Lollo rosso yani kırmızı kıvırcık veya mor kırmızı marul olarak da geçen lolo rosso faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?

Lollo Rosso Nedir? Faydaları Nelerdir?

Lollo rosso yani kırmızı kıvırcık veya mor kırmızı marul olarak da geçen lolo rosso faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?

Hem lollo rosso hem de lolorosso olarak geçen bu sebze, görünüşüyle dikkat çeken lahanagiller ailesinin bir üyesi. Düzenli olarak tüketildiğinde enfeksiyonları önlüyor ve göze iyi geliyor. Bu sebzeye mor marul, mor kıvırcık veya kırmızı marul da deniyor.

Rosso İtalyancada kırmızı anlamına geliyor. Lolo rosso da aslında kırmızı kıvırcık demek. Salatalara ve sandviçlere çok yakışan lollo rossonun faydalarına bakalım.

Mor Marul Lolorosso Faydaları Nedir?

Demir eksikliğinin pek çok değişik formu var, bunlardan birisi de demir eksikliği anemisi. Zaman zaman karşılaşılan bu durum, öğünlerimizde daha fazla demir içerikli gıdalar tüketmemizi gerektirir. Lolorosso çok iyi bir demir kaynağıdır ve demir eksikliğine iyi gelir.

İçeriğindeki A Vitamini sayesinde gözlere iyi gelir ve daha net görebilmemizi sağlar. Gözler için ideal bir antioksidandır.

Lifli bir sebze olan lolorosso, guttaki toksinleri yok ederek kalın bağırsak kanserini engeller ve bağırsak hareketlerini düzenler.

Lollo Rosso

İçeriğindeki C Vitaminiyle bağışıklık sistemini düzenleyen lollo rosso, özellikle kış aylarında gribe karşı doğal aşıdır.

Hamilelikte mor marul yemek ise içeriğinde bulunan folik asit ve B Vitaminleriyle fetustaki nöral tüp defektleri riskini düşürür. Yani özürlü doğumları engellemeye yardımcı olur.

Doğal bir antioksidan olan bu kırmızı mor marul cilde faydaları da var. Bunlardan en önemlisi cildi gençleştirmesi, sivilce ve akneyi önlemesi.

Hemen hemen tüm kıvırcık ailesi, anksiyete ve uykusuzluğa iyi gelir. Antik çağda da tüketilen kıvırcıkların sinir sistemini düzenlediği o zamanlardan bilinirdi. Kırmızı marul olarak da geçen lolla rosso da bu ailenin en önemli üyelerinden biri.

Sadece limon ve zaytinyağı ile lolorosso salatası hazırlayıp yiyebilirsiniz. Zaten lezzeti çok güzel. İsterseniz diğer marullarla karıştırıp bir renk şöleni de oluşturabilirsiniz.


Lollo Rosso Nedir? Faydaları Nelerdir?


Hem ağzınız tatlansın hem de besin değeri yüksek, enerji veren bir şey yemiş olun : Hurma!

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler