Canım karbonhidrat yemek istiyor, ekmek yemeden doyamıyorum. Canım sürekli pilav, makarna, kek, çörek çekiyor. Neden karbonhidrat yemek isteriz?

Neden Karbonhidrat Yemek İsteriz?

Canım karbonhidrat yemek istiyor, ekmek yemeden doyamıyorum. Canım sürekli pilav, makarna, kek, çörek çekiyor. Neden karbonhidrat yemek isteriz?

Canım karbonhidrat yemek istiyor, ekmek yemeden doyamıyorum. Canım sürekli pilav, makarna, kek, çörek çekiyor. Neden karbonhidrat yemek isteriz? Hatta yemekte pilav, makarna yesem bile daha sonra tekrar tatlı yemek istiyorum veya kek, börek, çörek yemek istiyorum diyorsanız ve bunun sebebinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, işte sizin için hazırladığımız yazı.

Neden karbonhidrat yemek isteriz?

Genel olarak karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişiler, yani ekmek pilav makarna patates gibi yiyecekler tüketen kişilerde zamanda insülin direnci oluşur. Aslında her pilav veya börek yediğinizde kan şekeriniz düşer ve vücudunuz hızlı bir şekilde insülin salgılar. Bu da kısa sürede yeniden acıkmanıza sebep olur.

patates

İnsülin direnci gelişmiş olan kişilerde, hücrelere yeteri kadar enerji sevk edilemez. Ve bu yüzden sürekli bir açlık hissi oluşur. Bu açlık hissi de yine karbonhidratlara duyulur. Çünkü karbonhidratlar çok hızlı bir şekilde insülin salgılanmasına sebep olarak, en kısa sürede doyma hissi yaşatır. Fakat sizi gerçekten doyurmazlar.

Açlık otu ile zayıflama

Neden ekmek yemeden doyamıyorum?

Yiyeceklerden yeteri kadar sağlıklı yağ ve vitamin, mineral alamadığınız için, neden ekmek yemeden doyamıyorum düşüncesine kapılıyorsunuz.

ekmeksiz doymuyorum

Karbonhidrat yeme isteği nasıl geçer?

Yeteri kadar çinko, demir, selenyum ve iyot alınmadığı takdirde kişide sürekli açlık hissi ve karbonhidrat yeme isteği oluşur. Aynı zamanda C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, folik asit, K vitamini, magnezyum yetersizliği de karbonhidrat yeme isteği doğurur.

ıspanak

Karbonhidrat yeme isteğinden nasıl kurtulurum?

Öğünlerinizde sağlıklı yağ tüketerek ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayacak gıdalar tüketerek. Örnek olarak avokado, balık, yumurta, kale, ciğer, ıspanak, pazı, yağlı inek ve koyun eti yiyerek karbonhidrat yeme isteğinizi azaltabilirsiniz.


Neden Karbonhidrat Yemek İsteriz?


Daha önce hiç sahip olmadığın bir şeye sahip olmak istiyorsan, daha önce hiç yapmadığın bir şey yapmalısın. // N. Peseschkian

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler