Muzda hangi mineral ve vitaminler var? Muzun faydaları ve zararları nelerdir? Muz neye iyi gelir? Kalorisi kaç? Regl öncesi kurtarıcı chia puding tarifi.

Muzun Faydaları Ve Zararları Neler? Muz Neye İyi Gelir?

Muzda hangi mineral ve vitaminler var? Muzun faydaları ve zararları nelerdir? Muz neye iyi gelir? Kalorisi kaç? Regl öncesi kurtarıcı chia puding tarifi.

Muz ağacı ve meyvesi

Muz nemli ve tropik bölgelerde yetişen uzun ömürlü bir ağacın meyvesidir. Tüm dünyaca çok sevilir ve ana vatanı Güneydoğu Asya'dır. Muzun pek çok çeşidi vardır. Rengi sarı ve kahverengi olan muzlar, 70 ile 150 gr arası ağırlığa sahip ve boyları 10cm ile 23cm arasında olan muzlar bulunmaktadır.

En yaygın olanı, ülkemizde de ithal muz olarak satılan büyük sarı muzdur. Hemen hemen tüm market ve manavlarda bulunabilen bir meyvedir. Yerli muz hem lezzet hem de doğallık bakımından daha sağlıklıdır.

Ayrıca muz kararmışsa yememekte fayda vardır. Çünkü fermente olmuş, şekerlenmiş demektir. Bu da mide ve sindirim sistemi için zararlı olabilir.

Muzda hangi vitaminler var?

Muz ekonomik ve lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra pek çok mineral ve vitamin de içermektedir. İçeriğinde A Vitamini, C Vitamini, B6 Vitamini, magnezyum ve potasyum bulunmaktadır.

Kalorisi yüksek bir meyve olduğu için ve bazı bünyelerde kabızlığa yol açtığı için diyet yaparken tüketilmesi önerilmemektedir. Muzun kalorisi 100 gram muz 89 kalori. Orta boy bir muz yaklaşık 120 gram. Fakat muz karbonhidrat krizlerine de iyi gelir.

muzun faydaları

Muzun faydaları nelerdir?

Amino asit içeren diğer gıdalara göre muzda sadece yararlı amino asitler vardır, böylece alerjik bir vücuda sahip olan kişiler de muz yiyebilir. Muzda demir olduğu için kansızlığa iyi gelir. Muzdaki fruktoz, glukoz ve sakroz enerji verir. İshali keser.

Ayrıca dizanteri (kanlı basur) hastalığı olanlar için lapa haline getirilen ve bir miktar tuz eklenen muz, tam bir doğal ilaçtır. Ballı, muzlu süt ise akşamdan kalma durumlarında kolay bir ayıltıcıdır.

Muzun faydaları oldukça fazla. Bakın bunların dışında muz neye iyi gelir

  • Ödem oluşumunu engeller
  • Tip 2 diyabet riskini azaltır
  • Sinir sistemini güçlendirir
  • Beyaz kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur

Sigarayı bırakmak için muz yiyebilirsiniz. Çünkü muzda bulunan A1 Vitamini, B6 Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini, magnezyum ve potasyum nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra muzda bulunan doğal aminoasit, seratonin salgılanmasını sağlar. Psikolojiye iyi gelen yiyecekler arasındadır. Yani muz insanı mutlu eder.

Potasyum ayrıca beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını da sağlar. Zor bir günün sabahında, kahvaltınıza muz ekleyebilirsiniz.

Şiddetli regl ağrısı için muzlu veya muzlu bir tatlı tüketebilirsiniz. Regl döneminde canım karbonhidrat tatlı istiyor diyenler için muz harika bir sağlıklı alternatiftir. Her iki isteği de karşılar.

muzun faydaları muz neye iyi gelir

Muz ayrıca kalp krizi ve felç riskini de azaltmaktadır. Böbrek taşına iyi geldiği ve idrar yollarını temizlediği de bilinmektedir.

Muzun faydaları çok peki ama zararları da var mı?

Fazla tüketildiğinde kabızlığa yol açabilir. Şeker oranı yüksek olduğu için diş çürümesine katkı sağlayabilir. Muzun zararlarından sayılır mı bilmem ama muz ayrıca uyku getirir. O yüzden akşam saatlerinde tüketmekte fayda olabilir.

Chia tohumu tarifleri için harika bir alternatif : Muzlu chia puding!

Bindir derde devam olan chia tohumu ile çok sağlıklı bir tatlı tarifi hazırlayabilirsiniz.

  • 1 yemek kaşığı chia tohumu
  • 1 bardak bitkisel süt
  • 1 orta boy muz
  • 1 tatlı kaşığı organik bal
  • 2-3 adet ceviz

Diyet tatlı tarifleri arasında yer alan bu tatlıyı isterseniz her gün yiyebilirsiniz. Kilo almazsınız hatta kilo almanızı önler. Muz diyeti yaparken de bu tarifi kullanabilirsiniz.

Bitkisel sütler badem sütü, hindistan cevizi sütü, fındık sütü gibi sütlerdir.

muzlu chia puding tarifi

Sütle chia tohumunu iyice karıştırıp ve aralarda karıştırmaya devam ederek 20 dakika bekletin. Tohumlar şiştikten sonra içine muzları dilimleyin, karıştırıp dolaba koyun. En az yarım saat bekledikten sonra üzerini ceviz ve bal ile süsleyerek muzlu chia puding keyfine varın.


Muzun Faydaları Ve Zararları Neler? Muz Neye İyi Gelir?


Kansere karşı en koruyucu meyvelerden biri çekirdekli kara üzümdür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler