Obezite nedir sağlıklı beslenme fazla kilo aşırı kilolu kilo sorunu zayıflama

Obezite Obezlik

Obezite nedir sağlıklı beslenme fazla kilo aşırı kilolu kilo sorunu zayıflama

Obeziteyi önlemek

Fast food alışkanlığı, metropol insanının en büyük düşmanı haline geldi. Günümüzde özellikle çalışan kadınların artmasıyla, hemen alıp yenilebilen yiyeceklerin ya da dondurulmuş sağlıksız gıdaların tüketimi gün geçtikçe artıyor. Ve bu durum obeziteye yol açıyor.

Spor merkezleri

Ülkemizde malesef diğer ülkelere göre spor merkezleri olması gerekenden çok daha az ve çok daha pahalı. Bu durum insanları spor merkezlerinden uzak tutuyor. Parkların, yürüme alanlarının, spor tesislerinin ve oyun parklarının yetersiz olması, toplumda fiziksel aktivitenin istenilen düzeyde gerçekleşmesine engel olan önemli faktörlerden biri. Neyse ki bu konu üzerinde Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan çalışmalar yapıyor ve obezite konusuna bir an önce çözümler bulmaya çalışıyor.

Obezite artıyor

Sağlık Bakanlığınca 2004 yılında yapılan Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım araştırmasında, ülkedeki erkeklerin yüzde 21.2'si, kadınların ise yüzde 41.5'inin obez olduğu tespit edilmişti. Bu rakam gittikçe yükseliyor.

obezite

Gençlerde obezite

Türkiye'de özellikle çocuk ve gençler arasında obezitenin giderek artması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçmiş Bakanlık, İçişleri Bakanlığına yerel yönetimler tarafından uygun fiziki düzenlemelerin yapılarak hareketli yaşamın teşvik edilmesine yönelik programların geliştirilmesi için iş birliği önermişti. Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan imzasıyla İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, Sağlık Bakanlığınca sağlığın korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması amacıyla halkı fiziksel aktiviteye teşvik etmek ve bunu hayatlarının bir parçası haline getirmeye çalışmak için çeşitli programlar yürütüldüğü belirtilmişti. Henüz bir sonuç alınamadı ama en kısa zamanda alınmasını umuyoruz.

Bebeklerde obezite

Sağlıklı beslenme bebeklikten başlamalı. Çocuğunuzu susturmak, yatıştırmak ya da memnun etmek için besin değeri düşük kalorisi yüksek yiyecekler veriyorsanız ona en büyük kötülüğü yapıyorsunuz. Düzenli yemek yemek, su içmek ve fiziksel aktivite alışkanlıkları çocuğunuz henüz bebekken kazandırılmadır.


Obezite Obezlik : Obezite fast food yaşam kalitesi spor merkezleri hareketli yaşam oyun parkları temel sağlık hizmetleri genel müdürü turan buzgan


Fazladan şeker tüketimi kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler