Yaz meyveleri, meyveler yemekten önce mi sonra mı yenmeli, meyvelerin faydaları nelerdir, meyvelerde ne kadar şeker var?

Meyvelerin Faydaları

Yaz meyveleri, meyveler yemekten önce mi sonra mı yenmeli, meyvelerin faydaları nelerdir, meyvelerde ne kadar şeker var?

Meyvelerin içeriği

Meyvelerin kabukları posa (lif) açısından oldukça zengin. Posanın toksik öğelerin vücuttan atılması, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kilo kontrolü üzerinde önemli iyileştirici etkisi var. Gelişme çağında yaş + 5 gr., yetişkinlikte 25-30 gr. civarında posa tüketmek gerekiyor.

Vitamin ve mineral deposu olan, vücudun posa ihtiyacını karşılayan meyveler, kişilerin yaşları, beden yapıları ve kiloları dikkate alınarak günde mutlaka 2-4 porsiyon tüketilmelidir. Özellikle sebze ve meyvelerde bulunan karatonnid (bitkisel A vitamini formu) çok İyi bir antioksidandır. Ayrıca hücre içi ve dışı sıvı dengesi, kan basıncının düzenlenmesi ve kasların kasılmasına yardımcı olan potasyum mineralinin de meyvelerden alımı da çok önemlidir. Yaz meyveleri C ve A vitaminleri açısından zengin oldukları için antioksidan özellik taşırlar.

Yemekten önce mi sonra mı meyve yenmeli?

Meyvelerin, beslenme planına göre yemeklerden ortalama 1-2 saat sonra yenmesi en sağlıklı seçimdir.

Meyvelerin faydaları nelerdir?

Meyveler değişen oranlarda A ve C vitamini içerir. Karpuz, kavun, çilek ve böğürtlen gibi meyveler, diş etlerinin sağlıklı olmasında, kas ve kemik dokularının bir arada tutulmasını sağlayan kolojen dokunun oluşmasında ve özellikle genç kızlarda sık görülen kansızlık için demir mineralinin emilmesinde gerekli olan C vitamini açısından zengindir. Koyu sarı meyvelerin çoğu -kavun, kayısı, mango, şeftali gibi meyveler- A vitamini ve potasyumun kaynağıdır. A vitamini, gözlerin iyi görmesini, mukozanın ve derinin sağlıklı şekilde devamlılığını sağlar. Özellikle sebze ve meyvelerde bulunan karatonnid (bitkisel A vitamini formu) çok İyi bir antioksidandır. Ayrıca hücre içi ve dışı sıvı dengesi, kan basıncının düzenlenmesi ve kasların kasılmasına yardımcı olan potasyum mineralinin de meyvelerden alımı da çok önemlidir.

meyvelerin faydaları

Meyveler neden antioksidandır?

Antioksidanlar, oksijenin zararlı etkisinden diğer bileşikleri koruvan ve diger bileşikleri koruyan ve diğer bileşiklerin okside olmasını önleyen veya geciktiren öğelerdir diyebiliriz. Yaz meyveleri C ve A vitaminleri açısından zengin oldukları için antioksidan özellik taşırlar.

Böğürtlenin faydaları

Son yıllarda ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilebilen böğürtlen özellikle önemli bir antioksidan. Peki antioksidan ne demek? Antioksidan olan gıdaları tükettiğimizde hücreler daha geç ölürler. Bu da yaşlanmayı geciktirir. Hafıza güçlendirici özelliği var böğürtlenin aynı zamanda böğürtlen yaprağı suyu ishale çok iyi gelir. Yaprağın kaynatılıp içilmesi öksürüğe iyi gelir ve kanı temizler. Eğer diyet yapıyorsanız böğürtleni kuşkusuz tüketebilirsiniz çünkü kan şekerini etkilemeyen bir meyvedir ve tokluk hissi oluşturur.

Meyvelerin kalorileri için tıklayın.

Meyvelerde ne kadar şeker var?

Karbonhidratlar yani şekerler kendi aralarında üç gruba ayrılırlar. Bunlar monosakkaritler (basit şekerler), disakkaritler (iki basit şekerin birleşmesiyle oluşan bileşik şekerler) ve kompleks karbonhidratlar (birden çok kompleks şekerin bir araya gelmesi ile oluşan karbonhidratlar) olarak adlandırılır.

Meyveler, özellikle basit şeker olan ve tatlı tadı veren fruktoz açısından zengindir. 1 gr. fruktoz 4 kalori enerji verir.


Meyvelerin Faydaları : Meyvelerin faydaları meyve tüketmek yaz meyveleri antioksidan şeker kilo diyabet karbonhidrat porsiyon böğürtlenin faydaları


Yüzüne kapatılan kapılar ile kararlılığın, arkandan kapatılan kapılar ile de cesaretin test edilir. // Tayfun Topaloğlu

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler