Tuz kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Diyetteyken tuz yenir mi? Tuz kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler...

Tuz Kilo Aldırır Mı? Diyetteyken Kilo Verirken Tuz Yenir Mi?

Tuz kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Diyetteyken tuz yenir mi? Tuz kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler...

Tuz kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı?

Diyet yaparken tuz yenir mi? Bugüne kadar diyette tuz kullanımı hakkında pek çok kişiden belki pek çok şey duydunuz. Bunların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış? Tuz kilo aldırır mı? Ya da tam tersine tuz zayıflatır mı sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Bilinenin aksine tuz kilo aldırmaz ve tuz oldukça da sağlıklıdır.

Elbette bu noktada, işlenmiş tuz ile işlenmemiş tuz arasındaki fark söz konusu. Yani sağlıklı tuz olan işlenmemiş tuzdur.

Konserve veya işlenmiş balık, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri ve et yerine daha az tuz içeren taze gıdalar tercih etmelisiniz. Dondurulmuş gıdaların içindeki katkı maddelerini de göz ardı etmeyin. Mutlaka işlenmiş besinler almanız gerekiyorsa; tahıllar, paketlenmiş karışımlar, donmuş gıdalar, salata sosu, çorba ve salça gibi; kutunun veya paketin üzerindeki İçerik bölümünü okuyup mutlaka düşük sodyum yazanları seçin.

tuz şişmanlatır mı kilo aldırır mı zayıflatır mı

İyotun faydaları nedir ve iyot eksikliğinde ne olur gibi soruları yanıtladığım iyotun faydaları yazım ilginizi çekebilir.

Diyetteyken tuz yenir mi? | Tuz şişmanlatır mı?

Vücudumuzun ihtiyacı olan tuz, çoğu sebzede var. Tıpkı şeker bağımlılığı gibi tuz bağımlılığı yaşıyorsanız ve yemeğe mutlaka tuz ekleme ihtiyacı hissediyorsanız, o zaman kullanmanızı önerdiğim iki tuz var. Biri himalaya tuzu diğeri de kaya tuzu. Günde ne kadar tuz tüketmeliyiz? Eğer bu iki tuz söz konusuysa, günde 1,2 çay kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Zararlı değil aksine faydalıdır. Diyetteyken tuz yenir mi? Evet, bu iki tuzdan yiyebilirsiniz. Tuz şişmanlatır mı? Yine hayır, bu iki tuz şişmanlatmaz. Ama rafine, işlenmiş tuz şişmanlatır çünkü vücuttaki suyu tutar ve ödem yapar. İçindeki hemen hemen tüm faydalı mineraller de alınmıştır. Faydadan çok zarar sağlar.

Kilo verirken diyetteyken tuz kullanımı

Yemek yiyeceğiniz zaman tuzluk ve biberliği elinize yakın bir yere koymayın. Bu şekilde alıştıktan sonra, yemeklerinize çok fazla tuz koymazsınız. Çeşnilerde tuzlu olanlardan kaçının. Mesela soya sosu, ketçap, hardal, turşu ve zeytinin tuz oranı çok yüksektir. Kilo verirken diyetteyken tuz kullanımı kontrol altında tutulmalı. İşlenmiş sofra tuzunu hayatınızdan çıkartın.

Kilo verirken diyetteyken tuz kullanımı

Tuz diyeti bozar mı

Pek çok kişinin aklında şu soru var : Tuz diyeti bozar mı?. Tuz, vücuttaki suyu tutar. Bu yüzden kilo vermek istiyorsanız günde en az 2 litre su tüketip ekstradan tuz kullanmamalısınız. Mutlaka kullanmak istiyorsanız kaya tuzu kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğunca, evde kendi pişirdiğiniz sebze veya haşlama, ızgara yemeklerini ve bunların yanında mutlaka salata tüketmeye özen gösterin. Hem çok daha hesaplı hem de çok daha sağlıklı olacaktır.


Tuz Kilo Aldırır Mı? Diyetteyken Kilo Verirken Tuz Yenir Mi?


Şeker kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler