Demir deposu maydanoz gözlere, damarlara ve tiroid bezlerine de çok faydalı.

Maydanozun Faydaları

Demir deposu maydanoz gözlere, damarlara ve tiroid bezlerine de çok faydalı.

Maydonozun faydaları nelerdir?

Maydanoz, dünyadaki en besleyici yiyeceklerden birisi ve bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunur. Bir tutam maydanos, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

maydanozun faydaları

Maydanoz nelere iyi gelir?

Böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizlemeye yardım eder. Kan şekerini normal seviyede tutar ve kansere karşı da koruyucudur. Maydonozda bulunan provitamin A yani beta karoten gözlere, kılcal damarlara ve adrenal ile tiroid bezlerine çok faydalıdır.

Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı kanı arttırarak oksijeni metabolize eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır. Mide ve bağırsaklardaki gaz birikmesini önler. Arıca afrodizyak etkisi vardır. Kadınlar özellikle adet dönemlerinde maydonoz tüketirlerse hem ağrıları azalır hem de kanın temizlenmesine yardımcı olmuş olurlar.


Maydanozun Faydaları : Demir deposu beta karoten maydonozun faydaları nelerdir afrodizyak provitamin A maydonoz maydanoz nelere iyi gelir klorofil miktarı


Kitap okuyun! Yarım saat kitap okuduğunuzda kalp atışınız yavaşlar, stres düzeyiniz düşer, kalp krizi riskiniz azalır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler