Kişniş neye iyi gelir? Nerede nasıl kullanılır? Taze kişniş yaprakları, tohumu ve yağı faydaları açısından cilde, saça, öksürüğe kolesterole şekere iyi geliyor.

Kişniş Tohumu Faydaları | Neye İyi Gelir? Nerede Kullanılır?

Kişniş neye iyi gelir? Nerede nasıl kullanılır? Taze kişniş yaprakları, tohumu ve yağı faydaları açısından cilde, saça, öksürüğe kolesterole şekere iyi geliyor.

Kişniş (cilantro veya coriander) Hindistanda dhania olarak geçer ve o bölgede kızartmalarda, kahvaltılarda, atıştırmalıklarda hemen hemen her şeyde kullanılır. Kişniş nerede kullanılır? Taze yaprakları pek çok yemeğin üstüne serpilerek kullanılırken, kişniş tohumu (ground coriander) hemen hemen her türlü yiyecekler birlikte kullanılır. Lezzetini kaybetmemesi için uzun süre pişirilmemelidir.

Kişniş faydaları coriander cilantro

Harika bir manganez, demir, lif ve magnezyum kaynağı olan kişniş hem taze yaprakları hem de tohumu ile o kadar çok alanda fayda sağlar ki, birazdan liste olarak bakacağız.

Kişniş neye iyi gelir? denildiğinde akla ilk gelenler diş ağrısı, eklem ağrısı, kızamık, bakteri ve mantarların yol açtığı enfeksiyonlardır. Bu konularda pelin otu kadar etkilidir. Emziren annelerin de kullanması önerilir çünkü anne sütünü arttırıcı yiyeceklerin başında gelir.

Kişniş neye iyi gelir? | Kişniş tohumu faydaları

Hem maydanoza benzeyen (zaten o aileden olan) taze kişniş hem kişniş tohumu hem de yağı ile çeşitli şekillerde kullanılan bu muhteşem bitki aynı zamanda uzunca yıllardır tütünlerde ve sabunlarda da kullanılmaktadır. Kişniş neye iyi gelir faydaları nelerdir dediğimizde liste o kadar uzun ve etkili ki.

 • Cilt problemlerinde etkilidir
 • Ağız ülserini geçirir
 • Kemikleri güçlendirir
 • Göz sağlığına iyi gelir
 • Diyabet hastalığında kullanılır
 • Çiçek hastalığının tedavisi için kullanılır
 • Kolesterolü dengeler
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Sindirimi düzenler
 • Göz nezlesi için doğal tedavi yöntemidir
 • Saçın uzamasına yardımcı olur
 • Regl düzensizliği ve ağrısı için kullanılır

Tüm formları ve özellikle kişniş yağı gaz sancını giderir. Ağız kokusunu giderir. Sindirim sorunlarına iyi gelir ve cinsel soğukluk (frijidite) durumunda da etkilidir. Kişniş alışkanlık yapar mı? Eğer fazla miktarda kullanılırsa, sakinleştirici etkisi açısından yapabilir. Belli miktarlarda, uzman tarafından önerildiği şekilde kullanılmalıdır.

Kişniş nye iyi gelir coriander tohumu

Gereğinden fazla kullanıldığında alerjik reaksiyonlara ve güneş yanığına sebep verebilir. Özellikle mantarlar üzerinde etkili olan kişnişi, taze yaprakları veya tohumunu kaynatıp soğutarak bölgeye uygulayabilirsiniz. Vajinal mantar için doğal çözüm arayanlar bu tariften çok memnun kalmaktadır.

Kişniş tohumu nerde kullanılır

Antiseptik özelliğinden dolayı ve içindeki lipoleik asit sayesinde kekreyemiş tozu ve çay ağacı yağı gibi egzama, kızarıklık, iltihap gibi cilt problemleri üzerinde çok etkilidir. The British Journal of Nutrition da yayınlanan araştırmada anti hiperglisemik etkisi ile insülin ve şeker seviyesini düzenlediği açıklanmıştır.

Kişniş saça faydaları açısından da dikkat çekmektedir. Özellikle yeni saç çıkması ve saç dökülmesi için doğal bir maske yapmak isterseniz bir miktar tohumu kaynatıp, soğuduktan sonra temiz saça uygulayabilir ve 20 dakika sonra durulayabilirsiniz. Saç foliküllerini güçlendirir ve yeniden oluşumu destekler.

İyi bir lif, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Kolesterol dengesini sağlarken diğer yandan içindeki A vitamini, folik asit, beta karoten ve C vitamini ile de nezle ve grip semptomlarını azaltma özelliği vardır.

Kişniş nasıl kullanılır coriander cilantro

Soslara eklenebilir, smoothie tariflerine ve çorbalara eklenebilir, ızgara balık ve tavuklara karabiber gibi pişirilirken veya pişirildikten sonra kullanılabilir. Tüm çaylara, soğuk ve sıcak içeceklere eklenebilir.

Fazla pişirmemek önerilmektedir. Çünkü harika bir kokusu ve lezzeti vardır, fazla pişirildiğinde bu özelliklerini kaybedebilir.


Kişniş Tohumu Faydaları | Neye İyi Gelir? Nerede Kullanılır?


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler