Niacin B3 vitamini nedir? Niacin içeren yiyecekler hangileridir? Niyasin faydaları nelerdir?

Niacin B3 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

Niacin B3 vitamini nedir? Niacin içeren yiyecekler hangileridir? Niyasin faydaları nelerdir?

Niyasin olarak da geçer. B vitamini komplekslerinde az de bulunur. Ayrıca sadece niyasin b3 olarak da satılır.

Niacin nedir?

Niacin aynı zamanda niyasin olarak geçen sindirim sistemini, cilt problemlerini ve sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir. Nikotinik asitten gelen, niasinamid ve inositol heksanikotin formlarındadır.

Niacin içeren yiyecekler hangileridir?

niacin b3 vitamini

Maya, eti balık, süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, hindi, yulaf, avokado ve ceviz niacin içeren yiyecekler arasındadır. İnsan vücudu da tıpkı d vitamini gibi amino asit triptofanından niyasin üretir.

Niyasin insan vücudu için gereklidir ve yetersiz veya yanlış beslenme sonucu niacin eksikliği meydana gelebilir. Bu durumda dışarıdan takviye ile alınmalıdır.

niacin b3 vitamini faydaları nedir

Niacin b3 faydaları nelerdir?

Tüm diğer B vitaminleri gibi vücuttaki yağları, karbonhidratları ve proteini enerjiye çevirir. Karaciğerdeki zararlı kimyasalların temizlenmesine yardımcı olur. Niacin kan dolaşımı sorunlarını giderir, migren ağrısı, kronik ishal ve baş dönmesi tedavilerinde kullanılır.

Akne için doğal çözüm olan niacin, erkeklerde daha kolay ereksiyon sağlar. Kolit ve IBS için doğal tedavi yöntemidir. Niacin çok iyi bir iltihap sökücü vitamin ve antianjiyojeniktir.

Niacin b3 faydaları arasında pelegra tedavisinde mutlaka kullanılması gerektiği de yer alır. Yaşlanmaya bağlı olarak lekelenme, akne, kırışıklıklar gibi durumların iyileştirilmesinde kozmetik sektörde de kullanılmaktadır.

Kalp krizi riskini düşüren niyasin b3 vitamini, kötü kolesterolü düşüren iyi kolesterolü yükselten ve aynı zamanda trigliseridi azaltan bir vitamindir.

kötü kolesterolü düşüren iyi kolesterolü yükselten

Çoğunluğu sindirim sisteminde üretilmekte olan mutluluk hormonu yani serotonin, amino asit triptofanına ihtiyaç duyar ki bu da niacin b3 vitaminiyle mümkündür. Böylece niacin b3 vitamini depresyon, anksiyete ve bipolar bozukluk tedavilerinde kullanılır.

Niacinin faydaları arasında kan şekerini düşürmek de önemli bir yerdedir. HBA1C seviyesini kontrol ederek aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür.


Niacin B3 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler