Pelin otu (Wormwood) özellikle parazit tedavisinde etkili. Ama neye iyi gelir dediğimizde özellikle pelin otu çayı faydaları ile ön plana çıkıyor.

Pelin Otu Neye İyi Gelir? Pelin Otu Çayı Faydaları

Pelin otu (Wormwood) özellikle parazit tedavisinde etkili. Ama neye iyi gelir dediğimizde özellikle pelin otu çayı faydaları ile ön plana çıkıyor.

Pelin otu (Wormwood / Artemisia absinthium) binlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılıyor. Özellikle parazit tedavisinde çok etkili. Ama neye iyi gelir dediğimizde özellikle pelin otu çayı faydaları ile ön plana çıkıyor.

Yaprakları alkol ve ilaç yapımında kullanılan ve bazı ülkelerde tanrının lütfu olarak isimlendirilen pelin otu özellikle Güney Amerika, Asya, İngiltere ve Afrika bölgelerinde yaygın olarak yetiştiriliyor. Pelin otu neye iyi gelir faydaları
Tarih boyunca vücuttan parazit temizleme konusunda bilinen en iyi bitki olmuştur. Pelin otu yağı ağrı kesici, iltihap giderici ve sindirim sistemi sorunları üzerindeki olumlu iyileştirici etkisi için kullanılır.

Ayrıca uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler ve içecekler arasında da yer alır.

Pelin otu neye iyi gelir faydaları neler?

Deodoran, böcek ilacı, safra söktürücü, tonik, ateş düşürücü ve adet hızlandırıcı olarak pek çok şekilde kullanılan pelin otu yağı, yaprakları ve çayı ile şifa dağıtır. Neye iyi gelir, faydaları neler bakalım.
  • Doğal ağrı kesici
  • Doğal iltihap giderici
  • Parazit enfeksiyonlarında etkili
  • Safra kesesi hastalığına iyi gelir
  • Yaraları hızlı iyileştirir
  • Böcek ve sinek ısırığına iyi gelir
  • Crohn hastalığı tedavisinde etkilidir
  • Artrit ve eklem hastalıklarında etkilidir

Yan etkileri ve zararları var mı? Uyku, kusma, sersemlik, halüsinasyon ve hareket etme isteği gibi yan etkiler seyrek de olsa fazla tüketildiğinde gözlemlenmiştir.

Pelin otu kullananların yorumları genelde olumlu yöndedir. Özellikle kılkurdu, yuvarlak solucan ve tenya (bağırsak kurdu) tedavisinde çok etkilidir.

Pelin otu çayı nasıl yapılır? 1 çay kaşığı kuru yaprak 250 ml suda 7 dakika kaynatılır. İçine nane, limon ve bal eklenerek içilir. pelin otu çayı faydaları
Melisa çayı gibi sakinleştirici etkisi olan pelin otu çayı uyku öncesi içilebilir.

Bakteri mantar ve parazit hastalıkları

Pelin otu iltihap giderici, ateş düşürücü ve kanser önleyici etkilerinin yanı sıra aynı zamanda bakteri mantar ve parazit hastalıkları tedavisinde de çok etkilidir.

Doğal bakteri, mantar, virüs ve parazit öldürücü bitki olarak binlerce yıl pek çok kültürde kullanılmıştır. Özellikle Asya ve Afrika bu bitkiye çok önem vermiştir.

Pelin otu neye iyi gelir dediğimizde veya pelin otu çayı faydaları neler dediğimizde listenin başında açıkçası bu yer alır.

İştahsızlık, pek çok mide bağırsak hastalıkları ve ağrıları için doğal bitkisel çözüm olmuştur. Gastrit, reflü, kronik ishal, kronik kabızlık gibi.


Pelin Otu Neye İyi Gelir? Pelin Otu Çayı Faydaları


Trabzon hurması yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler sayesinde, antioksidan özelliğe sahiptir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler