Kombu çayı nedir? Kombucha faydaları ile dikkat çeken doğal probiyotik. Ne işe yarar? Mide bağırsak sağlığı ve psikolojik sağlık için kullanılır yararları çok.

Kombu Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kombucha Ne İşe Yarar?

Kombu çayı nedir? Kombucha faydaları ile dikkat çeken doğal probiyotik. Ne işe yarar? Mide bağırsak sağlığı ve psikolojik sağlık için kullanılır yararları çok.

Kombu çayı nedir? Çinlilerin yüzyıllardır ölümsüzlük iksiri olarak içtikleri içecektir. Yeşil çaydan veya siyah çaydan fermente edilir ve tadı da tatlı sirke gibidir. Peki kombucha ne işe yarar?

kombu çayı nedir

Kombu çayının içindeki maya ve bakterilerin, günümüz insanının pek çok sağlık sorunlarını çözebileceği iddia ediliyor. Özellikle Asya marketlerinde hızla yerini alan kombucha pek çok fayda sağlıyor.

Kombu çayı (kombucha) faydaları neler?

Yaşımız ilerledikçe midenin asit üretimi azalıyor ve bu da hazımsızlığa yol açıyor. Kombuchayı yemekten önce içtiğinizde midedeki asidi düzenliyor ve hazmı kolaylaştırıyor.

kombucha çayı nedir

Probiyotik maya ve mikroplar içerdiği için, zararlı organizmaların sindirim sistemine ulaşmasını engelliyor. Fermante bir içecek olduğu için çok fazla tüketilmemelidir. Çünkü kombu çayı şişkinlik ve gaz gibi yan etkiler gösterebilir.

  • Kansere karşı koruyucudur
  • Tip 2 diyabetin düşmanıdır
  • Yangı (inflamasyon) azaltır
  • Kalp hastalıklarından korur
  • Antioksidandır
  • Kötü bakterileri öldürür
  • İyi bir probiyorik kaynağıdır
  • Kabızlığı önler
  • Psikolojiye iyi gelen yiyecekler arasındadır
  • Meabolizmayı güçlendirir

Uyku problemleri, konsantrasyon sağlayamamak, depresyon ve anksiyete gibi sorunların iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Çünkü seratonin hormonunun %95'i bağırsaklarda oluşturulur. Sağlıklı bir sindirim sistemi, kişinin mutlu, huzurlu olmasını ve mental sağlığının da iyileşmesini sağlar.

Kombucha çayı yüksek kan şekeri seviyesini düzenler, yüksek kolesterolü düzenler, içindeki antioksidanlar sayesinde kanseri önler, antimikrobiyal etkisi vardır, iyi bir probiyotik kaynağıdır, mide ülserine karşı koruyucudur, karaciğeri korur.

Kombucha nasıl yapılır saklanır ve tüketilir?

Kombucha nasıl yapılır? Kaynamış olan su (1 litre) cam bir kaba alınarak içine toz şeker (yarım kilo) eklenir ve iyice karıştırılır. İçine poşet çay (8 adet) eklenir ve demlenip, su ılıklaşana kadar beklenir. İçindeki poşetler çıkartılır. Daha sonra içine kombu mantarının sıvısı eklenir.

Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra cam kavanoza alınarak iki üç parmak boşluk bırakır ve en üste kombu mantarı bırakılarak kavanozun ağzı tülbentle kapatılır.

Kombucha nasıl yapılır saklanır tüketilir

Kombucha nasıl saklanır? Güneş görmeyen yerde 1-2 hafta kadar mayalanmaya bırakılır. Daha sonra içindeki mantar çıkartılır ve daha küçük kavanozlara alınarak 3 gün oda sıcaklığında dışarıda beklenir.

Küçük kavanozlara alırkan değişik bir tat vermesi için içine yabanmersini, limon, yeşil çay, zencefil, ahududu veya pitaya (ejder meyvesi) de eklenebilir.

Kombucha nasıl tüketilir? Yemeklerden önce veya gün içinde istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. İster ılık, ister soğuk bir şekilde. Ama oda sıcaklığında tüketmeniz mide sağlığı için daha faydalı olacaktır.


Kombu Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kombucha Ne İşe Yarar?


Hem ağzınız tatlansın hem de besin değeri yüksek, enerji veren bir şey yemiş olun : Hurma!

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler