Papatya çayı neye iyi gelir? Nasıl yapılır? Neye iyi gelir? Papatya çayının özellikleri, sivilcelere cilde saça ve sağlığa faydaları nelerdir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Faydaları Neler?

Papatya çayı neye iyi gelir? Nasıl yapılır? Neye iyi gelir? Papatya çayının özellikleri, sivilcelere cilde saça ve sağlığa faydaları nelerdir?

Papatya çayının sağlığa faydaları çok uzun yıllardır biliniyor. Bugün neye iyi gelir, ne işe yarar detaylıca bakacağız. Papatya çayının sinüzite, sivilcelere, saça, cilde ve psikolojiye olan faydaları hakkında daha çok bilgi edineceğiz. Papatya çayı neye iyi gelir faydaları

Chamomile (Matricaria recuita) olarak da bilinen Avrupa ve Batı Asya kökenlidir. Kokusu elmayı andırır. İki türü vardır, biri Alman biri Roman papatyası. Tıpta ve bu yazıda bahsi geçen ilkidir.

Hipokrat zamanında ateş düşürücü, ağrı kesici, hemoroid ve pek çok hastalığı hafifletici olarak kullanılmıştır. Matricaria ismi Latincede rahim demektir. Bu bitki özellikle kadın üreme sistemi üzerinde gösterdiği etkiyle tarihte iz bırakmıştır.

Moden çağlarda daha çok sakinleştirici, uyku düzenleyici ve anksiyete tedavisi için kullanılmaya başlanmıştır. Papatya yağı, çayı ve çiçek özütü en çok kullanılan formlarıdır.

Papatya çayı ne işe yarar? Papatya çayının faydaları

Günümüzde en çok uyku düzenleyici olarak bilinmektedir ancak anksiyete üzerinde de çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca sinüzte, sivilcelere, saça ve cilde olan faydaları da dikkat çekmektedir.
  • Sakinleştirici
  • Uyku düzenleyici
  • Sindirim sistemi düzenleyici
  • Yara iyileştirici
  • Ağrı kesici
  • Şeker düzenleyici
  • İltihap azaltıcı

Bunların yanı sıra kemik erimesini önlediği, diş sağlığını koruduğu, özellikle egzama tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. İltihap ve mantar üzerinde etkilidir. Bu yüzden özellikle papatya çayının saça ve cilde faydaları dikkat çeker.

Cildi yumuşatır, şişkinliği azaltır, yaraları sakinleştirir, cildi hasardan korur. Egzama ve gül hastalığı tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Kepek önleyici, saç uzatıcı özellikleri vardır. Güneş ışığında saça sürüldüğünde saçın rengini açabilir. Papatya

Günde bir kaç bardak içilebilir. Özellikle akşam saatlerinde içilmesi önerilir. Böylece kişiyi daha sakin ve rahat bir uykuya hazırlar.

Dikkat edilmesi gerekenler ve yan etkileri

Papatya çayının zararları ve yan etkileri denildiğinde akla ilk olarak alerjik etkisi gelir. Cilt üzerine uygulandığında kızarıklık ve kaşınma gibi yan etkiler görülebilir.

Oral olarak kullanıldığında, kusma ve aşırı duyarlılık görülebilir. Bu yüzden ilk kullanımda düşük miktarlar tercih edilmeli.

Sinir ve böbrek hasarını önlediği Japon ve İngiliz uzmanlar tarafından rapor edilmiştir. Psikolojiye iyi gelen yiyecekler içecekler arasında önemli bir yeri vardır.

Nasıl demlenir? Su kaynadıktan sonra ocaktan alınır, bitki içine atılır ve bu şekilde demlenir. Kafein içermez, bazı kültürlerde içine süt eklenerek içilir.


Papatya Çayı Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Faydaları Neler?


5 saatten daha az uyuyanların, 8 saat uyuyanlara göre kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranı %40 daha fazla.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler