Noni meyvesi nedir? Neye iyi gelir? Faydaları neler? Nasıl yenir Suyu tarifi zararları ve yan etkileri var mı? Günde ne kadar içmek, yemek kullanmak gerekir?

Noni Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları Neler?

Noni meyvesi nedir? Neye iyi gelir? Faydaları neler? Nasıl yenir Suyu tarifi zararları ve yan etkileri var mı? Günde ne kadar içmek, yemek kullanmak gerekir?

Noni meyvesi nedir? Keskin bir kokusu ve tadı vardır. Daha çok kokmuş peynir gibidir ancak faydaları düşünüldüğünde, dünya çapında tercih edilmesinin önemli sebepleri vardır. Ne işe yarar birazdan bakacağız.

Özellikle Pasifik Adaları, Güneydoğu Asya, Avustralya ve Hindistan da yetişir. Eski tarihlerde kırmızı ve sarı kıyafet boyası olarak kullanılmıştır. noni meyvesi nedir faydaları neye iyi gelir
Çoğunlukla noni meyve suyu olarak satılır. Şekersiz, tatlandırılmış, üzümlü ve diğer meyvelerle karıştırılarak hazırlanır. Ancak en yararlı versiyonu tatlandırılmamış, posa halidir.

Noni meyvesi faydaları neler?

Noni meyvesi pek çok ülkede çoğunlukla kanser ve yüksek tansiyon tedavilerinde kullanılır. Vücuttaki hasarlı hücreleri onardığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılmaktadır. Elbette daha pek çok faydaları vardır şimdi bunlara bakalım.
 • Ağrı kesici
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Sakinleştirici, doğal antidepresan
 • Saç ve cilt sağlığında etkili
 • Kanser oluşumunu önler
 • Tansiyonu düzenler
 • Kolesterolü düzenler
 • Hafızayı güçlendirir
 • Kabızlığa iyi gelir
 • IBS hastalığı tedavisinde kullanılır
 • Bakteri, mantar ve virüs kırıcıdır
 • Yaşlanmayı geciktirir
 • Kalp sağlığını korur
 • Enerji seviyesini yükseltir

Bu listede yer alan pek çok madde hala araştırılmaktadır ve bazıları FDA tarafından henüz onaylanmamıştır. Herhangi bir yan etkisi veya zararları görülmemiş olmasına rağmen, bazı ilaçlarla etkileşime geçebileceği için doktorunuza danışarak kullanmanız önerilir.

Noni meyvesi nasıl yenir? Dışı saydam sarı renge dönene kadar kabuklarını soyun. Dilimleyin, çekirdeklerini çıkartın. Bu şekilde yiyebilirsiniz veya bu aşamadan sonra blender ile çekerek içecek haline getirebilirsiniz.

İçindeki vitaminler, mineraller nedir? Kalorisi ne kadar? 100 ml noni meyvesi 47 kaloridir. İçinde 11 gr karbonhidrat, 1 gr dana z protein, 1 gr dan az yağ, 8 gr şeker vardır. noni meyvesi suyu kalorisi zararları içindeki vitaminler mineraller
100 ml noni meyvesi günlük C vitamini ihtiyacının %33 ünü karşılar. Bu sayı biotin için %17, folik asit için %6, magnezyum için %4, potasyum, kalsiyum ve E vitamini için ise %3 tür.

Noni meyvesi neye iyi gelir?

Tüm bu listeye ek olarak noni meyvesi neye iyi gelir dediğimizde güçlü bir antioksidan olmasıyla dikkat çeker. Bu da hasarlı hücrelerin onarılmasında büyük rol oynar. Bu vesileyle saç ve cilt sorunları alanında da etkilidir.

Egzama ve saçkıran hastalıkları için çok uzun yıllar boyunca kullanılmıştır, hala da kullanılmaktadır. Hem canlılık ve parlaklık vermesi, hem de yeni saçların çıkması için meyve ham haliyle saç derisine sürülerek ovulur.

Aynı şekilde noni suyu sorunlu olan bölgeye uygulanarak 15 dakika kadar bekletilir ve durulanır. Tırnaklardaki sorunlar için de bu şekilde kullanılır. Aynı zamanda daha güçlü ve sağlam uzamalarını sağlar.

Hala sürmekte olan araştırmalar vardır. Bir grup üzerinde yapılan çalışmalarda günde 750 ml noni suyu içildiğinde herhangi bir yan etki görülmemiştir. İçerdiği potasyum yüzünden böbrek hastalıkları olanlara önerilmemektedir.

Tansiyon ilaçlarıyla ve kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmemektedir. Tadı güzel olmadığı için çoğunlukla tatlandırılarak satılmaktadır, bu durumda da şeker oranı yükselmektedir. Karaciğer yağlanması veya diyabet hastası olanların da bu vesileyle kullanmaması önerilir.


Noni Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları Neler?


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler