve chia tohumu serpilmiş bir yeşil salata.
Peskateryan akşam yemeği : Izgara veya buğulama somon. Izgara tatlı patates ve veya karnabahar.

Peskateryan diyette ne yenir ne yenmez

Peskateryan diyet kilo verdirir mi? Evet verdirir. Oldukça sağlıklı bir beslenme şeklidir. Çoğunlukla sebze ve balık tercih ederseniz, tahılları daha az tüketirseniz, bu diyetle kilo verebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Uzun süre bu diyeti yapabilirsiniz.

Peskateryan diyette ne yenmez? Et yenmez. Tavuk, inek, koyun, keçi, domuz eti gibi kırmızı et ve beyaz etler yenmez. Balık ve deniz kabukluları yenebilir.

Peskateryan diyette ne kadar balık yenir? Eğer tüketilen balık, denizden tutulan taze balıksa ve açık deniz balığıysa günde iki öğün dahi tüketenler var. Fakat balıktaki cıva riski göz önünde bulundurulmalı.

Balık yiyen vegan olarak adlandırılan bu beslenme türü oldukça sağlıklıdır. Faydaları yazımda anlattığım gibi oldukça fazladır. Dünyanın pek çok yerinden pek çok kişi bu diyeti uygulamaktadır. Uzun vadede uygulandığında pek çok hastalık riskini azaltmaktadır. Bu yüzden de doğayı ve denizlerimizi temiz tutmak ve korumak zorunda olduğumuzun bir kez daha altını çizmek isterim.


Peskateryan Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Öğün Listesi


Kuşkonmaz, brokoli ve tahılda bol miktarda folik asit bulunur. Folik asit, yeni hücre oluşumunu destekler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler