Mangonun faydaları nelerdir? Mangodaki vitamin ve mineraller, mangonun tarihi. Hayat meyvesi olarak meyvelerin kraliçesi olan mango neye iyi gelir...

Mangonun Hiç Bilmediğiniz 10 Faydası!

Mangonun faydaları nelerdir? Mangodaki vitamin ve mineraller, mangonun tarihi. Hayat meyvesi olarak meyvelerin kraliçesi olan mango neye iyi gelir...

Mango

Bütün sağlıklı şeyler sıkıcı ve tatsızdır tezini yalanlayan meyve mango! Hem tadı çok güzel hem de mangonun pek çok faydası bulunuyor.

Meyvelerin kraliçesi olarak bilinen mangonun hem tadı güzel, hem de vitamin mineral açısından çok zengin. Ayrıca mango antioksidan olması sebebiyle de bağışıklık sisteminin en büyük dostu.

Tıpkı papaya gibi, mango da mideyi rahatlatan yiyecekler kategorisinde ünlüdür. İçeriğindeki lif ve enzimler açısından güçlü olan mangoyu her gün tüketmenizde zarar yoktur.

Tarihte Mango

Asya kökenli olan mango, özellikle Hint mitolojisinde oldukça fazla yer edinmiştir. Hayat meyvesi olarak geçen mangonun aynı zamanda yaprakları da düğünlerde kullanılmış, sonsuz mutluluğu temsil etmiştir. Hindistan, bugün mangonun en büyük üreticisi haline gelmiştir.

Mangonun faydaları

Mangodaki vitamin ve mineraller

Mango doymuş yağ, kolesterol ve sodyum içermez. Lif, B6 vitamini, A vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, magnezyum ve bakır içerir. Mangoda bulunan kuersetin ve beta karoten bu meyveyi diğerlerinden özel kılar.

Mangonun faydaları nelerdir?

1. İçeriğindeki antioksidan etkiden dolayı kanseri önler. Kötü hücrelerle savaşır.
2. Yüksek seviyedeki pektin, C vitamini ve lif sayesinde kolesterolü düşürür.
3. Cildi hem içten hem de dıştan temizler. Sivilcelerin ve lekelerin oluşumunu önleyen bir meyvedir.
4. Göz kuruluğu ve gece körlüğü için yenmesi gereken meyve mangodur. Çünkü içinde oldukça fazla A Vitamini vardır.
5. Mangodaki tartar asidi, malik asit ve sitrik asit vücudun alkali rezervini korur.
6. Mango yaprakları vücuttaki insülin seviyesini düzenler. Düşük glisemik indekse sahip olan mango, şeker seviyenizi yükseltmez.
7. İyi bir E Vitamini deposu olan mango, cinsel gücü arttıran yiyecekler arasında birinci sıradadır.
8. Mangodaki enzimler, sindirimi ve bağırsak sistemini düzenler.
9. Böbreklerde toksin oluşmasını engelleyen mango, aynı zamanda serinletici bir etkiye de sahiptir. Stresi önler ve kalp krizi oranlarını düşürür.
10. Mangoda bulunan yüksek A Vitamini ve C Vitaminiyle birlikte yaklaşık 25 adet karotenoid, bağışıklık sistemi için bulunmaz bir nimettir.


Mangonun Hiç Bilmediğiniz 10 Faydası!


Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın. // Zig Ziglar

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler