Patatesin faydaları neler? Patates kilo yapar mı? Patateste hangi vitaminler ve mineraller var? Patates ile yapılan yemekler.

Patatesin Faydaları Neler? Patatesteki Vitaminler ve Mineraller

Patatesin faydaları neler? Patates kilo yapar mı? Patateste hangi vitaminler ve mineraller var? Patates ile yapılan yemekler.

Patatesin faydaları nelerdir

Patatesin besleyici maddelerinin çoğunluğu, kabuğunun hemen altında veya yakınındadır, bu sebeple patatesin, kül veya buharda pişirildikten sonra soyulması gerekir. Patates, salata veya soğanla yenildiğinde, içindeki nişasta daha az zararlı hale gelir.

patatesin faydaları

Patates kilo yapar mı?

Patatesi, yağda kızartarak yemezseniz kilo almazsınız.

Şişmanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıdadır. Şeker hastalarının, ekmek yerine limonlu suda veya karbonatlı suda bekletilmiş patates yiyebilirler. Ancak potasyumun zayi olmaması için, patatesler külde veya çift tabanlı tencerede pişirilmelidir.

Patateste hangi vitaminler var?

Patatesin yaklaşık yüzde 20'si karbonhidrat ve kalori değeri oldukça düşüktür. Bol B vitaminleri, C vitamini, protein, kalsiyum, demir ve fazla miktarda potasyum içerir. Patatesteki vitaminler denilince akla hatta ilk olarak potasyum gelir. Çünkü tam bir potasyum deposudur. Özellikle bol maydanozlu ve soğanlı bir patates salatasının üzerine bol limon ve elma sirkesi döktüğünüzde, patatesi en faydalı hale getirebilirsiniz.

Ayrıca tatlı patates faydaları ve patates diyeti yazılarımı da okumak isteyebilirsiniz.

Peki potasyum ne işe yarar? Özellikle felç riskini düşürür, kas kaybını önler, kemik mineral hacmini korur. Potasyumun faydalarından bir diğeri de böbrek taşı oluşumunu engellemesidir.

Patatesteki vitamin ve minerallere dönecek olursak. Orta boy bir patates, günlük C vitamini miktarının 1/3'ünü temin eder. Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsakları, böbrekleri ve kanı temizler, kabızlığı önler. Kansere karşı korur ve yorgunluğa karşı birebirdir. Ayrıca midenin en yakın dostudur.

Patates ile yapılan yemekler

Patates ile yapılan yemekler listesi elbette çok uzun ve çeşitlidir. Fakat en çok bilinenleri patates cipsi, kaşarlı patates püresi, sütlü patates püresi, çıtır patates kızartması, güveçte patates püreli köfte, patates salatası, kıymalı patates ve yumurtalı patates olarak listenin başında yer alabilir.

fırında patates faydaları vitaminler mineraller

Haşlanmış patates neye iyi gelir?

Mesela diyet yaparken haşlanmış patates yenir mi? Patatesin yenilebilecek en iyi formlarından biri haşlanmış patates veya patates püresidir. Fakat karbonhidrat ve nişasta içerdiği için kilo verirken patates tüketilmesi tavsiye edilmez.

Yine de genel beslenme listenize patatesi eklediğinizde iyi bir lif kaynağı da eklemiş olursunuz. Kalorisini yükseltmemek adına patatesi fırında veya haşlanmış olarak tüketmekte fayda vardır.

Gastrite iyi gelen yiyecekler ve içecekler listesinde de yer almaktadır.

Patates neye iyi gelir dediğimizde aklımıza kemik sağlığı, kas sağlığı, beyin sağlığı ve mide sağlığı gelir. Ayrıca ishali kestiği gibi bir bilgi de vardır. Eğer mide bağırsak bölgenizde herhangi bir sorun yoksa, bu bilgi geçerli olabilir.


Patatesin Faydaları Neler? Patatesteki Vitaminler ve Mineraller


Günde 1 çay kaşığı kadar tuz tüketin. Bu tuz, rafine olmamalı. Doğal kaya tuzu kullanın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler