Mantarda potansyum vardır. Peki potasyum ne işe yarar? Diyet mantar yemeği mantarın faydaları ve diyette mantar.

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Mantarda potansyum vardır. Peki potasyum ne işe yarar? Diyet mantar yemeği mantarın faydaları ve diyette mantar.

Mantarın Faydaları

Potasyum en çok muzda bulunur diye biliriz ama mantarda, muzdakinden daha çok potansyum vardır. Peki potasyum ne işe yarar? Potasyum kalp krizi riskini azaltır ve özellikle yüksek tansiyon hastaları için doğal ilaçtır. Mantar aynı zamanda bakır, protein ve B vitamini de içerir. Mantarın faydalarının başında göğüs ve prostat kanserini önlemek gelir.

Diyette Mantar

Mantar neredeyse en düşük kalorili sebzelerden biridir. Yaklaşık olarak yüzde doksanı sudan oluşur. Karbonhidrat içermez ve yağlı değildir. Aksine liflidir.

Mantar lifli olması sebebiyle tok tutar ve kabızlığa iyi gelenler yiyecekler arasında yer alır.

Mantarın kararmaması için, temizlediğiniz mantarları limnonlu suda bekletebilirsiniz. Tıpkı patlıcan gibi.

Mantar, pişerken su çekmeyen aksine su bırakan bir sebzedir. Bu yüzden mantarı pişrirken içine çok az su koymanızı öneririm.

mantarın faydaları nelerdir

Diyet Mantar Yemeği Tarifi

Mantarları iyice yıkayıp, üstündeki kabukumsu bölümleri temizledikten sonra (bembeyaz hale geleceklerdir) temizlediğiniz mantarları limonlu suyun içine atın.

Tencereye zeytinyağı döküp, üzerine irice soğan doğrayın. Domates ve çok az tuz ilave ettikten sonra, 15-20 dakika limonlu suda beklettiğiniz mantarları alıp üzerine ekleyin. Biraz su ilave edin ve tencerenin kapağını kapatın.

Mantar çok çabuk pişer. Bu yüzden kısık ateşte yaklaşık olarak 20-25 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Servis etmeden önce mantarın üzerine dereotu eklerseniz, güzel bir lezzet oluşturmuş olursunuz.


Mantarın Faydaları Nelerdir? : Mantarın faydaları diyette mantar diyet mantar yemeği tarifi mantarın kararmaması için düşük kalorili sebzeler lifli sebzeler mantar tarifi


Kakao yağı, magnezyum ve E vitamini içeren, aynı zamanda antioksidan olan bitter çikolata yiyebilirsiniz. Organik olmasına dikkat edin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler