Lutein nedir ne işe yarar? Faydaları, günde ne kadar alınmalı? Yan etkileri zararları var mı? Zeaksantin lutein içeren besinler gıdalar yiyecekler hangileri?

Lutein İçeren Besinler Hangileri Ve Ne İşe Yarar?

Lutein nedir ne işe yarar? Faydaları, günde ne kadar alınmalı? Yan etkileri zararları var mı? Zeaksantin lutein içeren besinler gıdalar yiyecekler hangileri?

Lutein nedir ve ne işe yarar ile yazımıza başlayalım. A vitamini ile bağlantılı sarı turuncu renkli pigmenttir. Retinada yoğunlaşır, bu bakımdan da göz sağlığı için çok önemlidir. Lutein ve zeaksantin gibi diğer karotenoidler maküler dejenerasyonu azaltırlar.

Aynı zamanda serbest radikallerin sebep olduğu hasarı azaltır yani antioksidandır. Ve sağlıklı damarlara sahip olmak istiyorsak lutein en önemli destekçilerimizden olacaktır. Lutein içeren besinler gıdalar yiyecekler
Vücudumuz lutein sentezleyemez, bu yüzden lutein içeren besinler ve vitaminler beslenme listemize eklenmeli, bu gıdalar günlük olarak tüketilmelidir.

Luteinin göze faydası denildiğinde akla sadece göz yorgunluğu veya ışık hassasiyetini azaltması gelmez ayrıca göz dokusunu ve görüş netliğini de güçlendirir.

Lutein içeren besinler hangileri?

Günde ne kadar lutein alınmalı? Takviye (supplement) olarak 5 gm ile 30 mg arasında kullananlar hiç bir zararı veya yan etkisinden bahsetmemiştir. Zeaksantin için ise bu oran 2mg. Şimdi lutein içeren besinler hangileri bakalım. Sağlıklı gözler için bu gıdalar, günlük listemizde bulunmalı.
Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve havuç yumurta sarısı, balkabağı gibi turuncu renkli gıdalar lutein açısından zengindir. %30-50 civarı lutein ve zeaksantin aynı zamanda kivi, üzüm ve taze sıkılmış posalı portakal suyunda da bulunmaktadır.

Yaşa bağlı göz hastalıklarında yüksek dozlarda lutein, çinko, C vitamini, E vitamini, bakır ve beta karoten maküler dejenerasyonu yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Lutein ne işe yarar
Yemeğimizin yanında bol yeşillikli bir salata hazırlayalım veya kahvaltıda yumurta yiyelim ve yanına bir kaç yaprak roka da ekleyelim.

Bu gıdalar aynı zamanda iltihap giderici ve kanser önleyici etkiye de sahiptir. Sadece göz sağlığını korumak veya iyileştirmek adına etkili değillerdir.

Lutein ne işe yarar?

Lutein nedir genel olarak baktık ve lutein hangi yiyeceklerde bulunur öğrendik. Sadece göz sağlığı üzerinde etkili olmadığını söylemiştim. Şimdi lutein ne işe yarar biraz daha detaylı bakalım.
  • Cilt sağlığını korur ve cildi güzelleştirir
  • Diyabet riskini azaltır
  • Kanser riskini azaltır
  • Göz hasarını azaltır ve yavaşlatır
  • Kalp sağlığını korur

Turp yapraklarını ve brokoli yapraklarını, saplarını atmayın. Salatanıza, çorbanıza ekleyin. Salatalarınızı bir miktar papaya ile süsleyin. Ne kadar renkli beslenirseniz, o kadar vitaminler ve mineraller açısından da zengin besleniyorsunuz demektir.

Antioksidan olan besinler cilt ve saç sorunlarına etkileriyle de dikkat çeker. Tüm vücuda şifa sağlar. Sebze ve meyvelerden zengin beslenmeye özen göstermek bizi hem genç hem de sağlıklı kılar.


Lutein İçeren Besinler Hangileri Ve Ne İşe Yarar?


Çarpıntınız varsa hemen kalpten şüphelenmeyin, kansızlık da ciddi derecede çarpıntı yapar. Kan tahlili hayat kurtarır :)

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler