Mct oil yağı nedir? Salata ve smoothie mct oil veya kapsül olarak kullanılan çok faydaları olan orta zincirli trigliserit yağı ne işe yarar yan etkileri neler?

Mct Oil Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Yan Etkileri

Mct oil yağı nedir? Salata ve smoothie mct oil veya kapsül olarak kullanılan çok faydaları olan orta zincirli trigliserit yağı ne işe yarar yan etkileri neler?

Mct oil yağı nedir? Genellikle salata ve smoothielere eklenen mct oil (orta zincirli trigliserit) kolay sindirilen ve pek çok faydaları olan bir yağdır. Ne işe yarar? Yan etkileri neler? Bu yazımızda bunlara bakacağız.

Mct oil yağı nedir ne işe yarar

Genel olarak hindistan cevizi yağından üretilir. Vegan veya vejeterjan olan sporcular süt ürünleri kullanmak yerine mct oil kullanmayı tercih ederek, enerjilerini yükseltirler.

Mct yağı kullananlar çoğunlukla kapsül veya içecek olarak kullanır. İçindeki kaprilik asit ve kaprik asit gibi farklı içerikler de işlevini değiştirebilir. Toz olarak da kullanılır, tatsız ve kokusuzdur, bu yüzden salatalara ve içeceklere eklenebilir.

Mct oil yağı ne işe yarar? Faydaları neler?

Vücudun ATP üretimi için çok önemli bir kaynaktır hem düşük karbonhidrat hem de sütsüz beslenenler için oldukça iyi bir supplementtir. Ketojenik diyet yapanlar ve yoğun spor yapıp sağlıklı beslenenler arasında sıkça kullanılan mct oil yağı faydaları neler bakalım.

  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Enerji seviyesini yükseltir
  • Kalp sağlığını korur
  • Odaklanma sorununu giderir
  • Zafiyet, alzheimer, otizm, epilepsi, emilim bozukluğu hastalıklarında kullanılır
  • Candida gibi maya ve bakteri oluşumunu önler
  • İnsülin direncini azaltır, kan şekerini düzenler

Özellikle 1 haftada 5 kilo verdiren diyet gibi hızlı kilo verme amacıyla uygulanan beslenme programları veya kas kütlesini artırmak adına yapılan egzersizlerde kullanılabilecek iyi bir yağ yakıcı, iştah kapatıcı takviyedir.

Kötü bakteriler ve mayaların büyümesini önleyeren mct oil, bu sayede mide bağırsak ve kalp sağlığını korur. Aynı zamanda alzheimer, epilepsi ve otizm tedavilerinde de tercih edilir.

Mct oil yağı faydaları zararları yan etkileri

Mct oil yan etkileri var mı? Fazla miktarda kullananlar karaciğer yağlanması veya iştah açılması gibi etkiler görebilir. Kusma, ishal, karın ağrısı, cilt üzerinde kızarıklıklar, kabarıklıklar meydana gelebilir. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği miktarda kullanılmalıdır. Ve düşük oranda başlanmalıdır.

Mct oil yağı nasıl kullanılır? Tok karnına, yemekten hemen sonra kullanılmalıdır. Gündüz öğününden sonra tüketilmesi önerilir. Toz veya kapsül olarak satılmaktadır. Isıtılmalalıdır. Açlık diyeti yapanlar mct oil kullanarak hem daha uzun süre tok kalabilir hem de enerji seviyeleri düşmez.

Yağ yiyerek zayıfla!

Günümüzde artık sağlıklı yağlar tüketmenin daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmekte. Daha önceden diyet yapan biri her türlü yağdan uzak kalmaya çalışırdı. Ancak artık bu bilginin geçersizliği kanıtlandı. Mct oil gibi, avokado, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, bilinenin aksine daha hızlı zayıflamayı sağlıyor.

Bu vesileyle yağ yiyerek hızlı zayıfla mottosu da Dr. Mark Hyman tarafından destekleniyor. Çünkü bu şekilde hem zihin sağlığına olumlu etkileri oluyor hem enerji seviyesi yükseliyor hem de tokluk hissi daha fazla oluyor.

Mct yağı kalori açısından yüksektir. 1 yemek kaşığında 14 gr kadar doymuş yağ vardır ve bu 115 kaloridir. Bununla birlikte genel sağlık üzerindeki olumlu etkileri ve yağ yakıcı özelliği ile enerji vererek zayıflamayı hızlandırır.


Mct Oil Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Yan Etkileri


Gürültülü bir ortamda uyumak kan basıncını artırır. Olabildiğince sessiz ve karanlık bir yerde uyuyun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler