Diğer adı hambeles olarak geçen siyah da olan murt meyvesi faydaları yaprağı ve yağı nasıl kullanılır neye iyi gelir? Murt hangi mineral ve vitaminler sahip?

Murt (Hambeles) Meyvesi Ve Yaprağı Ayrı Şifa Faydaları Çok

Diğer adı hambeles olarak geçen siyah da olan murt meyvesi faydaları yaprağı ve yağı nasıl kullanılır neye iyi gelir? Murt hangi mineral ve vitaminler sahip?

Özellikle Hatay, Mersin, Adana ve Kuzey Afrika bölgesinde yetişen murt meyvesi hambeles (Myrtus communis) olarak da geçer. Antik yunan zamanlarında da doğurganlık, aşk ve sağlık için kullanılan önemli meyvelerdendi. Ayrıca Afrodit de bu ağacın hayranıydı.

Kraliçe Victoria bu bitkinin afrodizyak etkisinin farkındaydı, bu yüzden düğününü bu bitkiyle donattı. O günden beri de Almanya bunu bir gelenek haline getirdi. Oradaki düğünlerde gelin çiçeklerinde, taçlarda kullanılmaya başlandı. Daha sonra bu moda tüm dünyaya yayıldı ve kraliyet düğünlerinin vazgeçilmesi haline geldi. Ayrıca eski çağda İran bu bitkiyi aşkı ve barışı simgeleyen kutsal bitki olarak görüyordu. 16. yüzyılda yaprakları ve çiçekleri melek suyu denilen bir losyon yapımında kullanılmaya başlanmıştı.

Murt hambeles yaprağı faydaları

Çay ağacı ve okaliptüs ağacı ile aynı familyadandır. Bu sebeple tıpkı onlar gibi mikrop öldürücü olarak, solunum yolu enfeksiyonları, damar ve sindirim yolu sağlığı için özellikle kullanılmıştır. Fakat murt meyvesi ve yaprağı faydaları çok daha fazla. Çiçeğinden, yapraklarından ve meyvesinden ayrı ayrı şifa dağıtan bir meyve.

Murt meyvesi (hambeles) ve yaprağı faydaları neler?

Hoş kokulu, canlı ve yıldız şeklinde bembeyaz çiçekler açan, bakmaya dahi doyamayacağımız bir bitki murt (hambeles). Binlerce yıldır hem sağlık alanında hem de mutfaklarda kullanılıyor. Murt yaprağı genelde kurutularak defne yaprağı gibi kullanılır. Murt meyvesi tıpkı ardıç meyvesi gibi kurutularak tüketilmekte veya yemeklere eklenmekte ya da taze olarak yenilmekte.

 • Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir
 • Kandaki şeker seviyesini düşürmek için kullanılır
 • Hormonal dengeyi sağlayan besinler arasındadır
 • Antibakteriyel meyvelerdendir
 • Cilt sağlığı için önemli besinlerdendir
 • Unutkanlığa iyi gelen bitkilerdendir
 • Antiseptik, antimikrobiyal ve antienflamatuar

Özellikle prostat kanseri ve göğüs kanserine karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Çünkü yüksek derecede antioksidan bir meyvedir. Aynı zamanda içindeki quersetin, kateşin, tanenler ve mirisetin bu noktada kendini göstermektedir.

Meyve kilo aldırır mı?

Elbette bu bitkinin yağı da kullanılır. Murt yağı neye iyi gelir? Özellikle akne, egzama tedavisi için tıpkı kurkumin zerdeçal kadar etki gösterir. Murt çayı ise kandaki glükoz seviyesini düşürüp dengelediği için diyabet tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda idrar yolu hastalıkları ve mesane hastalıkları tedavisinde de olumlu sonuçlar alındığı rapor edilmiştir.

Murt hambeles faydaları nasıl yenir

Siyah murt meyvesi faydaları meyvenin olgunlaşmasıyla birlikte ortaya çıkar. Hem kokusu harika, hem tadı harika bir meyvedir. Çok hafif bir mayhoşluğu vardır. Bu mayhoşluk ve güzel tat sayesinde murt likörü ve hambeles rakısı da yapılır ve bazı bölgelerde ünlüdür.

Murt (hambeles) meyvesi ve yaprağı hangi hastalıklarda etkili?

Çok alanlı kullanılan bir bitki. Etinden sütünden yararlanmak denir ya, tıpkı onun gibi. Bitkinin neredeyse her yerinden faydalanmak mümkün, öyle bereketli. urt meyvesi ve yaprağı hangi hastalıklarda etkili birlikte bakalım.

 • Bronşit
 • Boğmaca hastalığı
 • Tüberküloz
 • İdrar kesesi hastalıkları
 • İshal
 • Bağırsak kurtları

Murt 5 farklı çeşit bakterinin oluşmasını engeller ve bunları temizler. Koli basili tedavisi (Escherichia coli), stafilokok aureus (Staphylococcus aureus enfeksiyonu), basilus subtilis (Bacillus subtilis), Salmonella tedavisi ve Listeria tedavisi. Murt yağı bir antiseptik olarak görev yaparak enfeksiyon oluşumunu önler ve harika bir yara temizleyicidir.

Murt meyvesi ağacı yaprağı hambeles

Polikistik over sendromu ve tiroyid hastalarında yüksek veya düşük olan hormonları dengeleyebilir. Murt yaprağındaki fotokimyasallar, insülin direncine sebep olan hasar görmüş insülin reseptörlerini onarabilir ve böylece şeker hastalığı tedavisinde etkilidir.

Bazı yerlerde aynı isimle satılsa da hambeles ile yaban mersini aynı mı? Hayır. Yaban mersini mavi yemiş olarak geçen farklı bir meyvedir.

Murt hambeles hangi vitaminler ve minerallere sahip?

Murt hambeles içinde en çok mirisetin, kuersetin, kateşin, sitrik asit, malik asit, linalol, pinen, tanenler ve diğer bazı şekerler yer alır. Bu denli harika içerik bir araya gelerek, bu bitkinin tarihte neden kutsal bir yere konulduğunu gösteriyor. İnsan sağlığı için çoklu bir mucize. Murt (hambeles) meyvesi ve yaprağı ayrı şifa ve elbette yağı da.

Buna benzeyen ve fakat etkileri biraz daha farklı olan bitkilerden biri de kekreyemiştir. Bazı yerlerde kırmızı murt olarak bu şekilde geçer.

Murt meyvesi yaprağı yağı neye iyi gelir

Daha önce yazmış olduğum bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız konusunda da bahsettiğim gibi bazı yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendiren şeyler listesinde çok önemli yere sahiptir, murt meyvesi de tıpkı nar, mango veya kiraz gibi bu konuda çok etkilidir.

Murt yaprağı veya murt meyvesi yemek tehlikeli değildir fakat murt yağı bölgesel olarak uygulanacağı zaman çok düşük miktarlarda uygulanmalıdır. Çok güçlüdür ve ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka bir uzman eşliğinde, taşıyıcı bir yağ ile birlikte hazırlanmalıdır.


Murt (Hambeles) Meyvesi Ve Yaprağı Ayrı Şifa Faydaları Çok


Greyfurt kötü kolesterol seviyesini %10 azaltır. Atardamarlardaki daralma olasılığını %40 azaltır. İltihaplanmayı engeller.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler