Protein ve lif kaynağı olan maş fasulyesinin faydaları ve zararları neler? Nasıl yenir? Avokadolu maş fasulyesi salatası ve maş fasulyesi yemeği tarifi.

Maş Fasulyesi Faydaları Zararları Neler? Nasıl Yenir?

Protein ve lif kaynağı olan maş fasulyesinin faydaları ve zararları neler? Nasıl yenir? Avokadolu maş fasulyesi salatası ve maş fasulyesi yemeği tarifi.

Maş fasulyesinin faydaları

Maş fasulyesi besin değeri oldukça yüksek bir baklagildir. Sindirimi kolaydır ve ayurveda için oldukça sıhhatli bir besindir.

Maş fasulyesi nedir

Maş fasulyesi kaç kalori? 100 gram maş fasulyesi 347 kaloridir. Maş fasulyesindeki vitaminler ve mineraller şu şekildedir.

Maş fasulyesi ayrıca iyi bir protein kaynağıdır da. 100 gram maş fasulyesinde 24 gram protein bulunur. Ayrıca 63 gram karbonhidrat ve 1.2 gram yağ içerir. Bu da vejeteryan ve veganların diyet listesinde yer alması gerektiği anlamına gelir.

Aynı zamanda yüksek tansiyona iyi gelen şeyler arasındadır

Maş fasulyesi nedir

Maş fasulyesi kilo verdirir mi? Bu konuda oldukça nam salmış baklagillerden biridir. İçeriğindeki yüksek protein ve lif, tokluk hissi verir.

Şimdi bakalım maş fasulyesinin faydaları neler?

  1. Kilo vermeye yardımcı olur
  2. Tansiyonu düzenler
  3. Kolesterol seviyesini düzenler
  4. Kalp hastalıkları riskini azaltır
  5. Serbest radikalleri kontrol altında tutarak kanser oluşumunu engeller
  6. Bağışıklık sistemini güçlendirir bakteri ve virüslere karşı koruma sağlar
  7. Cilde canlılık ve parlaklık verir
  8. Hormonları dengeleyerek PMS semptomlarını hafifletir

Ayrıca vücudun sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olmasını sağlayarak antitoksik bir etki oluşturmak da maş fasulyesinin faydaları arasındadır. Bu şekilde ülserden kansere kadar, pek çok hastalığın oluşma riskini azaltır.

Maş fasulyesi faydaları zararları

Maş fasulyesi kullanımı hem sofralarda hem de kozmetik sektöründe yaygındır. Maş fasulyesinin cilde faydaları azımsanamayacak kadar çok olduğu için sabunlarda, kremlerde, şampuanlarda da kullanılmaktadır. Çünkü cilt üzerinde de yenileyici, tamir edici ve koruyucu etkisi vardır.

Şimdi gelelim maş fasulyesi nasıl yenir sorusu için iki alternatif tarife. Biri avokadolu maş fasulyesi salatası diğeri de maş fasulyesi yemeği. Birlikte tariflere bakalım.

Maş fasulyesinin zararları

Pek çok faydası olan maş fasulyesinin zararları da var mı? Öncelikle oksalat içerir. Bu da kalsiyumun emilimini engeller. Böbrek ve safra kesesi hastalıkları yaşayanların tüketmemesi gerekir.

Maş fasulyesinin kabuğu bazı kişilerde ishal, mide ağrısı ve kusmaya sebep olabilir. Fakat sindirim sisteminizde herhangi bir sorun yoksa ve yiyeceklerinizi iyi bir şekilde çiğniyorsanız bu sorunla karşılaşmayabilirsiniz.

Avokadolu maş fasulyesi salatası

Avokadolu maş fasulyesi salatası için 1 bardak maş fasulyesini akşamdan suya koyup bekletin. Ertesi gün 10-15 dakika kadar pişirin. Soğan, avokado, sivri biber, domates, salatalık, kırmızı biber ekleyin. Limon, zeytinyağı ve kaya tuzu ile karıştırıp hazırlayın. Tabağına kenarını tekrar avokado ile süsleyin.

Avokadolu maş fasulyesi salatası tarifi

Avokadolu maş salatası tarifine dilediğiniz kadar ve dilediğiniz renkte biber ekleyebilirsiniz. Tarifin orijinalinde acı biber kullanılır. Tatlı veya acı yeşil biber ile kırmızı biberi isteğinize göre ekleyebilirsiniz. Dilerseniz salatanın üzerini nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.

Maş fasulyesi yemeği nasıl yapılır?

Tencereye koyduğunuz sade yağ kızdıktan sonra içine sırasıyla kimyon tohumu, yeşil biber, soğan, zencefil ve sarımsağı ekleyin. Bir iki dakika soteleyip üzerine baharat karışımı ve domatesi ekleyip bir kaç dakika daha soteleyin. Daha sonra maş fasulyesi ve suyu ekleyip tencerenin ağzını kapatın.

Maş fasulyesi yemeği tarifi

Mas fasulyesi yemeği nasıl yapılır dediğimizde içine eklenen baharatlar önemli bir yere sahiptir. Gerek başta eklenen kimyon tohumu gerekse yemeğin altını kapatmadan beş dakika önce ekleyeceğiniz kişniş tohumu, bu yemeye tat verir. Servis ederken kişniş yaprağı ile birlikte bir yemek kaşığı da taze sıkılmış limon suyu ve kaya tuzu eklemeyi de unutmayın.


Maş Fasulyesi Faydaları Zararları Neler? Nasıl Yenir?


Genelde sinirli, gergin, stresli, negatif düşünen biriyseniz büyük ihtimalle bağırsak floranız bozuktur. Mutlaka bir dışkı testi yaptırın ve sebze ağırlıklı beslenin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler