Maydanozun faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Nasıl saklanır? Maydanoz suyu ne işe yarar? Maydanoz limon kürü kanı temizler ve ödem için...

Maydanozun Faydaları Neler? Neye İyi Gelir? Maydanoz Suyu Kürü Nasıl Yapılır?

Maydanozun faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Nasıl saklanır? Maydanoz suyu ne işe yarar? Maydanoz limon kürü kanı temizler ve ödem için...

Maydanozun faydaları nelerdir?

Maydanoz, dünyadaki en besleyici yiyeceklerden birisi ve bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunur. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

maydanozun faydaları

Maydanoz nelere iyi gelir?

Böbrekleri, karaciğeri ve idrar yollarını temizlemeye yardım eder. Tıpkı brokoli gibi insülin seviyesini normal seviyede tutar ve kansere karşı da koruyucudur. Maydonozda bulunan provitamin A yani beta karoten göz sağlığı için çok önelidir. kılcal damarlara ve adrenal ile tiroid bezlerine çok faydalıdır.

Maydanoz nasıl saklanır?

Çoğu kişi maydanozu yıkayıp bir buzdolabı poşetine koyar ve ardından kullanacağı kadarını çıkartır. Fakat poşetin içinde nemli şekilde bekleyen maydanoz, kısa bir süre içinde mantar ve küf oluşturabilir ve bu da sağlık açısından tehlikelidir. Saç dökülmesi problemine dahi sebep olur. Peki maydanoz nasıl saklanır? Kuru bir şekilde buzdolabı poşetine veya kese kağıdına koyarak saklanmalıdır. Kullanacağınız kadar miktarı alıp, yıkayıp o şekilde kullanmanız en sağlıklı olanıdır.

maydanoz suyu ne işe yarar maydanozun faydaları

Maydanoz suyu ne işe yarar?

Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı kanı arttırarak oksijeni metabolize eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır. Maydanoz ne işe yarar dediğimizde sıralayabileceğimiz pek çok şey var bunlardan bir diğeri de mide ve bağırsaklardaki gaz birikmesini önler.

Maydanoz suyu kürü

Maydanoz suyunun ayrıca afrodizyak etkisi vardır. Kadınlar özellikle adet dönemlerinde maydonoz tüketirlerse hem kara yılan otunun etkisi gibi regl ağrıları azalır hem de kanın temizlenmesine yardımcı olmuş olurlar. Maydanozu ayrıca maydanoz suyu kürü olarak da hazırlayabilirsiniz.

maydanoz suyu ne işe yarar maydanoz kürü

Maydanoz suyu limon kürü nasıl yapılır

Maydanozu taze bir şekilde salatalarda kullanabilirsiniz veya bir litre suyun içine maydanoz sapı ve yaprakları ile dilimlenmiş limon veya lime koyup bir su hazırlayabilirsiniz. Sebze doğrayıcısında maydonoz limon kürü hazırlayabilirsiniz faydaları oldukça fazladır ve içmesi daha kolaydır. İçine bir kaç adet karanfil de ekleyebilirsiniz. Ve 3-4 cm kadar taze kök zencefil ile tatlandırabilirsiniz.

Maydanoz suyunun tadını sevmiyorsanız, hazırlayacağınız maydanoz limon kürünün içine bir adet kırmızı veya yeşil tatlı olmayan elma da ekleyebilirsiniz. Ödem atmak için harika bir tariftir. Maydanozun faydaları organları ve kanı temizlemekle birlikte iltihaplanma ve ödemi de azaltmaktır. Bu özelliğiyle maydonoz mucize bitkiler arasına girer.


Maydanozun Faydaları Neler? Neye İyi Gelir? Maydanoz Suyu Kürü Nasıl Yapılır?


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler