Likopen nedir? Ne işe yarar? Likopenin faydaları ve zararları neler? Eksikliği nasıl önlenir? Hangi besinlerde likopen var? Kullanım şekli ve cilde faydaları.

Likopen Nedir? Ne İşe Yarar? Likopenin Faydaları Zararları

Likopen nedir? Ne işe yarar? Likopenin faydaları ve zararları neler? Eksikliği nasıl önlenir? Hangi besinlerde likopen var? Kullanım şekli ve cilde faydaları.

Likopen nedir?

Likopen özellikle domateste çokça bulunan, koyu kırmızı gıdaların içeriğindeki doğal karotenoidi sağlayan bir maddedir. Domates içindeki likopen sayesinde; pek çok doktor, sağlık ve beslenme uzmanı tarafından tercih ve tavsiye edilir bir besindir.

Yalnız domates alerjik olabilecek bir gıda olduğu için bu konuda alternatifler tercih edilebilir. Hangi besinlerde likopen var birazdan bahsedeceğim.

Likopenin faydaları nelerdir?

Likopenin en önemli 8 faydası şunlardır:

 1. Likopen kanserden korur.
  Akciğer kanseri ve lenf kanserinde önemli derecede risk düşürücüdür. Araştırmalar göstermiştir ki likopen DNA ve hücrelerdeki serbest radikal hasarın önlenmesinde, ayrıca bir çok kanser türünün gelişmesine katkıda bulunduğu bilinen yüksek risk faktörlerinin azaltılmasında değeri yadsınamayacak bir yer almaktadır.
 2. Likopen güçlü bir antioksidandır.
  Beta-karoten de dahil olmak üzere tüm karotenoidlerden çok daha fazla antioksidan etkiye sahiptir. Likopenin antioksidan kapasitesi, ferulik asit gibi oksidatif stres hücrelerini korumakla kalmaz, aynı zamanda hücreleri pek çok tehlikeden koruyan hücre zarlarını da kuvvetlendirir.
 3. Likopen kalbi korur. Kalp sağlığı için çok önemlidir.
  Likopen damar tıkanıklığını, damar sertliğini ve çeşitli kalp-damar hastalıklarına sebep olan LDLnin dengede olmasını sağlar.

 4. likopenin faydaları
 5. Likopenin kemik sağlığına faydası vardır.
  Kemik sağlığının korunması ve osteoporozun önlenmesi için gereklidir. Yapılan bir araştırmada likopenin emiklerdeki oksidatif stresi azalttığı bulundu. Bu nedenle de menapoz döneminde osteoporoz riskini azaltmaktadır.
 6. Likopenin cilt sağlığında da önemi vardır.
  Hücrelerdeki oksidatif stresin azaltılması, yaşlanmayı ve kırışıklıkları da önlemektedir. Likopen tıpkı bir içten koruma kalkanı gibi, sizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından da korur.
 7. Likopenin göz sağlığına önemli etkisi var.
  Yaşlanmayla birlikte oluşabilen makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarının önlenmesinde likopenin büyük etkisi vardır.
 8. Kısırlık tedavisinde likopen.
  Araştırmalar erkeklerdeki düşük sperm sayısının likopene bağlı olabileceğini ve likopen eksikliğinin doğurganlık oranını azaltabileceğini ortaya çıkartmıştır.
 9. Likopenin diyabet şeker hastalığındaki etkisi.
  Çalışmalar çelişkili olmasına rağmen yine de likopenin diyabetin önlenmesiyle bir alakası olduğu yönünde tezler bulunmaktadır. Likopenin Tip-2 şeker hastalığının tedavisinde diyabet hastalarında oldukça verimli olduğu açıktır.

Likopenin zararları nelerdir?

Yiyeceklerden alınan likopen, eğer o yiyeceğe karşı bir alerjiniz yoksa zararsızdır. Eğer çok fazla likopen içeren gıda tüketirseniz likopenemi olabilirsiniz, bu da cildin turuncu kırmızımsı bir renge dönüşmesi demektir. Bu da hasar verici bir durum değildir. Likopenden zayıf yiyecekler tüketildiğinde ve bol su içildiğinde geçer.

likopenin faydaları zararları

Hamilelikte likopen tüketimi belli bir miktarda olmalı ve ekstra olarak takviye alınmamalıdır. Bebeğin premature olarak doğmasına veya zayıf doğuma sebep olabilir.

Aspirin gibi ilaçlarla, enflamasyon giderici ilaçlarla ve kolesterol ilaçlarıyla birlikte tüketilmemelidir. Alkolle birlikte tüketilirse etkisini kaybeder.

Likopen içeren besinler hangileridir?

En çok likopen içeren besinler sırasıyla şöyle: domates, havuç, guava, karpuz, pembe greyfurt, kırmızı biber ve papaya.

likopen içeren yiyecekler besinler

Ayrıca hangi besinlerde likopen var dediğimizde aklımıza trabzon hurması, asparagus, mango, pul biber ve kırmızı lahana da gelir.

Likopenin cilde faydaları nelerdir?

Likopen özellikle güneşin zararlı ışınlarından cildi koruyan muhteşem bir antioksidandır. Ayrıca serbest radikaller üzerinde detoks etkisi vardır. Bu da yaşlanmayı önleyici ve onarıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Cildi yumuşatan, besleyen ve onaran bir etkiye sahip olan likopen çoğu kozmetik ve bakım ürününde, şampuanlarda, kremlerde de kullanılmaktadır. Örneğin greyfurt özlü yüz temizleme toniği veya nar çekirdeği yağı içerikli kremler ya da karpuzlu duş jeli gibi pek çok üründe likopenin iyileştirici özelliğinden faydalanılır.


Likopen Nedir? Ne İşe Yarar? Likopenin Faydaları Zararları


Gülün! Somurtmak yerine gülmeyi tercih eden kişilerde kalp krizi ve bağışıklık hastalıkları olasılığı %50 daha az.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler