Kurkumin (curcumin) zerdeçal nedir? Faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Akne, sedef, depresyona iyi gelir mi?

Kurkumin (Curcumin) Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kurkumin (curcumin) zerdeçal nedir? Faydaları nelerdir? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Akne, sedef, depresyona iyi gelir mi?

Kurkumin yani curcumin, zerdeçalın temel biyoaktif maddesidir. Kronik depresyondan, ağrıların giderilmesine kadar pek çok faydası vardır. İltihap giderici bir polifenoldür ve kurkumin vücudun ürettiği antioksidanları arttırır. Kurkuminin faydaları oldukça, birlikte bakalım.


Kurkumin (Curcumin) zerdeçal nedir?

Kurkumin (curcumin) özellikle Hindistan ve Güneydoğu asyada yetişen bir kök bitki olan zerdeçaldaki etken maddedir. Bitkiye sarımsı turuncumsu rengini veren şey kurkumindir.


kurkumin curcumin nedir


Kurkumin tek başına da faydalıdır fakat karabiberin içindeki piperine, kurkuminin biyoaktif olarak çok daha etkili olmasını sağlar. Araştırmalara göre 2mg kurkumin ile 20mg piperine birlikte tüketildiğinde, faydası 2000 kat daha artmaktadır.


1 yemek kaşığı kurkumin (curcumin zerdeçal turmeric) : 29 kaloridir, 0.91 gram protein, 0.31 g yağ, 6.31 g karbonhidrat, 2.1 g lif ve 0.3 g şeker içerir.


Kurkumin (Curcumin) zerdeçal faydaları nelerdir?

Kurkuminin faydaları arasındai lk başta iltihapla savaşması gelir. O kadar güçlüdür ki, pek çok iltihap giderici ilaçtan daha fazla etkiye sahiptir. iltihap, pek çok kronik hastalıklara yol açar. Bunların arasında pankreatit ve eklem iltihabı olarak da geçen artrit de yer almaktadır.


Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki kurkumin; endotel fonksiyonu, kalp ve damar zarlarını geliştirir. Bu da yüksek tansiyon tedavisi için önemlidir. Kurkumin tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır.


Kolorektal kanser, pankreas kanseri, prostat kanseri, göğüs kanseri ve mide kanseri alanlarında yapılan araştırmalarda kurkuminin koruyucu ve tedavi edici etkisi kanıtlanmıştır. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinin dağılması ve en baştan hiç oluşmaması üzerine önemli etkileri olduğu görülmüştür.


kurkumin curcumin zerdeçal faydaları nelerdir


Kurkumin (curcumin) kireçlenme osteoartrit semptomları için de faydalı

2016 yılında yapılan bir araştırmada kurkumin tüketen osteoartrit (OA) hastalarında büyük ölçüde iyileşme ve ağrılarda azalma saptanmıştır.


Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabetin oluşmasında ve tedavisinde kurkuminin etkisi yine çok önemli bir yerdedir. Yapılan araştırmalara göre kurkumin insülin seviyesini düşüren doğal yiyecekler arasında birinci sıradadır.


Sinir hücrelerinin korunmasını sağlayarak alzheimer hastalığında gerileme saptanmasını da sağlayan kurkumin, beyin dejenerasyonunu oldukça azaltmaktadır.


Kurkumin zerdeçal depresyon tedavisinde fayda sağlıyor

2014 yılında yapılan bir araştırmada, 60 major depresyon hastası üç gruba bölünüyor. Bir gruba antidepresanlar veriliyor, diğer gruba kurkumin ve son gruba da her ikisinden. Altı hafta sonunda ikinci grupta oldukça önemli gelişmeler ve iyileşme saptanıyor.


kurkuminkurkumin  curcumin zerdeçal nedir faydaları nelerdir


Akne, egzama ve sedef hastalığı için doğal tedavi

Zerdeçal veya diğer adıyla turmerik antimikrobiyal, antioksidan ve anti-enflamatuar yani iltihap sökücüdür. Akne, egzama, sedef hastalığı ve foto yaşlanma (erken yaşlanma) konularında harika bir doğal tedavi yöntemidir. Zerdeçallı (turmerik) veya (turmeric) kremlerden ziyade kök bitki veya toz bitki olarak tüketilmesi de diğer öneriler arasında.


Kurkumin (curcumin) zerdeçal aynı zamanda vücudu serbest radikallerden korur. Önemli bir anti-aging yani yaşlanma karşıtıdır. Göz sağlığı için de önemli bir yeri olan kurkumin, antioksidan özelliğinden dolayı karaciğer sağlığı için de olmazsa olmazlardandır.


Kurkumin (curcumin turmeric) zerdeçal yan etkileri zararları nelerdir?

Yüksek miktarlarda kullanıldığında mide ağrısı yapabilir. Kan inceltici özelliği vardır. Yine yüksek miktarlarda kullanıldığında nadiren de olsa ishal veya gaz gibi sorunlara yol açabilir. Günlük olarak, belli bir miktarda kurkumin tüketmenin herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir.


Kurkumin (Curcumin) Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir?


Derin anlamlar taşıyan hedeflerle, sonuçlanmayı bekleyen düşlerle ve ifade edilmeyi gereksinen saf bir aşkla motive olduğumuzda, işte o zaman gerçekten yaşarız. // Greg Anderson

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler