Öksürük nasıl geçer? Neden olur? Evde ne yapılabilir? Öksürüğü kesen besinler azaltan şeyler bitkiler neler? Tedavisi için ne iyi gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğü Azaltan Kesen Şeyler

Öksürük nasıl geçer? Neden olur? Evde ne yapılabilir? Öksürüğü kesen besinler azaltan şeyler bitkiler neler? Tedavisi için ne iyi gelir?

Kimi insan öksürükten çok rahatsız olur ve bir an önce geçmesini ister ve öksürüğe ne iyi gelir acaba öksürüğü kesen azaltan şeyler neler diye araştırıp kullanmak ister. Aslında öksürük duman, mukus ve diğer tahriş edici ajanların temizlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Elbette öksürükten öksürüğe de fark vardır. Özellikle sürekli devam eden veya yoğun öksürük kişiyi ve bedeni rahatsız eder, yorar.

Sessiz bir yerde başımıza geldiğinde kimseyi rahatsız etmemek için kendimiz rahatsız oluruz. Bir konuşmaya başlamadan önce boğazımızı temizlemek isteriz. Bunlar herkesin başına sıkça gelir.

İki veya üç haftadan uzun süren kuru öksürük veya balgamlı öksürük ya da salyalı gibi farklı şekillerde olabilir. Bazen kuru olarak çok daha uzun sürebilir. Sebep soğuk algınlığı, bronşit, reflü ve daha farklı olabilir. Özellikle hasta olmadığınız halde sürekli bir öksürme, boğaza bir şeyin takılması hissi varsa eliminasyon diyeti yapmak çok faydalı olabilir.

Öksürüğü kesen besinler

Öksürüğe ne iyi gelir denilince öksürüğü kesen besinler ilk sırada yer alır. Pek çok kişi bunları yüzyıllardır tüketmekte ve birbirine tavsiye etmektedir.

  • Bal çayı veya kaşığa alınarak
  • Probiyotikler
  • Ananas
  • Tavuk çorbası
  • Meyan kökü çayı
  • Zencefil çayı veya kaşığa alınarak

Probiyotiklerde özellikle Lactobacillus grip ve nezle durumlarında kullanılabilir. Fakat bunun yanı sıra tüm süt ve süt ürünlerinin olumsuz etkisi vardır. Ananas şişkinliği geçiren gıdalar arasında olmakla birlikte aynı zamanda vücuttaki mukusu da yumuşatan iyi bir bromelain kaynağıdır.

Bir tatlı kaşığına bir miktar bal, toz zencefil ve karabiber koyulup yutulduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bu da öksürüğü ne geçirir denildiğinde uzun yıllardır her evde uygulanan basit ve etkili bir çözümdür.

Öksürük nasıl geçer

Kuru öksürük neden olur? Evinizde toz, hayvan tüyü veya küf olabilir. Kullandığınız deterjanlara, parfümlere alerjiniz olabilir veya yanlış beslenme sonucu bağırsak florası bozulmuş olabilir. Vücudunuzda inflamasyon oluşmuş olabilir.

Gluten, süt ve süt ürünleri beslenme programınızdan çıkartılmalıdır. Evde öksürük tedavisi için bunlar önemli adımlardır. Ayrıca sıcak suyun içine kaya tuzu ve okaliptüs yağı eklenerek karıştırılıp, soğutularak gargara yapılması veya organik sirkeli su ile gargara yapılması da çok yardımcı olur.

Hatmi kökü ve meyan kökü öksürüğü kesen bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Bir litre suyun içine akşamdan bir miktar koyup bekletebilir ve ertesi gün tüketebilirsiniz. Ayrıca toz, çay veya supplement olarak da kullanılabilir. Fakat hamileler, kalp hastaları ve akciğer hastalığı olanlar için uygun olmayabilir.

Havayı nemlendirmek de öksürük nasıl geçer sorusu için önemli bir rol alır. Difüzör kullanılabilir ve içine virüsler için kekik, tarçın, limon, sarımsak, bergamot, limon, lavanta, okaliptüs uçucu yağları eklenebilir. Bu yağlar banyoda küvet içine damlatılarak, şampuanlara eklenerek ve kıyafetlere damlatılarak da kullanılabilir.

Evde öksürük için ne yapılabilir dediğimizde tüm bunlar çok işe yarayan ve pek çok kişide olumlu sonuçlar gösteren çözümlerdir. Özellikle kekik çayı etkili bir çözümdür. Semptomun sebebinin bulunması ve buna göre bir tedavi yönteminin uygulanması her zaman çok önemlidir.

Ortamın temizlenmesi, düzenlenmesi ve bu gıdaların kullanılması öksürüğü azaltan kesen şeyler arasında en etkili olanlardır. Dış etkenler ve iç etkenler kontrol altına alınmalı, beslenme düzenine de mutlaka dikkat edilmelidir.


Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğü Azaltan Kesen Şeyler


Hiç bir sıcak/soğuk içecek suyun yerini tutmaz, bunu asla unutmayın. O nedenle mutlaka günlük su içme miktarınızı ölçün ve günlük hedefinize ulaşmaya çalışın. Bunun için telefonunuza uygulamalar indirebilir, bir su içme günlüğü de oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler