Kale nasıl yenir? Vitaminler nelerdir? Faydaları ve kıvırcık lahananın tariflerini bulabilirsiniz.

Kıvırcık Lahana Kale

Kale nasıl yenir? Vitaminler nelerdir? Faydaları ve kıvırcık lahananın tariflerini bulabilirsiniz.

Kıvırcık lahana nedir?

Kıvırcık lahana diğer adıyla Kale olarak da bilinir. Lahana, brokoli ve karnabahar familyasından, yeşil yapralı bir bitkidir. İlk olarak Orta Asya ve Doğu Akdenizde yetişip daha sonra İngiliz göçmenler aracılığıyla 17. yyda Amerikaya getirildiği düşünülmektedir. Kale bugün Çin, Tayvan ve Vietnamda oldukça popülerdir. Vog kullanılarak etle birlikte kızartılmaktadır.

Yeşil yapraklar tüm yıl hakimiyetlerini korur fakat sonbahar ve kış mevsimleri yaprakların lezzetine kavuşmasına kolaylık sağlar. Üç tür kale vardır: kıvırcık, dinazor ve süslü. Dinazor kale aha tatlıdır ve rengi mavi yeşil arasıdır.

Kale kıvırcık lahana nasıl yenir?

Kıvırcık lahana hem pişirilerek hem de çiğ olarak yenebilir. Fakat yaprakları biraz acımtırak olduğu için, çoğunlukla pişirilir. Amerikada çoğunlukla içine kara lahana, hardal ve turp eklenerek ağır ateşte pişirilir.

Kıvırcık Lahana Kale

Kıvırcık lahanadaki vitaminler nelerdir?

Kale (Kıvırcık Lahana) bazı dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olmak dışında, içindeki vitamin ve minerallerle oldukça güçlü bir antioksidan, gençleştirici ve iltihap sökücüdür. İçinde A vitamini, C vitamini, K vitamini bulunur. Bir tabak kalede %200 A Vitamini, %130 C Vitamini ve %680 K Vitamini vardır. Aynı zamanda lif, folik asit, demir, kalsiyum, potasyum, manganez ve fosfor içerir.

Kıvırcık lahana kalenin faydaları nelerdir?

Çoğu turpgillerden olan yeşil yapraklı sebzeler gibi kanserden korur. Yaşlanmayı önler, iltihap söktürücüdür ki bu iltihaplı romatizmaları ve eklem hastalıklarını engelleyen çok önemli bir faktördür, kolesterolü düşürür, kataraktı engeller, sağlıklı bir diyet ürünüdür çünkü bir tabak kıvırcık lahanada sadece 36 kalori vardır ve hiç yağ barındırmaz. Vücudu arındırır, dişleri ve kemikleri güçlendirir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kansızlığı önler.

Kıvırcık lahanayı alırken, büyük olmamasına dikkat edin. Tam olarak fayda sağlaması için hafif ateşte buğulayın. Salatalarınızda ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz.


Kıvırcık Lahana Kale : Kıvırcık lahana nedir kale nasıl yenir kıvırcık lahanadaki vitaminler nelerdir faydaları nelerdir iltihap söktürücü yiyecekler yaşlanmayı önleyen sebzeler k vitamini içeren folik asit olan yiyecekler nelerdir


Çarpıntınız varsa hemen kalpten şüphelenmeyin, kansızlık da ciddi derecede çarpıntı yapar. Kan tahlili hayat kurtarır :)

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler