Muzda hangi mineral ve vitaminler var? Muzun faydaları nelerdir?

Muzun Faydaları

Muzda hangi mineral ve vitaminler var? Muzun faydaları nelerdir?

Muz ağacı ve meyvesi

Muz nemli ve tropik bölgelerde yetişen uzun ömürlü bir ağacın meyvesidir. Tüm dünyaca çok sevilir ve anavatanı Güneydoğu Asyadır. Muzun pek çok çeşidi vardır. Rengi sarı ve kahverengi olan muzlar, 70 ile 150 gr arası ağırlığa sahip ve boyları 10cm ile 23cm arasında olan muzlar bulunmaktadır. En yaygın olanı, ülkemizde de ithal muz olarak satılan büyük sarı muzdur. Hemen hemen tüm market ve manavlarda bulunabilen bir meyvedir.

Muzda hangi vitaminler var?

Muz ekonomik ve lezzetli bir meyve olmasının yanısıra pek çok mineral ve vitamin de içermektedir. İçeriğinde A Vitamini, C Vitamini, B6 Vitamini, magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Kalorisi yüksek bir meyve olduğu için ve bazı bünyelerde kabızlığa yol açtığı için diyet yaparken tüketilmesi önerilmemektedir. Fakat kabızlığı önlemek için sütle birlikte yiyebilirsiniz. Ayrıca muz karbonhidrat krizlerine de iyi gelir.

Muzun faydaları nelerdir?

Amino asit içeren diğer gıdalara göre muzda sadece yararlı amino asitler vardır, böylece alerjik bir vücuda sahip olan kişiler de muz yiyebilir. Muzda demir olduğu için kansızlığa iyi gelir. Muzdaki fruktoz, glukoz ve sakroz enerji verir. İshali keser. Ayrıca dizanteri (kanlı basur) hastalığı olanlar için lapa haline getirilen ve bir miktar tuz eklenen muz, tam bir doğal ilaçtır. Ballı, muzlu süt ise akşamdan kalma durumlarında kolay bir ayıltıcıdır.

Sigarayı bırakmak için muz yiyebilirsiniz. Çünkü muzda bulunan A1 Vitamini, B6 Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini, magnezyum ve potasyum nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun yanısıra muzda bulunan doğal aminoasit, seratonin salgılanmasını sağlar. Yani muz insanı mutlu eder. Potasyum ayrıca beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını da sağlar. Zor bir günün sabahında, kahvaltınıza muz ekleyebilirsiniz.

Şiddetli regl ağrısı için muzlu süt veya muzlu bir tatlı tüketebilirsiniz. Muz ayrıca kalp krizi ve felç riskini de azaltmaktadır. Böbrek taşına iyi geldiği ve idrar yollarını temizlediği de bilinmektedir.


Muzun Faydaları : Böbrek taşı şiddetli regl ağrısı doğal aminoasit beyin fonksiyonları akşamdan kalma kansızlığa iyi gelir diyet muz tropik meyve


İlk önce kendine ne olacağını sor; sonra ne yapmak gerekiyorsa yap. // Epiktetos

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler