Patates kilo yapar mı? Patateste hangi vitaminler var? Patatesin faydaları nedir?

Patatesin Faydaları

Patates kilo yapar mı? Patateste hangi vitaminler var? Patatesin faydaları nedir?

Patatesin faydaları nelerdir

Patatesin besleyici maddelerinin çoğunluğu, kabuğunun hemen altında veya yakınındadır, bu sebeple patatesin, kül veya buharda pişirildikten sonra soyulması gerekir. Patates, mutlaka salata veya soğanla yenilmelidir.

patatesin faydaları

Patates kilo yapar mı?

Patatesi, yağda kızartarak yemezseniz kilo almazsınız.

Şişmanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıdadır. Şeker hastalarının, ekmek yerine bol patates yiyebilirler. Ancak potasyumun zayi olmaması için, patatesler külde veya çift tabanlı tencerede pişirilmelidir.

Patateste hangi vitaminler var?

Patatesin yaklaşık yüzde 20'si karbonhidrat ve kalori değeri oldukça düşüktür. Bol B vitaminleri, C vitamini, protein, kalsiyum, demir ve fazla miktarda potasyum içerir. Orta boy bir patates, günlük C vitamini miktarının 1/3'ünü temin eder. Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsakları, böbrekleri ve kanı temizler, kabızlığı önler. Kansere karşı korur ve yorgunluğa karşı birebirdir. Ayrıca midenin en yakın dostudur.


Patatesin Faydaları : Közde patates buharda patates patates kilo yapar mı şeker hastaları B vitaminleri C vitamini protein kalsiyum demir potasyum


Bir çocuğun, bir hayvanın, annenizin, sevgilinizin saçlarına dokunun. 10 dakikalık bir dokunuş kan basıncınızı azaltır ve stres oranınızı oldukça düşürür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler