Lollo rosso yani kırmızı kıvırcık veya mor kırmızı marul olarak da geçen lolorosso faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?

Lollo Rosso Nedir? Loloroso Mor Marul Faydaları Nelerdir?

Lollo rosso yani kırmızı kıvırcık veya mor kırmızı marul olarak da geçen lolorosso faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?

Hem lollo rosso hem de lolorosso olarak geçen bu sebze, görünüşüyle dikkat çeken lahanagiller ailesinin bir üyesi. Düzenli olarak tüketildiğinde enfeksiyonları önlüyor ve göze iyi geliyor. Bu sebzeye mor marul, mor kıvırcık veya kırmızı marul da biliniyor.

Rosso İtalyancada kırmızı anlamına geliyor. Lolo rosso da aslında kırmızı kıvırcık demek. Salatalara ve sandviçlere çok yakışan lollo rossonun faydalarına bakalım.

Mor marul lolorosso faydaları nedir?

Demir eksikliğinin pek çok değişik formu var, bunlardan birisi de demir eksikliği anemisi. Zaman zaman karşılaşılan bu durum yani anemi, öğünlerimizde daha fazla demir içerikli gıdalar tüketmemizi gerektirir. Lolorosso çok iyi bir demir kaynağıdır ve demir eksikliğine iyi gelir.

İçeriğindeki A Vitamini sayesinde gözlere iyi gelir ve daha net görebilmemizi sağlar. Gözler için ideal bir antioksidandır.

Lifli bir sebze olan lolorosso, guttaki toksinleri yok ederek kalın bağırsak kanserini engeller ve bağırsak hareketlerini düzenler.

Lollo Rosso faydaları

İçeriğindeki C Vitaminiyle bağışıklık sistemini düzenleyen lollo rosso, özellikle kış aylarında gribe karşı doğal aşıdır.

Hamilelikte mor marul yemek ise içeriğinde bulunan folik asit ve B Vitaminleriyle fetustaki nöral tüp defektleri riskini düşürür. Yani özürlü doğumları engellemeye yardımcı olur.

Doğal bir antioksidan olan kırmızı mor marulun cilde faydaları da var. Bunlardan en önemlisi cildi gençleştirmesi, sivilce ve akneyi önlemesi.

Hemen hemen tüm kıvırcık ailesi, anksiyete ve uykusuzluğa iyi gelir. Antik çağda da tüketilen kıvırcıkların sinir sistemini düzenlediği o zamanlardan bilinirdi. Kırmızı marul olarak da geçen lolla rosso da bu ailenin en önemli üyelerinden biri.

Sadece limon ve zeytinyağı ile lolorosso salatası hazırlayıp yiyebilirsiniz. Zaten lezzeti çok güzel. İsterseniz diğer marullarla karıştırıp bir renk şöleni de oluşturabilirsiniz.

Mor marul neye iyi gelir?

Demir eksikliğine en iyi gelen sebzelerden biridir. Bu vesileyle özellikle kadınların tüketmesinde fayda vardır. İçinde kalsiyum, protein, lif, demiz, magnezyum, forfor, sodyum, potasyum, tiyamin, çinko ve K vitamini vardır. Mor marul kalorisi 100 gramda sadece 16'dır. Bu yüzden diyet yapanlar için de içindeki mineral ve vitaminler açısından da oldukça yararlıdır.

Şimdi bakalım lolo rosso veya loa rosa olarak da geçen mor marul neye iyi gelir ve faydaları nelerdir.

  • Göz bozukluğuna iyi gelir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kalp hastalıklarının oluşmasını önler
  • Cilt sağlığını düzenler
  • Nezle, grip ve enfeksiyonları önler
  • Kanser hücrelerinin oluşmasını engeller
  • Kemik sağlığını güçlendirir
  • Anksiyeteye iyi gelir
  • Uyku sistemini düzenler

A vitamini ve C vitamini açısından da zengin olan bu harika sebze her yemeğin yanında salata olarak tüketilebilir. Yapraklarının sert olmasına özen göstermek gerekir. Bayatladığında yumuşarlar. Dilerseniz evde kolay kısır tarifinin yanında hem yeşil marul hem de mor marul yiyebilir veya misafirlerinize bu şekilde ikram ederek fark yaratabilirsiniz.

Et, tavuk ve balık yemeklerinin yanında da tabağı süsleyebilir. Hatta bu tür yiyecekleri içine koyup, sebze tabağı şeklinde de hazırlayabilirsiniz.


Lollo Rosso Nedir? Loloroso Mor Marul Faydaları Nelerdir?


Varlık elde etmek için yokluk gerek. Mimar ev yapmak için boş arsa arar. Marangoz ahşap işi yapmak için ham tahta arar. Saka su satmak için susuz ev arar. Yokluğa dikkat et, onda çok hikmetler vardır. // Mevlana

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler