Kilo koruma diyetinde istediğiniz herşeyi yiyebilirsiniz. Kilo koruma programı kilonu korumak için neler yapmak gerekir?

Kilo Koruma Diyeti

Kilo koruma diyetinde istediğiniz herşeyi yiyebilirsiniz. Kilo koruma programı kilonu korumak için neler yapmak gerekir?

Kilo Vermek

Dişinizi tırnağınıza taktınız ve kısa sürede, zorlu bir diyetle kilo verdiniz. Fakat şimdi o kiloları geri alıyorsunuz. Bu çok normal. Neden mi?

Hızlı Kilo Vermek

Hızlı kilo vermek hem psikolojiniz hem de vücudunuz için zararlı. Alışık olmadığınız bir yeme biçimini, vücudunuza ve zihninize oturtmaya çalışarak farklı bir disipline giriyorsunuz. Bu disiplini kısa süre uyguluyorsunuz. Peki sonra ne oluyor? Elbette bu "geçici disiplin"i bedeniniz reddediyor ve "ben buna alışık değilim, bana alışık olduğum şeyi ver" diyor. Siz de o zorlu diyet döneminden sonra, ona alışık olduğu şeyi tekrar vermeye başlıyorsunuz. Bu durumda da verdiğiniz kiloları elbette geri alıyorsunuz.

Bu sefer eskisinden daha çok çabalayarak, yine kilo vermeye uğraşıyorsunuz ama veremiyorsunuz.

Kilo koruma diyeti

Defalarca belirttiğim gibi; kilo vermek, diyet yapmak kısa süreli bir işlem değildir. Olmamalı da. Öyle olduğunda, mutlaka geri kilo alırsınız. Bunu bir yaşam formu haline getirmek durumundasınız. Kilo koruma diyeti, hayatınız boyunca uygulamanız gereken bir programdır. Kilo koruma diyetinde istediğiniz ve sevdiğiniz herşeyi yiyebilir içebilirsiniz ama adı üstünde "koruma" yani sabit olan kilonuzu koruyarak, dengeleyerek bunu yapmalısınız.

kilo koruma diyeti rejim öncesi sonrası

Kilo koruma programı

Kilonuzu koruyabileceğiniz sağlıklı yaşam biçimini hayatınıza adapte etmelisiniz. Peki şu anki kilonuzu korumak için neler yapmak gerekir?

Kahvaltı edin : Güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın. Böylece metabolizmanın çalışmaya başlamasını sağlarsınız ve öğlene doğru yüksek kalorili atıştırmalardan uzak durabilirsiniz.
Günde 3 öğün yemek yiyin : Mutlaka üç ana öğün yemek yiyin. Sabah, öğlen ve akşam. Atladığınzı her öğün, size fazladan kalori olarak geri döner. Çünkü sağlıklı bir yemek yerine abur cubur tüketebilirsiniz.
Acıktığınızda yiyin : Yanlış okumuyorsunuz. Acıktığınızda bir şeyler yemezseniz, daha sonra çok daha fazla yersiniz.
Porsiyonlarınıza dikkat edin : Patlayana kadar yemeyin, tatmin olana kadar yiyin.
Mutlaka egzersiz yapın : Hoşunuza giden aktiviteler bulun ve sıkılmayacağınız şekilde uygulayın. Yürümek, koşu, yüzmek, bisiklete binmek gibi egzersizler yağ yakar ve kas oranını yükseltir.
Su için : Günde en az 8 bardak su için. Su, sağlıktır unutmayın. Vücudun etkili olarak işlevini yerine getirebilmesi için günde bir litre su içmek gerekir. Belirli miktarda su içmek enerji verir ve metabolizma hızını yükselterek kilo vermeyi kolaylaştırır.
Tartılın : Her sabah değil, haftada sadece bir kez tartılın ve nasıl gittiğine bakın. Kilonuzu kontrol edin ve gerekli önlemleri alın. Tartılmayı alışkanlık haline getirin. Tartıdan kaçmak, sorunu çözmez unutmayın.


Kilo Koruma Diyeti : Hızlı kilo vermek geçici disiplin zorlu diyet kilo koruma diyeti kilo koruma programı kilo korumak sağlıklı yaşam biçimi egzersiz


Aşırı fruktoz alımı (fakat glikoz alımı değil) öncü yağların olgunlaşmasına neden olur. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini artırır.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler