Obezite nedir? Obezitenin nedenleri sınırı ve tedavisi nasıl olmalı? Obezite önleme yolları neler?

Obezite Nedir? Obezite Önlemleri Neler? Obezitenin Nedenleri ve Tedavisi

Obezite nedir? Obezitenin nedenleri sınırı ve tedavisi nasıl olmalı? Obezite önleme yolları neler?

Obezite nedir?

Fast food alışkanlığı, metropol insanının en büyük düşmanı haline geldi. Günümüzde özellikle çalışan kadınların artmasıyla, hemen alıp yenilebilen yiyeceklerin ya da dondurulmuş sağlıksız gıdaların tüketimi gün geçtikçe artıyor. Ve bu durum obeziteye yol açıyor.

Obezite nedir? vücut kitle endeksinin belli bir oranın üzerinde olması ile belirlenmektedir. Buna göre vücut kitle endeksi hesaplama sayfamızdan obezite sınırında olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

obezite nedir obezite sınırı obezite tedavisi

Obezitenin nedenleri

Ülkemizde maalesef diğer ülkelere nazaran spor merkezleri olması gerekenden çok daha az ve çok daha pahalı. Bu durum insanları spor merkezlerinden uzak tutuyor. Parkların, yürüme alanlarının, spor tesislerinin ve oyun parklarının yetersiz olması, toplumda fiziksel aktivitenin istenilen düzeyde gerçekleşmesine engel olan önemli faktörlerden biri. Obezitenin nedenleri arasında genetik faktörler de yer alıyor. Fakat genetik beslenme isimli yazıda bunun ne derece etkili olduğunu anlatmıştım.

Obezite ne demek

Sağlık Bakanlığınca 2004 yılında yapılan Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım araştırmasında, ülkedeki erkeklerin yüzde 21.2'si, kadınların ise yüzde 41.5'inin obez olduğu tespit edilmişti. Bu rakam gittikçe yükseliyor. Bu da obezite ne demek sorusu için şöyle bir cevap oluşturuyor. Özellikle bel çevresinde yağlanma ile kendini gösteren, kişinin fiziksel ve sosyal aktivitelerini engelleyecek kadar kilo alması ve şişmanlaması durumu.

obezite nedir

Gençlerde ve bebeklerde obezite

Türkiye'de özellikle çocuk ve gençler arasında obezitenin giderek artması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçmiş Bakanlık, İçişleri Bakanlığına yerel yönetimler tarafından uygun fiziki düzenlemelerin yapılarak, hareketli yaşamın teşvik edilmesine yönelik programların geliştirilmesi için iş birliği önermişti. Gençlerde obezite giderek artmakta, özellikle dışarı çıkıp oyun oynamak yerine, bilgisayar başında oturmayı tercih eden gençlerde yağlanma oranı da fazlalaşmaktadır.

Sağlıklı beslenme bebeklikten başlamalı. Çocuğunuzu susturmak, yatıştırmak ya da memnun etmek için besin değeri düşük ve fakat kalorisi yüksek yiyecekler veriyorsanız ona en büyük kötülüğü yapıyorsunuz. Düzenli yemek yemek, su içmek ve fiziksel aktivite alışkanlıkları çocuğunuz henüz bebekken kazandırılmadır. Bebeklerde obezite annenin bebeği yanlış beslemesi, ona şekerli gıdalar vermesi, hazır paketli ürünler yedirmesi ve onu hareketsiz bir yaşama yöneltmesiyle gerçekleşmektedir.

Obezite tedavisi

Obezite tedavisi olarak, obezite cerrahisi tercih edilmemeli. Uzun vadede pek çok biyolojik ve psikolojik yan etkisi olan obezite cerrahisi kısa sürede hızlı bir çözüm gibi görünse de, uzun vadede zararları olan bir işlemdir. Bunun yerine obezite tedavisi olarak uzman bir antrenör ile egzersizlere başlanmalı, psikolojik destek alınmalı ve bir beslenme uzmanıyla birlikte obezitenin nedenleri anlaşılmalıdır. Bu şekilde üçlü bir çalışma ile çok daha sağlıklı ve uzun süreli bir çözüme ulaşılır.

obezite önlemleri

Obezite önlemleri neler? Obeziteyi önleme yolları nedir?

Henüz çocukluk döneminden hatta bebeklik döneminden itibaren kişi hareketli bir yaşama teşvik edilmelidir. Spor, dans, yürüyüş gibi aktiviteler kişinin hayatında yer almalıdır. Obeziteyi önleme yollarından bir diğeri ise beslenme alışkanlıklarıdır. Obeziteyi önlemek için ne yapmalıyız diye sorduğumuzda sebze ağırlıklı beslenme, şeker ve unlu gıdalardan uzak durma listenin başında gelmektedir.


Obezite Nedir? Obezite Önlemleri Neler? Obezitenin Nedenleri ve Tedavisi


Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. // Anais Nin

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler