Mangonun faydaları nelerdir? Mangodaki vitamin ve mineraller, mangonun tarihi. Hayat meyvesi olarak meyvelerin kraliçesi olan mango neye iyi gelir...

Mangonun Hiç Bilmediğiniz 10 Faydası! Bakın Neye İyi Gelir

Mangonun faydaları nelerdir? Mangodaki vitamin ve mineraller, mangonun tarihi. Hayat meyvesi olarak meyvelerin kraliçesi olan mango neye iyi gelir...

Bütün sağlıklı şeyler sıkıcı ve tatsızdır tezini yalanlayan meyve mango! Hem tadı çok güzel hem de pek çok faydası bulunuyor.

Meyvelerin kraliçesi olarak bilinen mangonun hem tadı güzel, hem de vitamin mineral açısından çok zengin. Ayrıca mango antioksidan olması sebebiyle de bağışıklık sisteminin en büyük dostu.

Tıpkı papaya gibi, mango da mideyi rahatlatan yiyecekler kategorisinde ünlüdür. İçeriğindeki lif ve enzimler açısından güçlü olan mangoyu her gün tüketmenizde zarar yoktur.

Tarihte Mango

Asya kökenli olan bu meyve, özellikle Hint mitolojisinde oldukça fazla yer edinmiştir. Hayat meyvesi olarak geçen mangonun aynı zamanda yaprakları da düğünlerde kullanılmış, sonsuz mutluluğu temsil etmiştir. Hindistan, bugün mangonun en büyük üreticisi haline gelmiştir.

Mangonun faydaları

Mangodaki vitaminler ve mineraller

Doymuş yağ, kolesterol ve sodyum içermez. Lif, B6 vitamini, A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve bakır içerir. Mangoda bulunan kuersetin ve beta karoten bu meyveyi diğerlerinden özel kılar.

Meyve kilo aldırır mı?

Mangonun faydaları nelerdir?

İçindeki vitaminler, mineraller ve antioksidan bir meyve olması sebebiyle mangonun faydaları oldukça fazladır.

  • Antioksidandır kanseri önler. Kötü hücrelerle savaşır.
  • Yüksek seviyedeki pektin, C vitamini ve lif sayesinde kolesterolü düşürür.
  • Cildi hem içten hem de dıştan temizler. Sivilcelerin ve lekelerin oluşumunu önleyen bir meyvedir.
  • Göz kuruluğu ve gece körlüğü için yenmesi gereken meyvelerdendir. Çünkü içinde oldukça fazla A Vitamini vardır.
  • İçindeki tartar asidi, malik asit ve sitrik asit vücudun alkali rezervini korur.
  • Yaprakları vücuttaki insülin seviyesini düzenler. Düşük glisemik indekse sahip olan bu meyve, şeker seviyenizi yükseltmez.
  • İyi bir E Vitamini deposudur, cinsel gücü arttıran yiyecekler arasında birinci sıradadır.
  • İçindeki enzimler, sindirimi ve bağırsak sistemini düzenler.
  • Böbreklerde toksin oluşmasını engeller, aynı zamanda serinletici bir etkiye de sahiptir. Stresi önler ve kalp krizi riskini düşürür.
  • İçindeki yüksek A Vitamini ve C Vitaminiyle birlikte yaklaşık 25 adet karotenoid, bağışıklık sistemi için bulunmaz bir nimettir.

Mango neye iyi gelir dediğimizde ilk akla gelen elbette kemikleri güçlendirdiği ve anemiyi önlediği. Bu sebeple özellikle kadınların, beslenme listelerine eklemeleri gereken meyvelerden biridir.

Nasıl ki limonun cilde faydaları azımsanamayacak kadar çoksa, bu harika meyvenin de özellikle sivilceler üzerinde olumlu etkileri vardır.


Mangonun Hiç Bilmediğiniz 10 Faydası! Bakın Neye İyi Gelir


Trabzon hurmasında bol miktarda protein, karbonhidratlar, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3, C vitaminleri bulunur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler