Mavi yemiş, çoban üzümü, çay üzümü veya yaban mersini olarak da geçen yararları çok olan meyvedir. Faydalarını okuduğunuzda şaşırabilirsiniz. Neye iyi gelir?

Mavi Yemiş Blueberry Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mavi yemiş, çoban üzümü, çay üzümü veya yaban mersini olarak da geçen yararları çok olan meyvedir. Faydalarını okuduğunuzda şaşırabilirsiniz. Neye iyi gelir?

Mavi yemiş blueberry nedir?

Mavi yemiş, çoban üzümü, çay üzümü veya yaban mersini olarak da geçen yararları çok olan meyvedir. Faydalarını okuduğunuzda şaşırabilirsiniz çünkü mavi yemiş, özellikle günümüz insanı için her derde deva bir meyvedir. İlk olgunlaşmaya başladığında yeşil renktedir, daha sonra rengi kırmızı mor tonlarına dönüşür ve tamamen olgunlaştığında çivit rengini alır. Olgunlaşan mavi yemişin tatlı bir tadı vardır. Lektinsiz yiyecekler listesinde önemli bir yerdedir. Avrupa'da mayıs ayında olgunlaşan mavi yemiş faydaları açısından muhteşem bir meyvedir. Öyle ki Amerika ve Almanya'da Ulusal Mavi Yemiş Ayı (National Blueberry Month) vardır. 2005 yılından beri mavi yemiş, faydalı meyveler kategorisinde yer almaktadır

Mavi yemiş neye iyi gelir?

Mavi yemiş

Mavi yemiş, taze ya da dondurulmuş olarak satılır. Mavi yemiş nasıl yenir? Mavi yemiş reçeli, mavi yemiş meyve suyu ya da mavi yemişli tatlılar olarak kullanılabilir. Özellikle Kolombiya'da yabani mavi yemiş reçeli meşhurdur.

Mavi yemiş neye iyi gelir? Özellikle günümüzde her yaştan herkesin sık sık tüketmesi gereken bir meyvedir. Çünkü hem hava kirliliği hem de toksinlerin vücudumuzda yarattığı hasarları onarmaya iyi gelir.

Mavi yemiş blueberry faydaları nelerdir?

Tıpkı kırmızı üzüm gibi, mavi yemiş de güçlü bir antioksidan ve antikanserojendir. Ki bu mavi yemiş blueberry faydaları arasında en önemlisidir. Cilde parlaklık veren yiyecekler arasında yer alır. Mavi yemişin yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır aynı zamanda da alzaymır (alzheimer) hastalığını önlediği ya da yavaşlattığı ortaya çıkmıştır. Hafızayı güçlendiren yiyecekler arasında önemli bir yerdedir.

Araştırmalar, mavi yemişin üriner enfeksiyonları tedavisinde de etkili olduğunu göstermiştir. Mavi yemişin yararları arasında bir başka önemli şey de; kalp hastalıklarını önler, kolesterolü ve total kan lipid seviyesini düşürür. Bir kase mavi yemişte 14mg C vitamini ve 0.8mg E vitamini bulunur. Meyve diyetinin vazgeçilmezlerinden biridir. İçeriğindeki antosiyanin ve fenol, anti aging etkisi gösterir.

Mavi yemiş blueberry nedir faydaları

Mavi yemiş vitaminler ve mineraller

Mavi yemiş içeriğinde bulunan pek çok mineral ve vitamin vardır. Timin, a e ve b vitaminleri, riboflavin, nikotinik asit, niasin, folik asit, potasyum, sodyum, karbonhidrat, lif, çinko, bakır, selenyum ve magnezyum içeren nadir meyvelerdendir.


Mavi Yemiş Blueberry Nedir? Faydaları Nelerdir?


Dünyanın düşleyenlere de ihtiyacı var, yapanlara da. Ama düşlediğini yapanlara daha çok ihtiyacı var… // S. Breathnach

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler