Kivinin faydası, zararları nelerdir? Kivide hangi vitaminler var. Kivi neye iyi gelir? Nasıl yenir?

Kivinin Faydaları Zararları Nelerdir? Kivi Neye İyi Gelir?

Kivinin faydası, zararları nelerdir? Kivide hangi vitaminler var. Kivi neye iyi gelir? Nasıl yenir?

Kivinin faydaları ve zararları neler? Kivide hangi vitaminler var?

Kivi, tat olarak hem tatlı hem ekşiyi bir arada bulunduran özel bir meyvedir. Daha çok ekşiye çalar. Özellikle henüz olgunlaşmamışken. Tıpkı muz gibi olgunlaştıkça şekerlenir.

Kivide hangi vitaminler var?

Kivideki vitaminler, potasyum ve magnezyum vitaminleri. Kivinin içinde serotonin maddesi bulunur. Serotonin, bildiğiniz üzere mutluluk hormonudur. Ve bu vitamin stresi azaltır, mutluluk verir. Özellikle kivide bulunan ve karaciğer yağlanmasını engelleyen inositol, kan şekerini düzenler ve depresyon riskini azaltır ve gurmar bitkisi gibi kabızlığa iyi gelir.

kivinin faydaları

Kivinin faydaları nelerdir?

Kivinin içindeki potasyum ve magnezyum, günlük gereksinim duyduğumuz besin maddelerinin neredeyse çoğunu bir başına tamamlar. C vitamini açısından yeşil biberden sonra gelir. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklara karşı, kışın tam bir direnç meyvesidir. Kivi, doğal laksatiftir. Bu yüzden, kabızlığı önleyen meyveler arasında birinci sıradadır.

Kivi neye iyi gelir?

Kivi öncelikli olarak, c vitamini deposu olduğundan vücudun soğukalgınlığı hastalıklarına karşı direnç sağlamasına iyi gelir. Bunun yanı sıra; kivi neye iyi gelir diye sorduğumuzda kişi; kötü kolsterol yani LDL düşürürken, iyi kolesterolü HDL yükseltir.

Kolesterol hakkında iyi kolesterol kötü kolesterol nedir yazımdan daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Kivi tam bir diyet meyvesidir. Spor yaptığınızda, vücutta terleme ile birlikte elektrolit kaybı olur. Kivi bu elektrolitleri yenilemeye de iyi gelir. Depresyona ve strese iyi gelir.

kivi faydaları kivideki vitaminler

Kivi nasıl yenir?

Kivi yemek için öncelikle kivinin ne kadar sert ya da yumuşak olduğuna bakmak gerekir. Pek çok faydası olan bu meyve, eğer çok fazla yumuşamış ve soyulduğunda yer yer koyu bir renge ve aşırı yumuşaklığa ulaşmışsa, o kivi yenmemelidir. Kivi nasıl yenir? Orta sertlikte iken kiviyi yemek gerekir. Dış kabuğu ince bir tabaka halinde havuç gibi kesilerek soyulur ve iç meyvesi yenir. Kiviyi avucunuzda tutup hafifçe sıktığınızda az bir miktar yumuşaklık hissederseniz, tıpkı avokadoda olduğu gibi, kivi yenmek için tam kıvamındadır demektir. Bu kıvamdayken tüketmek gerekir. Çok daha yumuşak olduğunda kivinin içindeki vitaminleri ve faydaları yarar sağlamayacak aksine zararları olacaktır.


Kivinin Faydaları Zararları Nelerdir? Kivi Neye İyi Gelir?


Derin anlamlar taşıyan hedeflerle, sonuçlanmayı bekleyen düşlerle ve ifade edilmeyi gereksinen saf bir aşkla motive olduğumuzda, işte o zaman gerçekten yaşarız. // Greg Anderson

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler