Mavi yemişin faydaları. Blueberry meyvesinin içeriği, kullanım alanları nelerdir?

Mavi Yemiş Blueberry

Mavi yemişin faydaları. Blueberry meyvesinin içeriği, kullanım alanları nelerdir?

Mavi Yemiş

Mavi yemiş; ilk olgunlaşmaya başladığında yeşil renktedir, daha sonra rengi kırmızı mor tonlarına dönüşür ve tamamen olgunlaştığında çivit rengini alır. Olgunlaşan mavi yemişin tatlı bir tadı vardır. Avrupa'da mayıs ayında olgunlaşan mavi yemiş, sadece ülkemizde ünlü değil. Öyle ki Amerika ve Almanya'da Ulusal Mavi Yemiş Ayı (National Blueberry Month) vardır. 2005 yılından beri mavi yemiş, faydalı meyveler kategorisinde yer almaktadır

Mavi Yemişin Kullanım Alanları

Mavi yemiş

Mavi yemiş, taze ya da dondurulmuş olarak satılır. Mavi yemiş reçeli, mavi yemiş meyve suyu ya da mavi yemişli tatlılar olarak kullanılabilir. Özellikle Kolombiya'da yabani mavi yemiş reçeli meşhurdur.

Mavi Yemişin Faydaları

Tıpkı kırmızı üzüm gibi, mavi yemiş de güçlü bir antioksidan ve antikanserojendir. Mavi yemişin yaşlanmayı geciktiri özelliği vardır aynı zamanda da alzaymır (alzheimer) hastalığını önlediği ya da yavaşlattığı ortaya çıkmıştır. Araştırmalar, mavi yemişin üriner enfeksiyonların tedavisinde de etkili olduğunu göstermiştir. Kalp hastalıklarını önler, kolesterolü ve total kan lipid seviyesini düşürür. Bir kase mavi yemişte 14mg C vitamini ve 0.8mg E vitamini bulunur. İçeriğindeki antosiyanin ve fenol anti aging etkisi gösterir.

Mavi Yemişin İçeriği

Mavi yemiş içeriğinde bulunan pek çok mineral ve vitamin vardır. Timin, a e ve b vitaminleri, riboflavin, nikotinik asit, niasin, folik asit, potasyum, sodyum, karbonhidrat, lif, çinko, bakır, selenyum ve magnezyum içeren nadir meyvelerdendir.


Mavi Yemiş Blueberry : Mavi yemiş blueberry üriner enfeksiyonların tedavisi folik asit mavi yemişin faydaları mavi yemiş reçeli mavi yemiş meyve suyu faydalı meyveler antosiyanin fenol anti aging


Çay veya kahve içerken içine hindistancevizi yağı ya da tereyağı ekleyin. Hem kahvenin zararını azaltır hem de enerji verir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler