Tarihin en eski sebzelerinden biri olan kuşkonmazın faydaları nelerdir? Asparagus çok uzun yıllardır ödem söktürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Kuşkonmazın Faydaları

Tarihin en eski sebzelerinden biri olan kuşkonmazın faydaları nelerdir? Asparagus çok uzun yıllardır ödem söktürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Kuşkonmaz (asparagus) nedir?

Kuşkonmaz, antik Roma ve Yunanlılar için kutsal sayılırdı. Tarihin en eski sebzelerinden biri olan kuşkonmazın, ilk olarak Ön Asya ve Doğu Akdeniz'de yetiştirildiği düşünülmektedir.

Kuşkonmaz yetiştiriciliği : İlkbaharın başında ekilen kuşkonmaz, yetişkin hale geldiğinde 1.5 metreye ulaşır. Yenilebilir olan pullu kısım, keçeleşmiş olan kökten ortaya çıkar ve biçilmeye hazır hale gelir. Çoğunlukla koparılarak veya budama bıçağıyla, toprağa yakın olan kısımdan kesilir. Hava sıcaklığı bitkiyi kötü etkileyebiliir ve hem tadında hem de kalitesinde kayıba sebep olur.

Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Kuşkonmaz (asparagus) çok düşük kalorili bir bitkidir. 100 gram asparagusta 20 kalori vardır. Kalorinin çoğu sindirim sırasında yakılır. Sivri uçları liflidir. Bu da kötü kolesterolün (LDL) ve kan şekerinin dengelenmesinde önemli rol alır. Asparagus çok uzun yıllardır ödem söktürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda çok iyi bir anti-oksidandır, sinir dokularını korur, vücudu virüslerden ve hatta kansere karşı korur.Tam bir folik asit kaynağıdır, 100 gram asparagusta %14 folik asit bulunur. Ayrıca B, C, E ve A vitaminleri içerir. Kemik gelişiminde ve korunmasında önemli yeri olan K vitamini açısından da zengin olan kuşkonmaz, alzaymır hastalarının tedavisinde de kullanılır.

Kuşkonmazın faydaları nelerdir


Kuşkonmaz tarifi

Kuşkonmaz tazeyken tüketilmelidir. Çiğ olarak, buğulanarak, hafifçe kızartılarak, vogda kızartılarak veya diğer sebzelerle karıştırılarak ya da kümes hayvanları ve balıkla birlikte pişirilebilir.

Buharda pişirilen asparagus; limon, eritilmiş tereyağı ve permesan peyniriyle birlikte Fransız mutfağında önemli bir yer alır.

Yeşil soğan ve kuşkonmazı, ceviz yağıyla birlikte hafifçe kızartırsanız çok lezzetli ve sağlıklı bir tat elde edersiniz.

Vogda susamla birlikte kızartılan kuşkonmaza, sarımsak, zencefil ve biber salçası ekleyebilirsiniz.

Asparagusun faydaları nelerdir?

Asparagusun (kuşkonmaz) içinde yer alan vitaminler; başta folik asit olmakla birlikte, sırasıyla niyasin, pantotenik asit, piridoksin (b6 vitamini), riboflavin, tiamin, c vitamini, a vitamini, e vitamini ve k vitaminidir. Bu vitaminler hem diyet yaparken vücuttaki proteinin enerjiye dönüşmesini kolaylaştırır hem de cilt, saç, tırnak ve kemik sağlığı için önemli bir etkiye sahiptir.


Kuşkonmazın Faydaları : Kuşkonmaz nedir asparagus nedir kuşkonmaz yetiştiriciliği kuşkonmazın faydaları nelerdir kan şekerinin dengelenmesi alzaymır hastalarının tedavisi asparagusun faydaları nelerdir kuşkonmaz tarifi buharda kuşkonmaz kemik sağlığı


Su içmek yerine sıcak içecekler içmek sizi daha mutlu ediyorsa, sıcak suyun içine elma limon ve tarçın koyup içebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler