Kinoanın yararları ve zararları nedir? Kinoa zayıflatır mı? Besin değeri, içindeki vitaminler mineraller hangileri? Glutensiz beslenme diyetinde faydaları..

Kinoa Nedir? Zayıflatır mı? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Kinoanın yararları ve zararları nedir? Kinoa zayıflatır mı? Besin değeri, içindeki vitaminler mineraller hangileri? Glutensiz beslenme diyetinde faydaları..

Kinoa nedir? Kinoa (quinoa) dünyanın en sağlıklı yiyecekleri arasında yer alır. Glutensiz yiyecekler arasında yer alması, protein açısından zengin olması ve amino asit içeren nadir gıdalardan olması itibariyle değerlidir.

Kinoada hangi vitamin ve mineraller var?

Kinoada lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, E Vitamini, folik asit, bakır, manganez ve yararlı antioksidanlar bulunmaktadır.

Kinoanın faydaları

Kinoa faydaları açısından çok zengin. Yararları ve zararları nedir?

Siyah, beyaz ve kırmızı kinoa tohumları yıllardır Güney Afrika'da tüketilirken, son yıllarda tüm dünyada da değeri anlaşılmış bir yiyecektir. Kalorisi düşük ve oldukça doyurucu ve besleyicidir. 170 gram kinoa kalorisi 222'dir ve içindeki potasyum 318 mg'dir.

Flavanoid olarak isimlendirilen moleküllerin, günümüzde insan sağlığı üzerinde onarıcı ve yenileyici etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu flavanoidlerden biri kuersetin (kersetin), diğeri kaempferol. İkisi de kinoada oldukça fazla bulunuyor. Bu önemli moleküller, kanserden, virüslerden korunmamıza yardımcı olur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Aynı zamanda psikolojiye iyi gelen yiyecekler arasına girmesini sağlar.

  • Bitkisel proteinler arasındadır
  • İyi bir lif kaynağıdır
  • İyi bir demir kaynağıdır
  • Değerli bir lisin kaynağıdır
  • Düşük glisemik indeksli besinler arasındadır
  • Magnezyum açısından zengindir
  • İyi bi flavanoid kaynağıdır
  • Antioksidandır
  • İştahı dengeler
  • Glutensizdir

100 gram kinoa 10 ile 16 gram arasında lif içerir. Lif değerini kaybetmemesi için haşlamadan tüketmenizde fayda vardır. Lif, kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür, doygunluğu artırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Yani kinoa zayıflatır mı sorunuzun cevabı evettir ve bunun sebebi içeriğindeki liftir.

Kinoa faydaları vitaminler kalorisi faydaları

Glutensiz yemek, gluten diyeti son zamanlarda sıkça duyduğunuz şeylerden biri öyle değil mi? Ama bir yiyecekte sadece gluten olmaması onun sağlıklı olması için bir sebep değil. Patates, pirinç unu, mısır ve nişasta yerine bu harika besini kullanabilirsiniz.

Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler daha çok acıkmanıza ve obeziteye sebep olur. Tip 2 şeker ve kalp hastalıklarının temelinde glisemik endeksi yüksek yiyeceklerin olduğuna inanılıyor. Kinoa glisemik indeksi düşük olan yiyeceklerin başında geliyor.

Glutensiz ekmek yerine kinoa

Metabolik sağlığımız için yararlı besinler tüketmemiz gerekiyor. Glutenden uzaklaşmak amacıyla glutensiz ekmek yemeyi tercih ediyor olabilirsiniz fakat bu yine de kinoanın yerini tutmuyor. Çünkü kinoa ayrıca kan şekerini, insülini ve trigliserid seviyesini düşüren yiyecekler arasında.

Kinoanın zararları nelerdir?

Kinoa tohumu doğal saponin ile kaplıdır bu da mideyi tahriş edebilir. Bu yüzden tüketmeden önce mutlaka iyice durulamanız gerekir. Doğal bir antidepresan aynı zamanda antioksidandır ve diğer antioksidanlarla birlikte tüketilmesi önerilmemektedir. Ve son olarak kinoanın da bir karbonhidrat olduğunu unutmamak gerekir.


Kinoa Nedir? Zayıflatır mı? Yararları ve Zararları Nelerdir?


5 saatten daha az uyuyanların, 8 saat uyuyanlara göre kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranı %40 daha fazla.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler