Meyve diyeti nedir? Nasıl yapılır? Hangi meyveler yenir? Hepsi kilo verdirir mi? Zayıflatan meyveler hangileri?

Meyve Diyeti! Nedir Nasıl Yapılır? Hangi Meyveler Yenir? Hepsi Kilo Verdirir Mi?

Meyve diyeti nedir? Nasıl yapılır? Hangi meyveler yenir? Hepsi kilo verdirir mi? Zayıflatan meyveler hangileri?


Meyveler içerdikleri vitamin, mineral ve lif kaynakları açısından sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez parçalarından biridir. Kilo vermek amacıyla yapılan diyetlerde de, yani farklı herhangi bir hastalığı tedavi etme amacıyla diyet yapılmıyorsa, diyet listesinde mutlaka meyveler de yer almalı. Peki meyve diyeti nedir? Nasıl yapılır? Meyve diyetinde hangi meyveler yenir? Tüm meyveler kilo verdirir mi? Bu yazımızda bunlara bakacağız.


meyve diyeti kilo verdirir mi

Meyve diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Mutlaka meyveli yoğurt diyetini duymuşsunuzdur. Veya portakal diyeti, ananas diyeti, muz diyeti, kivi diyeti, özellikle de greyfurt ile zayıflama veya limon suyu ile zayıflama meyve diyetleri arasında en sık yapılanlar arasındadır. Peki hangi meyveler kilo verdirir? Veya meyve diyeti nedir ve nasıl yapılır?


Öncelikle çoğu yazımızda belirttiğimiz gibi, özel bir durum olmadıkça tek tip gıda diyeti insanlar için uygun değildir. Çünkü uzun vadede vücudun o gıdadan aldığı besinler dışında farklı besinlere de ihtiyacı olacaktır. Sağlıklı beslenme, vitamin mineral ve lif açısından dengenin sağlandığı bir beslenme şeklini kapsamalıdır. Bu yüzden meyve diyeti gibi diyetler, en fazla üç gün vücuttaki bazı vitamin ve minerallerin depolanmasını hedefleyerek yapılabilir.


meyve diyeti zayıflatır mı

Meyve diyeti kilo verdirir mi?

Şok diyetler olarak geçen tüm kısa vadeli ve düşük kalorili diyetlerde olduğu gibi meyve diyeti de kilo verdirir. Meyve diyetini özellikle ananas diyeti veya kivi diyeti şeklinde tatlı meyveler yerine ekşi meyvelerle yaparsanız hem zayıflatır hem ödem attırır hem de vücudun pH dengesinin sağlanmasında etkisi olur.


Meyve diyeti yaparken yoğurt da yiyebilirsiniz. Bol su tüketmelisiniz ve bu diyeti kısa vadeli yapmalısınız. Şekerli meyveler yerine daha az şeker içeren meyveler tercih etmelisiniz.

Meyve kilo aldırır mı?

Meyve diyeti listesi

Üç günlük bir meyve diyeti listesi şu şekilde olabilir.

Kahvaltı : Portakal suyu veya greyfurt suyu, dilimlenmiş avokado, muz, ananas, çiğ ceviz.
Öğlen : Meyveli yoğurt (dilediğiniz meyveler ve ev yoğurdu ile birlikte).
Akşam : Dilimlenmiş elma, hurma, kayısı


meyve diyeti nasıl yapılır

Öğünlerinizi meyve tabağı veya meyveli smoothie şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Meyve tabağınızın üzerine chia tohumu ve kabak çekirdeği içi, çiğ badem ceviz fındık gibi çeşitli çerezler serpebilirsiniz.

Meyveli yoğurt kilo verdirir mi?

Diyette kullanacağınız yoğurt marketten aldığınız hazır bir yoğurt veya meyveli yoğurt değilse, evde kendi yaptığınız yoğurda eklediğiniz meyveler şeklinde hazırladığınız bir meyveli yoğurt ise kilo verdirir. Meyve diyeti üç gün sadece çeşitli meyveler tüketerek yapılacağı için özellikle şekeri düşük ve antioksidan açısından zengin meyveler tüketilirse, meyve diyetinin etkisi daha fazla olacaktır.

Meyve diyetinde hangi meyveler yenir?

Sevdiğiniz tüm meyveleri tüketebilirsiniz. Yalnız her öğünde bir adet antioksidan ve düşük şekerli meyve tükettiğinize dikkat edin. Yani bir öğünde sadece elma ve muz yemeyin. Bu iki meyvenin yanında ya bir greyfurt ya bir kivi, ahududu, böğürtlen, frambuaz ya bir yabanmersini de tüketin. Veya şekersiz olarak hazırlayacağınız bir limonata için.


meyve diyeti

Meyve diyeti yaparken günlük olarak kendinize bir litre şekersiz limon suyu hazırlayabilirsiniz ve öğün aralarında tüketebilirsiniz.


Meyve Diyeti! Nedir Nasıl Yapılır? Hangi Meyveler Yenir? Hepsi Kilo Verdirir Mi?


Elde edilen verilere göre şeker kalbin pompalama mekanizmasını etkilemekte ve kalpte arıza riskini artırmaktadır. Şeker temel olarak kalp krizinden sorumlu kötü kolesterolü ve trigliseridleri (bir çeşit yağ asidi) artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler