Migren nedir? Neden olur belirtileri neler? Migrene sebep olan şeyler yiyecekler içecekler hangileri? Migrene ne iyi gelir? Nasıl tamamen geçer? Tedavisi nedir?

Migren Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Migren nedir? Neden olur belirtileri neler? Migrene sebep olan şeyler yiyecekler içecekler hangileri? Migrene ne iyi gelir? Nasıl tamamen geçer? Tedavisi nedir?

Göz açtırmayan ağrıların kaynağı migren nedir? Neden olur? Belirtileri neler? Migrene en iyi gelen besinler, yağlar. Migrene ne iyi gelir? Ve nasıl tamamen geçer? Bu yazıda konumuz bu.

Migren nedir?

Migreni ancak yaşayan, çeken bilir derler. Öyle bir ağrı ki, göz açtırmaz, nefes aldırmaz, iştah keser. Migrenin belirtilerine birazdan detaylıca bakacağız. Fakat içinizde bu hastalıktan muzdarip olan varsa bu yazıyı mutlaka okumalı, migren yaşadığını bildiği biri varsa da yazıyı onunla paylaşmalı.

Migren nedir neden olur

Migren nedir? Genelde başın bir kısmında görülen orta veya yüksek seviyedeki ağrıdır. Özellikle ışık ve sese hassasiyet gösterir. Oldukça sık görülen bir semptomdur. Evet, hatalık yerine semptom dememin sebebi var bunu birazdan anlatacağım. Neredeyse 5 kadından birinde ve 15 erkekten birinde görülür.

Sinir yollarıyla, beyin kimyasallarını kapsayan nörolojik bir semptomdur. Yarım migren, sinüzit migren, ağrısız migren, kronik migren ve auralı migren ile aurasız migren olarak çeşitlendirilir.

Migren nasıl anlaşılır? Bir migren testi olmadığı için, kişinin genel kan tahlillerine, genetik faktörlerine, beslenme şekline ve migrene sebep olabilecek diğer etkenlere bakılır.

Migren neden olur?

Migrene sebep olan şeylere liste halinde bakalım ve migren neden olur önce bunu anlayalım.

 • Stres
 • Hormonal değişimler
 • Fazla uyku veya yetersiz uyku
 • Kullanılan ilaçlar
 • Yeme düzensizliği
 • Hava değişimi

Bunlar çevresel faktörlerdir. Bir de kişisel, içsel faktörlere bakmak gerekir. Yani kişinin yaşam şekli ve beslenme şekline. Acaba vücudunda enflamasyon mu var? Bu mutlaka araştırılmalı.

Migrenin sebebi nedir

Çünkü migren hem çevresel faktörlerin hem de beslenme hatalarının sonucunda ortaya çıkan bir semptomdur.

Migrene sebep olan yiyecekler ve içecekler listesine bakalım şimdi de.

 • Alkol (özellikle şarap ve bira)
 • Peynir, süt ve süt ürünleri
 • Maya
 • Sigara
 • Az su tüketimi
 • Çikolata
 • Turşu, kefir gibi fermente gıdalar
 • Bazı meyveler ve çerezler
 • İşlenmiş etler

Migreni anlamak ve tedavi edebilmek için, kişinin nasıl bir yaşam şekli olduğunu detaylıca bilmek gerekir. Lütfen unutmayın en iyi migren ilacını da içsek, migren çözmüş ve tedavi etmiş olmayız. Çünkü ilaç o anda belki işe yarayabilecek bir çözümdür. Fakat bir süre sonra kronik migren tekrar edecektir.

Migren nasıl olur belirtileri neler

Migren tekrar ettiği zaman başın farklı bir bölgesinde hissedilebilir. Yani bazen sağ gözün üzerinde, bazen sol gözün üzerinde, bazen kafanın tepesinde veya arkasında hissedilebilir. Ama çoğunlukla alın bölgesindedir.

Migrenin belirtileri nelerdir?

Çoğunlukla prodom dönem ardından auralı migren sonra yoğun baş ağrısı ve postrom dönemi olarak dört aşamalı gelişir. Migrenin belirtilerine liste halinde bakalım.

 • Çarpıntı
 • Mide bulantısı ve veya kusma
 • Başın bir noktasında yoğun ağrı
 • Işığa ve sese duyarlılık
 • Terleme veya üşüme
 • İshal ve/veya sıra dışı bağırsak hareketleri

Kişinin migreni ne tetikler sorusunun cevabını bulması gerekir. Çünkü bu kişiden kişiye değişebilir. Bir kişi düzensiz uyku, az hareket ve kötü beslenme yüzünden migren atakları yaşarken, diğer bir kişi stres ve kullandığı diğer ilaçlara bağlı olarak yaşıyor olabilir.

Migrene ne iyi gelir?

Migren ağrısı tuttu veya tutmaya başlayacak, hissediyorsunuz. Yani prodom dönemdesiniz. Hafif hafif semptomlarınız belirmeye başlıyor. Bu aşamada ne yapacaksınız?

Migrene ne iyi gelir

Veya prodom dönem geçti aura dönemine veya ağrı dönemine girdiniz, şimdi bu noktada migrene ne iyi gelir? O anda ne yapabilirsiniz?

 1. Bol bol su süketmek
 2. Omuz ve sırt masajı
 3. B3 vitamini kullanmak
 4. Banyo yapmak
 5. Beslenme düzenini değiştirmek

Banyoyu sıcak suyla yapıp, son on saniyede soğuk su ile durulanıp çıkmakta fayda olduğu yapılan araştırmalarda daha etkili bulunmuştur.

Beslenme düzeniyle ilgili şimdi bahsedeceğim migren nasıl geçer bölümünde bahsedeceğim.

Masaj migren için çok önemli bir çözüm kaynağı. Hem kan akışının sağlanması hem de vücudun stresten uzaklaştırılması için mutlaka yapılması gerekenlerden. Fakat belirttiğim gibi başa değil sırt ve omuz bölgesine yapılmalı.

Migren nasıl geçer?

Şimdi geldik yazının en önemli kısmına. Yapılan araştırmalarda bu yöntemle migrenden tamamen kurtulanların sayısı oldukça fazla. Özellikle kronik migren ağrıları yaşıyorsanız, mutlaka uygulamanız gereken bazı şeyler var. Bakın geçici değil, kalıcı olarak tamamen migren nasıl geçer? ve migrenden nasıl kurtulurum? diyenler için kesin çözümden bahsediyorum.

Bütün olay şu : beslenme ve yaşam biçimini değiştirmek. Evet. Bir cümle içinde geçtiğinde oldukça basit gözüküyor öyle değil mi? Aslında çok da zor değil. Nasıl bir beslenme düzenine geçilmeli? Gluten, şeker ve şekerli gıdalar, süt ve süt içeren gıdalardan, fermente gıdalardan uzaklaşmak.

Bu ne demek? Ekmeksiz, pilavsız, makarnasız, kolasız, ayransız, kefirsiz, turşusuz, sütsüz, yoğurtsuz, peynirsiz, tatlısız bir beslenme şekli. Peki bunların yerine ne koyalım?_Bol sebze, salatalar, fırınlanmış sebzeler, sebze yemekleri, baklagiller, bol su tüketimi.

Migren nasıl geç tedavisi

Yaşam şeklimizde ne gibi değişiklikler yapmalıyız? Masaja başlamak, spora başlamak, meditasyona başlamak. Neden? Çünkü hem kan dolaşımımızın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi hem de bedensel ve ruhsal stresten uzaklaşmak için.

Migren tedavi edilmezse ne olur? Çok önemli bir soru. Fibromiyalji, romatoid artirit gibi hastalıklara ilerler. Ve bir sonraki aşamada mide bağırsak sistemi de tamamen bozulur. Ve bir sonraki aşama büyük ihtimalle kanser olur. Evet yanlış okumadınız. Migren bir kanser belirtisi olabilir. Yapılan araştırmalar kanser hastalarının belli bir oranında migren ve migren benzeri baş ağrılarıyla başlayan hikayelere tanık olmuşlardır.

Bu yüzden migren de dahil olmak üzere tüm kronik ağrılarınız için beslenme ve yaşam şeklinizde değişiklikler yapmak şarttır.

Migrenin çözümü var eğer ilaç içmeyi bırakıp, bahsettiğim yöntemleri uygularsanız ve et tüketiminizi on günde bire düşürerek sebze ağırlıklı beslenmeye başlarsanız migren tedavisi sizin için zorlu, pahalı ya da imkansız olmaktan çıkar. Güneş ışığında vakit geçirmeyi de unutmayın! Bu şekilde tamamen iyileşme gösteren yüzlerce hasta olduğunu unutmayınız. Siz de onlardan biri olabilirsiniz.


Migren Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?


Kitap okuyun! Yarım saat kitap okuduğunuzda kalp atışınız yavaşlar, stres düzeyiniz düşer, kalp krizi riskiniz azalır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler