Kinoanın yararları nelerdir? Kinoa zayıflatır mı? Kinoanın zararları nelerdir? Besin değerleri, kinoadaki vitaminler mineraller nelerdir...

Kinoa nedir? Zayıflatır mı? Yararları ve Zararları nelerdir?

Kinoanın yararları nelerdir? Kinoa zayıflatır mı? Kinoanın zararları nelerdir? Besin değerleri, kinoadaki vitaminler mineraller nelerdir...

Kinoa nedir?

Kinoa (quinoa) dünyanın en sağlıklı yiyecekleri arasında yer alır. Glutensiz yiyecekler arasında yer alması, protein açısından zengin olması ve amino asit içeren nadir gıdalardan olması itibariyle değerlidir.

Kinoada hangi vitamin ve mineraller var?

Kinoada lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fofor, E Vitamini, folik asit, bakır, manganez ve yararlı antioksidanlar bulunmaktadır.

Kinoanın yararları nelerdir?

Siyah, beyaz ve kırmızı kinoa tohumları yıllardır Güney Afrikada tüketilirken, son yıllarda tüm dünyada da değeri anlaşılmış bir yiyecektir. Kalorisi düşük ve oldukça doyurucu ve besleyicidir.

Flavanoid olarak isimlendirilen moleküllerin, günümüzde insan sağlığı üzerinde onarıcı ve yenileyici etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu flavanoidlerden biri kuersetin (kersetin), diğeri kaempferol. İkisi de kinoada oldukça fazla bulunuyor. Bu önemli moleküller, kanserden, virüslerden korunmamıza yardımcı olur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

100 gram kinoa 10 ile 16 gram arasında lif içerir. Lif değerini kaybetmemesi için haşlamadan tüketmenizde fayda vardır. Lif, kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür, doygunluğu artırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Yani kinoa zayıflatır mı sorunuzun cevabı evettir ve bunun sebebi içeriğindeki liftir.

Kinoa

Glutensiz yemek, gluten diyeti son zamanlarda sıkça duyduğunuz şeylerden biri öyle değil mi? Ama bir yiyecekte sadece gluten olmaması onun sağlıklı olması için bir sebep değil. Patates, pirinç unu, mısır ve nişasta yerine kinoa kullanabilirsiniz.

Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler daha çok acıkmanıza ve obeziteye sebep olur. Tip 2 şeker ve kalp hastalıklarının temelinde glisemik endeksi yüksek yiyeceklerin olduğuna inanılıyor. Kinoa glisemik indeksi düşük olan yiyeceklerin başında geliyor.

Glutensiz ekmek yerine kinoa

Metabolik sağlığımız için yararlı besinler tüketmemiz gerekiyor. Glutenden uzaklaşmak amacıyla glutensiz ekmek yemeyi tercih ediyor olabilirsiniz fakat bu yine de kinoanın yerini tutmuyor. Çünkü kinoa ayrıca kan şekerini, insülini ve trigliserid seviyesini düşüren yiyecekler arasında.

Kinoanın zararları nelerdir?

Kinoa tohumu doğal saponin ile kaplıdır bu da mideyi tahriş edebilir. Bu yüzden kinoa tüketmeden önce mutlaka iyice durulamanız gerekir. Kinoa antioksidandır ve diğer antioksidanlarla birlikte tüketilmesi önerilmemektedir. Ve son olarak kinoanın da bir karbonhidrat olduğunu unutmamak gerekir.


Kinoa nedir? Zayıflatır mı? Yararları ve Zararları nelerdir? : Dünyanın en sağlıklı yiyecekleri glutensiz yiyecekler kinoa nedir glisemik indeksi düşük olan yiyecekler amino asit içeren gıdalar glisemik endeksi yüksek yiyecekler folik asit insülini düşüren yiyecekler trigliseridi düşüren yiyecekler bakır Kinoanın zararları nelerdir manganez Kinoada hangi vitaminler var kinoada hangi mineraller var flavanoid kersetin nedir kinoa zayıflatır mı glutensiz yemek gluten diyeti glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerElde edilen verilere göre şeker kalbin pompalama mekanizmasını etkilemekte ve kalpte arıza riskini artırmaktadır. Şeker temel olarak kalp krizinden sorumlu kötü kolesterolü ve trigliseridleri (bir çeşit yağ asidi) artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler