Patlıcanın faydaları ve besin değeri nedir? Neye iyi gelir? Patlıcandaki nikotin vitaminler ve mineraller...

Patlıcanın Faydaları Besin Değeri Ve Patlıcandaki Vitaminler

Patlıcanın faydaları ve besin değeri nedir? Neye iyi gelir? Patlıcandaki nikotin vitaminler ve mineraller...

Patlıcanın faydaları nelerdir?

Patlıcanın, A vitamini, fosfor ve kendine has bazı özelliklere sahip. Patlıcan sinirleri gevşetiyor ve kalp çarpıntısını gideriyor.

patlıcanın faydaları

Patlıcanın yararları | Patlıcan neye iyi gelir?

Patlıcan alfa ketoglutarik asit gibi pankreas, karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendiriyor, idrar söktürüyor, vücuttaki fazla suyu dışarı boşaltıyor ve kilo verirken önemli bir görev teşkil ediyor. Şeker hastaları, patlıcan salatasından çok fayda görürler. Patlıcan kansızlığa iyi gelir, kanı arttırır.

Patlıcan, en sağlıklı olarak közde veya ocakta pişirilip kabukları soyulup ince kıyılarak tüketilir. Közde patlıcan tarifini sızma zeytinyağı ve bol sarımsak ile kolaycı hazırlayabilirsiniz.

Patlıcan ayrıca antioksidan yiyecekler arasında yer alır. Fakat gölge sebzelerden biridir. Bu yüzden alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir. Bu da patlıcanın zararları olarak belirtilebilir. İçinde alkaloidler bulunur, bu yüzden yapraklarını yemek boğazda yanma, kusma ve kalp aritmisine sebep olabilir.

patlıcanın faydaları neye iyi gelir patlıcantaki vitaminler

Patlıcan neye iyi gelir diye baktığınızda kansere karşı koruyucudur, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, kemik sağlığı ve kalp sağlığı için iyidir diye de ekleyebiliriz.

Patlıcandaki vitaminler ve mineraller hangileri | Patlıcanın besin değeri

Patlıcandaki vitaminler C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, magnezyum, manganez, fosfor, folik asit, potasyum, bakır, tiyamin, niyasin. Patlıcanın besin değerleri oldukça yüksektir ve lifli bir sebzedir.

Patlıcanın faydalarından biri de kalp sağlığını korumaktır. İçeriğindeki lif kötü kolesterolü düşürür.

patlıcanın zararları besin değeri patlıcandaki nikotin oranı

Ayrıca patlıcanda bulunan demir ve kalsiyum kemikleri güçlendiren doğal tedavi yöntemidir. Aynı içeriklerden dolayı kansızlığa da iyi gelir.

Patlıcandaki nikotin miktarı

Patlıcandaki nikotin miktarını merak edenler, bazen sigarayı bırakıp acaba patlıcana mı başlasam diye düşünenler olabiliyor :) Fakat ne yazık ki patlıcandaki nikotin oranı düşündüğünüzden çok düşük.

Bir gram patlıcanda 100 nanogram nikotin bulunur. Yani 1 gramın milyarda birine denk geliyor. Yani 10 kilo patlıcan yerseniz, 1 adet sigaradan aldığınız nikotine eş değer gelir.


Patlıcanın Faydaları Besin Değeri Ve Patlıcandaki Vitaminler


Bir çocuğun, bir hayvanın, annenizin, sevgilinizin saçlarına dokunun. 10 dakikalık bir dokunuş kan basıncınızı azaltır ve stres oranınızı oldukça düşürür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler