Tuzun kilo verirken zayıflarken zararları düşük sodyumun diyete etkileri hakkında bilgiler.

Kilo Verirken Tuz

Tuzun kilo verirken zayıflarken zararları düşük sodyumun diyete etkileri hakkında bilgiler.

Dondurulmuş gıdalar düşük sodyum

Konserve veya işlenmiş balık, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri ve et yerine daha az tuz içeren taze gıdalar tercih etmeliniz. Dondurulmuş gıdaların içindeki katkı maddelerini de göz ardı etmeyin. Mutlaka işlenmiş besinler almanız gerekiyorsa; tahıllar, paketlenmiş karışımlar, donmuş gıdalar, salata sosu, çorba ve salça gibi, o zaman kutunun veya paketin üzerindeki İçerik bölümünü okuyup mutlaka düşük sodyum yazanları seçin.

Yemeklerdeki Tuz

Yemek pişirirken veya yerken tuz kullanıyorsanız, bunu olabildiğince küçük miktarda yapın. Yemeklerin tadını arttırmak için baharat ya da bitkileri tercih edin. Unutmayın vücudumuzun ihtiyacı olan tuz, sebzelerde yeteri kadar var.

tuzluk biberlik

Kolay Çözümler

Yemek yiyeceğiniz zaman tuzluk ve biberliği elinize yakın bir yere koymayın. Bu şekilde alıştıktan sonra, siz de artık yuzu aramayacaksınız. Çeşnilerde tuzlu olanlardan kaçının. Mesela soya sosu, ketçap, hardal, turşu ve zeytinin tuz oranı çok yüksektir.

Dışarda Yemek Yerken

Kızarmış, yağda pişirilmiş, unlu ve yağlı gıdalar tüketmeyin. Daha çok ızgara, salata, fırın patates gibi yiyecekler tüketin. Ve yiyeceğinize tuz eklenmemesini rica edin. Tuz, vücuttaki suyu tutar. Bu yüzden kilo vermek istiyorsanız günde en az 2 litre su tüketip ekstradan tuz kullanmamalısınız.

Mümkün olduğunca, evde kendi pişirdiğiniz sebze veya haşlama, ızgara yemeklerini ve bunların yanında mutlaka salata tüketmeye özen gösterin. Hem çok daha hesaplı hem de çok daha sağlıklı olacaktır.


Kilo Verirken Tuz : Diyette tuz kilo ver diyet yap diyet tuz kilo tuz zayıflama tuz


Sinirlendiğinizde yumruklayacağınız bir boks topu ya da büyük bir yastığınız olsun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler