Patates diyeti nedir? Patates diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Nasıl yapılır? Faydaları neler, kilo verdirir mi?

Patates Diyeti

Patates diyeti nedir? Patates diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Nasıl yapılır? Faydaları neler, kilo verdirir mi?

Patates diyeti, kilo vermeyi hedefleyen bir diyettir. Patates vitaminler, mineraller ve lif açısından zengindir. Sindiriminin kolay olması ve muzdan daha fazla potasyum içermesi ile bilinen bir sebzedir.


Patates diyetinin faydası nedir? Patatesin düşük kalorili olması patates diyetinde verim sağlamaktadır. Patates hem tok tutar hem de pek çok hastalığı önleyebilir. Patatesin faydaları çok. Mesela bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini düzenler. Yalnız patates diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, bu diyetin sadece kısa bir süre yapılması gerektiği bilgisidir.


Patates diyeti nasıl yapılır?

patates diyetiyle kilo verPatates diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İster tatlı patates, ister kırmızı patates, ister normal patates ile bu diyeti yapıyor olun; verim almak ve kilo vermek için bu kurallara uymanız gerekir.

  • Patates diyeti yaparken, günde 2 kiloya kadar patates yiyebilirsiniz
  • Patates diyetinde patatesten başka hiçbir gıda tüketemezsiniz
  • Patatese himalaya tuzu, kaya tuzu veya organik deniz tuzu ekleyebilirsiniz. Bunun dışında ketçap, mayonez gibi hiçbir sos eklememeniz gerekir/li>
  • Diyet boyunca şekersiz çay, bitki çayları ve türk kahvesi gibi içecekler tüketebilirsiniz
  • Bu diyeti yaptığınız günlerde ağır egzersizlerden kaçınmalı sadece yürüyüş yapmalısınız
  • Patatese çeşitli baharatlar, soğan ve sarımsak ekleyebilirsiniz
  • Patates diyetini en fazla 5 gün yapmalısınız

Patates diyeti nedir? Patates diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

patates diyeti nasıl yapılır


Patates diyeti kısa süreli ve zayıflamayı sağlayan, şok diyet olarak bilinen diyetlerden biridir. Tüm şok diyetler gibi, tek tip gıda diyetleri en fazla 5 gün yapılmalıdır.


Patates diyeti yaparken eğer normal altın patates ya da beyaz patates olarak bilinen patatesi kullanacaksanız, suda bekletmenizi tavsiye ederiz. Böylece içindeki nişasta çözülecektir.


Patates diyetinde sadece belli vitamin ve mineraller vardır, vücudumuzun günlük olarak çok daha fazla ve çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu yüzden besin değeri yüksek ve zengin gıdalar uzun vadede daha sağlıklıdır. Bu diyet sadece beş gün yapılmalıdır.


Herhangi bir diyeti yaparken önemli olan maddelerin başında kas kütlesi kaybetmeden zayıflamak vardır. Bu yüzden ek tip diyetler veya şok diyetler uzun süre yapıldığında buna sebep verir. Ayrıca belirli günden daha fazla yaptığınız diyetten sonra eskisi gibi yemeye başladığınızda kilo alabilirsiniz. Bu yüzden şok diyetler zaten şekillendirilmiş bir diyet programı içinde yer alırsa daha verimli olurlar.

Patates diyeti kilo verdirir mi?

patates diyeti


Patates diyeti kilo verdirir. Yapılan araştırmalarda, katılımcılarda yüzde sekiz oranında bir zayıflama görülmüştür. Bu tür kısa süreli yapılması gereken diyetler doktor kontrolünde yapılmalıdır.


Patates diyetinde patatesler nasıl pişirilmeli? Haşlama, buharda veya fırında patates yapabilirsiniz. Baharat ekleyebilirsiniz fakat sos ya da şeker bu diyette yer almamakta. Olabildiğince düşük miktarda hatta sıfıra yakın yağ kullanılmalı. Yani yağda kızarmış patates yerine, haşlanmış veya fırında baharatlarla pişirilmiş patatesi tercih etmelisiniz. Öğünlerinizin bazılarında patatesi soğuk şekilde veya patates salatası şeklinde de tüketebilirsiniz.


Patates Diyeti


Beslenme bozuklukları sadece hormonal değil psikolojik sebeplere de dayanabilir. Sağlıklı beslenme sürecinde hem bir diyetisyen hem de bir psikologdan destek almanız önemlidir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler