Milk thistle, Türkçesi devedikeni veya meryemana otu olarak geçen bitkinin faydaları oldukça fazla. Nasıl kullanılır? Faydaları neler?

Milk Thistle Devedikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Milk thistle, Türkçesi devedikeni veya meryemana otu olarak geçen bitkinin faydaları oldukça fazla. Nasıl kullanılır? Faydaları neler?

Milk thistle, Türkçesi devedikeni veya meryemana otu olarak geçen bitkinin faydaları oldukça fazla. Nasıl kullanılır? Faydaları neler? Özellikle ne için kullanılır? gibi soruların cevabına bu yazımızda bakacağız.


Milk thistle devedikeni veya diğer adıyla meryemana otu nedir?

Milkthistle papatya ailesinden bir bitki. Bitkinin ana maddesi olan silimarin, özellikle karaciğer hastalıklarına iyi gelen bitkilerin başında yer alıyor. Aynı zamanda kolesterol ve tip-2 diyabet rahatsızlığı yaşayanlar için de çok faydalı.


milk thistle devedikeni nedir


Milk thistle ne için ve nasıl kullanılır?

Siroz, sarılık, hepatit ve safra kesesi rahatsızlıkları için çok faydalı tedavi edici bir bitkidir. Kapsül halinde satılmakta olan milk thistle günde bir kapsül şeklinde veya doktorunuzun önerdiği dozda kullanılmalıdır. Milk thistle kapsül olarak, çay olarak ve bitkisel yağ olarak kullanılabilir.


Detoksun vazgeçilmezi milk thistle!

Detoksun özü karaciğerin toksinlerden arındırılmasıdır. Toksinler zaman içinde karaciğerde birikerek, diğer organları etkilemeye ve vücutta iltihap oluşturmaya başlar. Bu iltihaplanma arttığında kronik hastalıklar ve kanserler ortaya çıkar. Bu yüzden karaciğerin arındırılması çok önemlidir. Milk thistle diğer adıyla devedikeni karaciğerin arınması için en ideal bitkidir.


milk thistle meryemana otu faydaları


Milk thistle sivilceleri geçiriyor

Hem antioksidan hem de anti-aging etkisi olan milk thistle aynı zamanda vücuttaki enflamasyonu da azalttığından sivilcelere iyi geliyor, cildi gençleştiriyor ve akneyi geçiren bir içeriğe sahip. Milk thistle yağ olarak sivilceli bölgeye sürüldüğünde, kısa sürede sivilce ve sivilce lekelerini geçirdiği gözlemlenmiştir.


Milk thistle kilo aldırır mı verdirir mi?

Milk thistle insülin direncini azaltır. Kötü kolesterolü düşürerek, kalp ve damar sağlığını korur. Milk thistle kilo verdirir mi veya aldırır mı konusunda fareler üzerinde yapılan deneylerde görülmüştür ki, milk thistle kilo verdir.


Alerjik astımın ilacı milk thistle

milk thistle faydaları nelerdir


Yapılan deneylerde görülmüştür ki, iltihap giderici etkiye sahip olan milk thistle alerjik astımın doğal ilacıdır. İçindeki silimarin bu noktada çok önemli bir etkiye sahiptir.


Kemik sağlığı için milk thistle

Kemik kaybını engelleyen milk thistle aynı zamanda östrojen eksikliğini gidermektedir. Ferulik asit gibi oksidatif stresi azaltarak, alzheimer gibi hastalıkların oluşmasını da önler.


Milk Thistle Devedikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?


Yağda kızartmak yerine; fırında hafif ateşte zeytinyağı ile patates, kabak, patlıcan pişirin. Daha lezzetli ve sağlıklı!

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler