Maya intoleransı hakkındaki tüm sorular ve cevaplar. Maya alerjisi yüksekliği nedir? Neden olur? Nasıl geçer? Beslenme, diyet belirtileri.

Maya Alerjisi Nedir?

Maya intoleransı hakkındaki tüm sorular ve cevaplar. Maya alerjisi yüksekliği nedir? Neden olur? Nasıl geçer? Beslenme, diyet belirtileri.

Mayalar yaklaşık 1500 tür mantardan oluşan tek hücreli varlıklardır. Aslında her yerde bulunurlar. Eşyalarımızda ve hatta aldığımız nefeste dahi. Ekmek yaparken maya kullanıldığını hepimiz biliriz. Fakat bazı kişilerin vücudunda maya çok fazlalaşır ve bu durum maya alerjisi, maya intoleransi, maya sendromu veya candida albicans enfeksiyonuna sebep olur. Bu yazımızda tüm bunları inceleyeceğiz.


Kimlerde maya intoleransı olur?

Maya intoleransı kadınlarda, erkeklere oranla daha sık rastlanır. Çünkü kadınların vücudunda daha az miktarda bakır bulunur, ki bu vücutta maya oluşumu için çok önemli sebeplerden biridir. Ayrıca kadınların kullandığı doğum kontrol hapları da vücuttaki maya miktarını artırır. Erkeklere nazaran kadınlarda doğrudan oksitlenme hızı da daha yavaş olduğundan, maya alerjisi kadınlarda daha sık görülür.


Vejetaryenlerde maya intoleransı görülme sıklığı da oldukça yüksektir. Çünkü vejetaryen diyette düşük oranda çinko vardır ve maya dengesini koruyacak şekilde beslenmezler.


maya alerjisi


Bebeklerde maya fazlalığı da süt ve şekerli gıdalarla beslenmelerinden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Maya yüksekliğinin belirtileri nelerdir?

Vücutta maya yüksekliğinin pek çok belirtileri vardır. Bunlar kronik yorgunluk sendromu, depresyon, anksiyete, baş ağrısı, cilt döküntüleri, ödem, şişkinlik, gaz, sersemlik, bunama, duygu geçişleri, hafıza kaybı, kaşıntı, eklem ağrıları, hazımsızlıktır. Ayrıca maya yüksekliği kontrol altına alınmazsa kansere yol açar.


Bugün ibs, kolit, gastirit ve reflü gibi hastalıkların altında yatan temel sebep maya yüksekliği yani yeast overgrowth olarak adlandırılan maya fazlalığı, vücuttaki mayanın artmasından kaynaklanmaktadır.


maya intoleransı


Mayalar vücutta alkol ve asetaldehit gibi toksinler oluştururlar. Bu toksinler vücudu zehirleyerek, bazı fonksiyon bozukluklarına sebep olurlar. Başta karaciğer gelir. Bu yüzden maya diyeti yaparken mutlaka detoks da uygulanmalıdır.


Maya alerjisi intoleransı nasıl geçer?

Şeker ve gluteni tamamen keserek sıkı bir diyet uygulanmalı. Diyet süresi kişiden kişiye ve semptomların durumuna göre değişiklik göstermektedir. Tedavi sürecinde sıcak banyolar, saunalar yardımcı olur. Kullanılabilecek yardımcılar arasında sarımsak, caprylic acid, probiyotikler, kolloidal gümüş, tannik asit, ekinezya, zeytin yaprağı ekstraktı, greyfurt tohumu ekstraktı ve keklikotu yağı yer almaktadır.


maya intoleransı alerjisi beslenme ve diyet nasıl geçer


Maya tedavisi sırasında mutlaka doğada temiz hava alınmalı, stresten uzaklaşılmalı, yoga meditasyon yapılmalı, günde 9 saat civarı uyku alınmalı, kahveden ve ağır spordan uzak durulmalıdır. Bir oturuşta çok fazla yemek yenilmemeli, aralarda atıştırmalıklar tüketilmemelidir. Atkins diyeti veya ketojenik diyet gibi karbonhidrat açısından çok düşük diyetler yapılmamalıdır. Tahlil sonuçlarına göre mutlaka bakır desteği alınmalıdır.


Maya Alerjisi Nedir? : Vücutta maya oluşumu maya alerjisi nedir maya intoleransı nedir maya intoleransı hakkında tüm sorular kimlerde maya intoleransı olur maya alerjisi neden olur maya yüksekliğinin belirtileri nelerdir maya alerjisinin belirtileri maya intoleransı belirtiler maya intoleransı nasıl geçer maya alerjisi nasıl geçer maya diyeti


Balık sevmeyenler keten tohumu yiyebilir. Bolca B vitamini içerir, kansere karşı koruyucudur. Bağırsak sağlığı için etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler