Nane çayı neye iyi gelir? Nasıl demlenir hazırlanır? Faydaları neler? Yan etkileri ve zararları var mı? Mide bulantısına ve strese iyi gelen bitkiler arasında.

Nane Çayı Neye İyi Gelir? Nasıl Delmlenir? Faydaları Neler?

Nane çayı neye iyi gelir? Nasıl demlenir hazırlanır? Faydaları neler? Yan etkileri ve zararları var mı? Mide bulantısına ve strese iyi gelen bitkiler arasında.

Hemen her yemekte kullanılan, balkonlardaki saksılarda kolayca yetişen nane çayı neye iyi gelir? Nasıl demlenir ve faydaları neler?

Nane çayı neye iyi gelir faydaları

Yaklaşık 25 çeşit nane var. Yüzyıllar boyunca değişik türleri, farklı amaçlar için kullanılmış. Taze olarak, kurutularak ve çayı hazırlanarak. Özellikle mide ağrısına en iyi gelen şeyler arasında yer almış.

Stresi azaltan bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan bu harika bitki, balkon saksısında da kolayca yetiştirebileceğiniz bir bitki türüdür.

Nane çayı neye iyi gelir? Faydaları neler?

Bitkibilimciler, beslenme uzmanları ve diğer sağlık uzmanları nane çayı faydaları açısından çok dikkat çekiyor ve nane çayı neye iyi gelir dediğimizde listede hem fiziksel hem de zihinsel sağlık ile ilgili maddeler yer alıyor diyor.

Sadece kokusu bile soğuk algınlığı ve baş ağrısına iyi gelen bu muhteşem bitkinin faydaları neler bakalım.

 • Üst solunum sistemindeki bakterileri öldürür
 • IBS tedavisinde etkilidir
 • Sinüsleri açar ve temizler
 • Baş ağrısına iyi gelir
 • Regl ağrılarını hafifletir
 • Temiz bir ağız ve nefes kokusu sağlar
 • Enerji verir
 • Ateş düşürücü özelliği vardır
 • Mide bulantısına iyi gelir
 • Uyku kalitesini artırır
 • Odaklanmayı kolaylaştırır

Nane çayının cilde faydaları ve saça faydaları da dikkat çeker. Kuru saç derisinin onarılmasında ve kepek sorununda etkilidir. Temiz saça uygulayıp 10 dakika sonra durulayabilirsiniz.

İltihap azaltıcı özelliği ile akneden kaynaklanan kızarıklıkların tedavisinde etkilidir. Antiseptik özelliği ile de tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlar. Aynı zamanda sinek ve böcek ısırıklarının sebep olduğu kaşıntıları da geçirir.

Özellikle adaçayı gibi hafıza sorunları ve unutkanlık gibi problemlerin giderilmesinde etkili olduğu gibi, odaklanma ve konsantrasyon sağlama alanlarında da etkilidir.

Yan etkileri ve olası zararları

harika bir stres giderici ve rahatlarıcı olan nane çayı yan etkileri ve olası zararları açısından dikkatli tüketilmelidir. Mide yanması rahatsızlığı (reflü) olanlar için tavsiye edilmez. Hamileler günde bir adet içebilirken, emziren annelere de tavsiye edilmez.

Diyabet ve mide rahatsızlıkları için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz. Çünkü ilaçlarla etkileşimde çok daha fazla mide ağrısına sebep olabilir. Diyabet hastaları da yine doktorlarına danışarak kullanmalıdır.

Nane çayı nasıl demlenir?

Taze nane yapraklarıyla kendinize harika bir çay hazırlayabilirsiniz. Günün her saati tok karnına tüketebilirsiniz. Akşam saatlerinde melisa çayı gibi sakinleştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Peki bu şifa dolu nane çayı nasıl demlenir kolayca nasıl hazırlanır şimdi ona bakalım.

Taze yaprakları kopartın, isterseniz sapını da koyabilirsiniz. Aromasını artırmak için yapraklara çatal veya bıçakla bir kaç ufak çizik atabilir veya parmaklarınızla hafifçe sıkabilirsiniz. Daha sonra bir bardak suyu kaynatın ve kaynamış olan suyun altını kapatarak yaprakları içine atın.

Stresi azaltan bitkiler

Suyu kaynattığınız kabın ağzını kapatarak 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Yapraklar bu şekilde güzel kokulu aromasını bırakacaktır.

Nane çayı kafein içermez. Hem sıcak hem de soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. İçine ince bir dilim limon ekleyerek tatlandırabilir veya inflamasyon azaltıcı etkisini artırmak için bir kaç adet karanfil de ekleyebilirsiniz.


Nane Çayı Neye İyi Gelir? Nasıl Delmlenir? Faydaları Neler?


Sık sık ve azar azar yemek bilinenin aksine sağlıklı değildir. Günde 2 öğün yiyin. Sağlıklı protein ve sebzelerle dolu tabaklar hazırlayın.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler