Mantarın yararları neler? Mantarda potasyum var. Peki potasyum ne işe yarar? Diyet mantar yemeği tarifi, mantarın faydaları zararları ve diyette mantar.

Mantarın Faydaları Yararları ve Zararları | Mantar Tarifi

Mantarın yararları neler? Mantarda potasyum var. Peki potasyum ne işe yarar? Diyet mantar yemeği tarifi, mantarın faydaları zararları ve diyette mantar.

Mantarın faydaları nelerdir?

Potasyum en çok muzda ve patateste bulunur diye biliriz ama mantarda, muzdakinden daha çok potasyum vardır. Peki potasyum ne işe yarar? Potasyum kalp krizi riskini azaltır ve çin melek otu gibi özellikle yüksek tansiyon hastaları için doğal ilaçtır. Mantar aynı zamanda bakır, protein ve B vitamini de içerir. Mantarın faydalarının başında göğüs ve prostat kanserini önlemek gelir.

Diyette Mantar

Mantar neredeyse en düşük kalorili sebzelerden biridir. Yaklaşık olarak yüzde doksanı sudan oluşur. Karbonhidrat içermez ve yağlı değildir. Aksine kuzu kulağı gibi oldukça liflidir.

Poria mantarı faydaları da tüm dünyada dikkat çekiyor.

Mantar lifli olması sebebiyle tok tutar ve kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

Mantarın kararmaması için, temizlediğiniz mantarları limonlu suda bekletebilirsiniz. Tıpkı patlıcan gibi.

Mantar, pişerken su çekmeyen aksine su bırakan bir sebzedir. Bu yüzden mantarı pişirirken içine çok az su koymanızı öneririm.

mantarın faydaları yararları nelerdir

Mantarın yararları ve zararları

Mantarın faydalarına baktık, oldukça iyi vitaminler içeriyor ve tüketmekte bir sorun yok ama bir de mantarın zararları var. Herkes için geçerli değil elbette. Genetik olarak mantar alerjisi veya bir hastalığınız yoksa, diyet yaparken mantar tüketebilirsiniz. Genetik hastalıkları yenmek isimli yazımı okuyabilirsiniz.

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Ateş
  • Yüksek tansiyon
  • Çarpıntı
  • Uyku sersemliği

Burada yer alan mantarın zararları ya da mantarın yan etkileri olarak adlandırabileceğimiz semptomlar her tür mantar için geçerli değildir. Sıkça görülen etkiler de değildir. Fakat mantarı yedikten sonra sizde bu semptomlar oluşuyorsa, bilin ki bu yüzden oluyor.

Diyet Mantar Yemeği Tarifi

Mantarları iyice yıkayıp, üstündeki kabukumsu bölümleri temizledikten sonra (bembeyaz hale geleceklerdir) temizlediğiniz mantarları limonlu suyun içine atın.

Tencereye zeytinyağı döküp, üzerine irice soğan doğrayın. Domates ve çok az tuz ilave ettikten sonra, 15-20 dakika limonlu suda beklettiğiniz mantarları alıp üzerine ekleyin. Biraz su ilave edin ve tencerenin kapağını kapatın.

Mantar hücre yenileyici besinler arasında çok önemli bir yere sahiptir.

diyet mantar yemeği tarifi

Dilerseniz bu mantar tarifine ıspanak ve sarımsak da ekleyebilirsiniz. Böylece besin değerini yükselttiğiniz bir diyet yemek hazırlamış olursunuz.

Mantar çok çabuk pişer. Bu yüzden bu diyet mantar yemeği tarifini yaparken kısık ateşte yaklaşık olarak 20-25 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Servis etmeden önce mantarın üzerine dereotu eklerseniz, güzel bir lezzet oluşturmuş olursunuz.


Mantarın Faydaları Yararları ve Zararları | Mantar Tarifi


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler