Lupus kelebek hastalığı SLE nedir? Neden olur nasıl geçer? Lupus hastalığı (Systemic lupus erythematosus) belirtileri ve tedavisi nedir? Beslenme ve genetik.

Lupus Kelebek Hastalığı Nedir? Belirtileri | Nasıl Geçer?

Lupus kelebek hastalığı SLE nedir? Neden olur nasıl geçer? Lupus hastalığı (Systemic lupus erythematosus) belirtileri ve tedavisi nedir? Beslenme ve genetik.

Kelebek hastalığı olarak da bilinen lupus bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Otoimmün hastalıklar, vücudun kendi içinde algıladığı yabancı maddelere saldırması sonucunda ortaya çıkar. Örneğin tip 1 diyabet hastalarında konu pankreas iken kelebek hastalığında tüm vücuttur.

Lupus kelebek hastalığı sle nedir nasıl geçer

Tıpkı crohn hastalığı, ibd, ms hastalığı, addison hastalığı, graves hastalığı, haşimato, sjögren sendromu, çölyak hastalığı, romatoid artirit ve kelebek hastalığı (systemic lupus erythematosus) gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının sebebi genetik faktörlere bağlı olmakla birlikte yanlış beslenme ve yaşam koşullarıdır.

Lupus hastalığı (SLE) belirtileri nelerdir?

Bu hastalık sindirim sistemi, kalp, cilt gibi değişik yerlerde tutunabilir. Tanı koyulması zor bir hastalıktır çünkü bazı diğer bağışıklık sistemi hastalıklarıyla benzerlik gösterir fakat lupus hastalığı belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Yoğun halsizlik
 • Eklem ağrısı
 • Eklem şişliği
 • Saç tellerinin incelmesi
 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • El, ayak ve yüzde şişkinlik
 • Yanak ve burunda lekeler (kelebek hastalığı)
 • Saç dökülmesi
 • Anemi
 • Kan pıhtılaşma sorunları

Lupus kelebek hastalığı belirtileri

Soğuk havada parmakların beyaz veya mavi bir renk alması da tıpkı raynaud fenomeni gibi belirtilerden biridir.

Lupus hastalığı (kelebek hastalığı) neden olur?

Birincil sebep bağışıklık sisteminin yanlış beslenme, yanlış yaşam tarzı ve çevresel faktörlere bağlı olarak güçsüz duruma gelmiş olmasıdır.

Lupus hastalığı neden olur dediğimizde aklımıza işlenmiş gıdalar, paket yiyecekler, d vitamini eksikliği, c vitamini eksikliği, kullanılan antibiyotikler, anti depresanlar, stres, küf, travmalar, spor yapmamak ve uyku düzeni bozukluğu gelir.

Lupus hastalığı bulaşıcı mı? Hayır, değildir. Kişiden kişiye bulaşmaz. Genetik faktörlere bağlı olarak aile bireylerinde %25 oranda aktarılır.

Lupus kelebek hastalığı nasıl geçer?

Lupus hastalığı beslenme değişikliği ile kısa sürede olumlu sonuçlar alınmaktadır. Taze meyve ve sebzeler, işlenmemiş doğal organik et, yumurta, balık tüketmek, balık yağı kullanmak, vitamin ve minerallerin dengelenmesi, glutensiz beslenme ve özellikle süt ve süt ürünlerinin beslenme listesinden çıkartılması gerekir.

Lupus kelebek hastalığı sle tedavisi

Lupus hastalığına ne iyi gelir? Haftada iki gün egzersiz yapmak, uyku düzeni, hamur işi ve gluten tüketmemek, şeker, süt ve süt ürünleri tüketmemek, işlenmiş gıdalar tüketmemek, doğal sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, stres yönetimi, antidepresan ve antibiyotik kullanmamak, yaşanılan ortamın hijyeni önemli etkenlerdir.

Lupus hastalığı tedavisi için yaşam şeklinin değiştirilmesi gerekir. Hangi ilaç iyi gelir? Bir ilaç içeyim geçsin gibi bir hastalık değildir, tıpkı tüm diğer bağışıklık sistemi hastalıklarında olduğu gibi. Uzun süreli bir hayat düzenlemesi gerektirir. Kişinin hem bir fonksiyonel tıp uzmanı ile hem de bir psikolog ile birlikte çalışması gerekebilir.

Hastalarda DHEA sülfat ve testesteron hormonu seviyesi düşük, östrojen seviyesi daha yüksek çıkmaktadır. Buna bağlı olarak kadınlarda daha sıklıkla karşılaşılmaktadır. Böcek ilaçları, temizlik malzemeleri, plastikler, boyalar (saç boyası, duvar boyası, makyaj malzemeleri), hava kirliliği, parazitler, bakteriler, virüsler sıklıkla görülen etkenlerdendir.

Kişi farkında olmasa da ona alerji yapan gıdalar tüketiyor olabilir ki bunlar fıstık, süt ürünleri, gluten olarak genelde ilk sırada yer alır. Kişinin bunlara intoleransı vardır ve farkında olmayabilir. Bu yüzden alerji testi yaptırmak da gerekebilir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları beslenme

Kelebek hastalığı tedavisi tüm bunlara dikkat edilerek olur ve nasıl bir yaşam, beslenme, uyku düzeni seçtiğinizin önemli etkisi vardır. Bu tür bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanmamak için çevreyi temiz tutmalı, hayvanlara ve doğaya zarar vermemeye özen göstermeliyiz.


Lupus Kelebek Hastalığı Nedir? Belirtileri | Nasıl Geçer?


Bir çocuğun, bir hayvanın, annenizin, sevgilinizin saçlarına dokunun. 10 dakikalık bir dokunuş kan basıncınızı azaltır ve stres oranınızı oldukça düşürür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler