Koronavirüs (coronavirüs) belirtileri neler? Koronavirüsten covid-19 nasıl korunulur? Ne yemek içmek gerekir? Beslenme nasıl olmalı?

Koronavirüs (Coronavirüs) Belirtileri Neler? Koronavirüsten Covid-19 Nasıl Korunulur?

Koronavirüs (coronavirüs) belirtileri neler? Koronavirüsten covid-19 nasıl korunulur? Ne yemek içmek gerekir? Beslenme nasıl olmalı?

Son yüzyılın salgını Covid-19 veya diğer adıyla koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldın. Önce Çinin Wuhan bölgesinde ortaya çıktı ve gün geçtikçe dünyanın her yanından hastalık ve ölüm haberleri gelmeye başladı.

Korona ne demek? Koronavirüs ne anlama geliyor?

RNA taşıyan virüsler arasında genetik olarak en büyük genoma sahip olan virüs gurubudur. Coronavirüs, zarflı bir virüstür ve etrafından dışarıya doğru diken (spike) şeklinde çıkıntılara sahiptir. Elektron mikroskobu altında bakıldığında kraliyet tacı şeklinde bir görüntüsü vardır. Bu nedenle de, virüse Latince kraliyet tacı anlamına gelen Corona ismi verilmiştir. Buna bağlı olarak da İngilterenin bu virüsü dünyaya saldığı gibi komplo teorileri geliştirilmiştir. Bu teorilerin içinde Amerika da yer almaktadır. Ama şimdi bizim konumuz koronavirüs belirtileri ve coronavirüsten nasıl korunuruz sorusu.

korona ne demek

Koronavirüs (coronavirüs) belirtileri neler?

Coronavirüslerin sadece tek tipi yoktur. Bu yüzden de değişik belirtiler gösterir. Koronavirüs belirtileri şu şekilde listelenebilir.

  • İshal, mide ağrısı, kusma gibi gastrointestinal belirtiler
  • Solunum sistemiyle ilgili belirtiler
  • Yoğun baş ağrısı, burun akıntısı, halsizlik, ateş
  • Göğüs ağrısı, kuru öksürük, ateş, halsizlik
  • Nefes darlığı, kas ağrısı

Son maddede belirtilen türü zattüreye kadar götürebilir ve nefes darlığı ile ölümlere sebep olmaktadır. Koronavirüste SARS ve MERS gibi semptomlar görülse de, koronavirüs yani covid-19 daha farklı belirtiler gösterir.

Koronavirüsten (Covid-19) nasıl korunulur?

Koronavirüsten korunabilmenin iki yolu vardır, biri metabolizmayı içten kuvvetlendirmek ikincisi de dışarıdan hijyen sağlamak. Koronavirüs konusunun işlendiği televizyon programına çıkan ve tepki alan Canan Karatay aslında doğru söylemektedir. Güçlü bir metabolizma ve bağışıklık sistemi en güçlü hastalıkları dahi önleyebilmektedir. Bu durumda beslenmemize dikkat etmek çok önemlidir.

koronavirüsten nasıl korunulur

Peki koronavirüsten korunmak için ne yiyip içmek gerekir? Sebze ağırlıklı beslenilmeli. Gluten, süt ürünleri ve şekerden uzak durulmalı. Metabolizmayı güçlendiren yiyecekler tüketilmelidir. Bunların başında ilikli kemik suyu, paça çorbası, sarımsak, soğan, kırmızı pancar ki virüslere karşı kırmızı pancar çok etkilidir, brokoli, biber, karnabahar. Yardımcı olarak bazı baharatlar ve ek gıdalar da koronavirüsten korurur bunlar arasında zerdeçal, spirulina, zencefil, karabiber, kekik, karanfil gelir.

Kekik çayı oldukça etkilidir. Günde 1-2 bardak tüketmekte fayda vardır.

Şekersiz limonata ve şekersiz reyhan şerbeti tarifleri ile kendinize sağlıklı içecekler hazırlayabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Koronavirüsten nasıl korunur sorusunun diğer cevabı olan dıştan hijyen sağlamak ise öncelikle elleri en az 20 saniye boyunca sıcak suyla ve ya beyaz kalıp sabunla ya da dezenfektan sabunla yıkamak ile başlar. Evden çıkmıyor olsak dahi gün içinde bunu tekrarlamalıyız.


Dışarıya olabildiğince az ve sadece çok önemli ihtiyaçlar için çıkılmalı. Dışarıya çıkarken maske ve eldiven takılmalı, bunlar tekrar eve girmeden önce çöpe atılmalı. Eve girer girmez eller sabunla yıkanmalı. Eller asla yüze yaklaştırılmamalı.

maske eldiven

Bu süre içinde makinür pedikür yapılmamalı veya kanamaya sebep olmayacak şekilde çok dikkatli olarak yapılmalıdır.

Bulunduğumuz ortamı, evimizi temizlemeli ve havalandırmalıyız.

Haberleri çok fazla takip edip, vücudumuzda stres oluşturabilecek etkenlerden uzak durmalıyız. Stresin metabolizma üzerindeki yıkıcı etkisi oldukça fazladır.

Evde bulunduğumuz süre içinde kendimize odaklanabilir, kitap okuyabilir, film izleyebilir, meditasyon yoga yapabiliriz. Ev içerisinde diğer bireylere karşı olabildiğince sakin ve anlayışlı olmalıyız.

koronavirüsten korunmak

Öksürme, hapşırma durumunda ağız mendil ile veya dirsek içiyle kapatılmalı.

Bu süreçte marketten sadece ihtiyacınız olduğu kadar alışveriş yapmalı, diğer insanların da ihtiyaçlarını düşünmelisiniz. Başkalarıyla aranızdaki 1.5 metrelik mesafeyi korumalısınız.


Koronavirüs (Coronavirüs) Belirtileri Neler? Koronavirüsten Covid-19 Nasıl Korunulur?


Öfkeyi sevgiyle, kötülüğü iyilikle yen. Açgözlülüğü cömertlikle, yalanı gerçekle yen. // Buddha

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler