Pazının faydaları nelerdir? Pazının yararları nelerdir? Pazı nasıl yenir? Pazıda hangi vitaminler mineraller vardır, Pazı diyeti.

Pazının Faydaları Nelerdir?

Pazının faydaları nelerdir? Pazının yararları nelerdir? Pazı nasıl yenir? Pazıda hangi vitaminler mineraller vardır, Pazı diyeti.

Pazının yararları nelerdir?

Pazı, ülkemizde neredeyse her bölgede tarımı yapılan ıspanakgillerden büyük yapraklı yeşil bir sebzedir. Şekil ve tat olarak ise ıspanağa benzer. Sapları ve yaprakları ıspanaktan daha büyüktür. Yemeklerde pazı sıkça kullanılır. Yaprakları ve sapları böreklerin, gözlemelerin, salçalı yemeklerin ve çorbaların içinde kullanılır. Hatta saplarından İç Anadolu ve Karadeniz’de turşu yapılır. Vitamin değerini kaybetmemesi için çok fazla suda bekletilmemelidir. Mikroplarından arındırılması için yıkarken sirkeli su kullanılmalıdır.

Pazıda hangi vitaminler mineraller vardır?

Vitamin ve mineral bakımından da zengin bir sebzedir. İçeriğinde potasyum, manganez, demir, kalsiyum, A ve C vitamini bulundurur.

Pazının faydaları nelerdir

İçerisinde bulunan yoğun demir sayesinde hemoglobin üretimini artırır. Dolaşım sistemini güçlendirir.

Pazının bir diğer faydası ise, hazmı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisidir. Hardal ile tüketildiğinde de gaz giderici etkisi vardır.

Pazı Diyeti

Pazı için kalorisinin düşük olması nedeniyle diyet listelerinin vazgeçilmezidir diyebiliriz. Hem kalorisi düşük hem de günlük vitamin ve mineral ihtiyacına büyük katkı sağlayan bir besindir. Siz de diyet yapıyorsanız mutlaka doktorunuza da danışarak pazıyı çiğ ve taze olarak tüketebilirsiniz. Salatasını yapabilirsiniz.


Pazının Faydaları Nelerdir? : Pazının faydaları pazının yararları pazıda hangi vitaminler var pazıda hangi mineraller vardır çiğ pazı yenir mi ıspanak hazmı kolaylaştırıcıZencefil ve zerdeçal iki muhteşem koruyucudur. Gripten kansere kadar çoğu hastalığın önlenmesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve iltihap gidermede vazgeçilmezlerdendir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler