Kivinin faydaları, zararları, vitaminleri. Neye iyi gelir? Nasıl yenir? Kabızlığı önleyen meyveler.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları, zararları, vitaminleri. Neye iyi gelir? Nasıl yenir? Kabızlığı önleyen meyveler.

Kivinin vitaminleri

Kivi tat olarak hem tatlı, hem ekşiyi bir arada bulunduran özel bir meyvedir. Potasyum ve magnezyum vitaminlerini barındırır. Kivinin içinde seratonin maddesi bulunur. Seratonin, bildiğiniz üzre mutluluk hormonudur. Ve bu vitamin stresi azaltır, mutluluk verir. Özellikle kivide bulunan ve karaciğer yağlanmasını engelleyen inositol, kan şekerini düzenler ve depresyon riskini azaltır ve kabızlığa iyi gelir.

Kivinin faydaları nelerdir?

Kivinin içindeki potasyum ve magnezyum, günlük gereksinim duyduğumuz besin maddelerinin neredeyse çoğunu bir başına tamamlar. C vitamini açısından yeşil biberden sonra gelir. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklara karşı, kışın tam bir direnç meyvesidir. Kivi, doğal laksatiftir. Bu yüzden, kabızlığı önleyen meyveler arasında birinci sıradadır.

kivinin faydaları

Kivi neye iyi gelir?

Kivi öncelikli olarak, c vitamini deposu olduğundan vücudun soğukalgınlığı hastalıklarına karşı direnç sağlamasına iyi gelir. Bunun yanısıra; kötü kolsterol yani LDL düşürürken, iyi kolesterolü HDL yükseltir. Kivi tam bir diyet meyvesidir. Spor yaptığınızda, vücutta terleme ile birlikte elektrolit kaybı olur. Kivi bu elektrolitleri yenilemeye de iyi gelir. Depresyona ve strese iyi gelir.

Kivi nasıl yenir?

Kivi yemek için öncelikle kivinin ne kadar sert ya da yumuşak olduğuna bakmak gerekir. Pek çok faydası olan bu meyve, eğer çok fazla yumuşamış ve soyulduğunda yer yer koyu bir renge ve aşırı yumuşaklığa ulaşmışsa, o kivi yenmemelidir. Orta sertlikte iken kiviyi yemek gerekir. Yoksa vitaminleri ve faydaları yarar sağlamayacak aksine zararları olacaktır.


Kivinin Faydaları Nelerdir? : Kabızlığa iyi gelen meyveler kivinin faydaları kivinin vitaminleri Kivinin faydaları nelerdir Kivi nasıl yenir seratonin magnezyum potasyum kivinin zararları


Kafein içeren gıdalar tansiyonu yükseltir, kalbin ortalamadan iki atış üzerine çıkmasına neden olarak kalp rahatsızlıklarını tetikler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler