Pazının faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Nasıl yenir? Pazıda hangi vitaminler ve mineraller var? Diyette gebelikte yenir mi?

Pazının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Pazının faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Nasıl yenir? Pazıda hangi vitaminler ve mineraller var? Diyette gebelikte yenir mi?

Pazı, ülkemizde neredeyse her bölgede tarımı yapılan ıspanakgillerden büyük yapraklı yeşil bir sebzedir. Şekil ve tat olarak ise ıspanağa benzer. Sapları ve yaprakları ıspanaktan daha büyüktür. Yemeklerde sıkça kullanılır.

Pazının faydaları nelerdir

Yaprakları ve sapları böreklerin, gözlemelerin, salçalı yemeklerin ve çorbaların içinde kullanılır. Hatta saplarından İç Anadolu ve Karadeniz’de turşu yapılır. Vitamin değerini kaybetmemesi için çok fazla suda bekletilmemelidir. Mikroplar ve kimyasallardan arındırılması için yıkarken sirkeli su kullanılabilir.

Pazının faydaları nelerdir?

Gebelikte pazının faydaları oldukça fazladır. Hem bu süreçte hem de günlük olarak pazı tüketmek diyetinize ve beslenme programınıza eklediğinizde pek çok yarar sağlar.

  • Sindirim sistemi inflamasyonunu azaltır
  • Kanser düşmanıdır
  • Gece görüşünü iyileştirir
  • Krampları azaltır
  • Saç sağlığını iyileştirir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kan şekerini düzenler
  • Kemikleri güçlendirir

Çok iyi bir demir kaynağı olan bu harika sebzeyi özellikle kadınların tüketmesi önemlidir. Eğer histamin intoleransınız yoksa, beslenme listenize mutlaka eklemeniz gereken sebzelerdendir.

Hamilelikte pazı yenir mi diyenler için listede dikkat çeken "kemikleri güçlendirir" maddesinin altını çizmekte önem var. Hem hamilelikte hem de çocukluk döneminde kemik gelişimi ve sağlığı için süt ve süt ürünleri yerine çocuğa pazı, ıspanak, kale sebzesi gibi gıdalar verilmelidir. Hamilelikte diyet yapılır mı? Nasıl beslenilmeli? yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Pazının yararları faydaları

Pazıda hangi vitaminler ve mineraller vardır?

Vitamin ve mineral bakımından da zengin bir sebzedir. Super gıdalar arasında yer alır. İçeriğinde potasyum, manganez, demir, kalsiyum, A ve C vitamini bulundurur.

Tıpkı ıspanak veya kale lahanası gibi yeşil yapraklı sebzelerin yararı oldukça fazladır.

İçerisinde bulunan yoğun demir sayesinde hemoglobin üretimini artırır. Dolaşım sistemini güçlendirir. Pazının bir diğer faydası ise, hazmı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisidir. Hardal ile tüketildiğinde de gaz giderici etkisi vardır.

Pazı Diyeti

Pazı için kalorisinin düşük olması nedeniyle diyet listelerinin vazgeçilmezidir diyebiliriz. Hem kalorisi düşük hem de günlük vitamin ve mineral ihtiyacına büyük katkı sağlayan bir besindir. Siz de diyet yapıyorsanız mutlaka doktorunuza da danışarak pazıyı çiğ ve taze olarak tüketebilirsiniz. Salatasını yapabilirsiniz.

Pazıdaki vitaminler mineraller

Pazı suyunun faydaları da listedeki her şeyi kapsar aradaki fark sadece sindiriminin, pişmişine göre biraz daha zor olmasıdır.


Pazının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?


Ülkemizde en çok görülenler : B12 eksikliği, kansızlık, D vitamini eksikliği. Halsizlik, yorgunluk hissinizin sebebi bunlardan biri olabilir. Lütfen bir tahlil yaptırın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler