Kilo almak için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu diyet listesi ve uygun bir programla hızlı kilo alabilirsiniz. Ne gibi yöntemler uygulamak gerekiyor?

Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır? Hızlı Kilo Alma Yöntemleri

Kilo almak için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu diyet listesi ve uygun bir programla hızlı kilo alabilirsiniz. Ne gibi yöntemler uygulamak gerekiyor?

Kilo alma diyeti nasıl yapılır?

Kilo almak için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu diyet listesi ve uygun bir programla hızlı kilo alabilirsiniz. Ne gibi yöntemler uygulamak gerekiyor? Yazının ilerleyen satırlarında anlatacağım.

kilo alma diyeti nasıl yapılır

Kilo almak için yapılması gereken en önemli şeylerden biri, öncelikle ideal kilo hesaplama sayfanızdan kilonuzu hesaplamak.

Çünkü bazen bize çok zayıfmışız veya çok şişmanmışız gibi gelebiliyor. Bu konuda toplum baskısı, çevresel öğretiler önemli etkenlerden biri. Etrafımızda sürekli olarak "çok zayıfsın biraz kilo al" diyen birilerinin olması, üzerimizde bir baskı kuruyor. Ki kimsenin kimsenin kilosuyla, yaşam tarzıyla ve tercihleriyle dalga geçmek veya onları yadırgamak gibi bir lüksü ve hakkı yoktur.

Neden kilo alamıyorum?

İlk başta sormanız gereken soru neden kilo alamıyorum?dur. Çünkü neden çok zayıfım sorusunun altında bazı sebepler yatıyor olabilir. Bunlar neler, birlikte bakalım.


Tüm bu listedeki maddeler neden kilo alamayız sorusunun cevabı olabilir. O yüzden öncelikli olarak bunların kontrol edilmesi gerekir. Kan tahlili ve gaita tahlili ilk şart.

Nasıl kilo alabilirim?

Tahlil sonuçlarına göre öncelikle durum kontrol altına alınmalı. İdeal kilo testini yaptıktan sonra çıkan sonuç kilo almanız gerektiğini söylüyorsa ve sizin de istediğiniz buysa kilo alma diyeti nasıl yapılır adımına geçebilirsiniz. Öncelikle neden kilo almak istediğinizi düşünün. Eğer şu anda bulunduğunuz kilo size psikolojik veya fizyolojik olarak zarar veriyorsa, sağlığınızı tehdit ediyorsa, kilo alma programı uygulamaya başlayabilirsiniz.

nasıl kilo alabilirim

Kilo almak neden önemlidir? Neden kilo almalıyım? dediğimizde sağlıklı yağların enerji sağlaması ve hücre gelişimini desteklemesi aklımıza gelen iki önemli cevaptır. Ayrıca vücudu daha sıcak tutar ve bazı organları korur.

Kilo almanın faydalarına önemli hormonların üretilmesi ve yiyeceklerdeki sağlıklı besinlerin daha kolay emilim sağladığını da bilmeliyiz. Günde 2000 kalori alan biri için bunun ortalama %20-%30 u yağlardan oluşmalıdır.

Burada yapılacak en büyük hatalardan biri yağ alımının az olması, bunun yerine karbonhidrat tüketiminin fazla olması. Ki kilo almak isteyen kişilerin çoğunlukla yaptığı hatalardan biridir bu. Yani kilo almak için bol şekerli, karbonhidratlı ve unlu gıdalar tüketmek. Bu kan şekerinin düşmesine, daha fazla acıkmanıza, metabolizmaya zarar vermeye ve zaman içinde migrenden kansere kadar pek çok hastalıklara sebep olan bir durumdur.

Hızlı kilo alma yöntemleri

Peki nasıl hızlı kilo alınır? Burada da tıpkı en hızlı kilo verdiren diyet yazımda da anlattığım gibi, sağlıklı, yavaş ve emin adımlarla kilo almaya odaklanmak gerekiyor. Hızlı değişimler vücudumuz için sağlıklı ve kalıcı değil çünkü. Hızlı kilo alma yöntemleri nasıl olabilir birlikte bakalım.

  • Besin değeri yüksek yiyecekler tüketin
  • Besin değeri yüksek içecekler tüketin
  • Yağda kızarmış gıdalardan, unlu, şekerli gıdalardan uzak durun
  • Çerezler ve tohumlar tüketin
  • Her gün smoothie tüketin
  • Beslenme günlüğü yazın
  • Yemekten yarım saat öncesi ve sonrasına kadar sıvı tüketmeyin
  • Kas güçlendirici egzersizler yapın

Kilo almak için ne yemeliyiz?

Örnek olması açısından kilo almak için ne yemeliyiz dediğimizde aklımıza şunlar gelir : Badem, ceviz, macadamia cevizi, meyveler, bitkisel sütler, organik sızma zeytinyağı ve avokado yağı gibi yağlar, glutensiz yulaf, basmati pirinç, organik yağlı et, tavuk, balıklar, patates, tatlı patates, bitter çikolata, granola, organik fındık ezmesi, organik fıstık ezmesi.

Kilo almak için ne yemeliyiz

Salatalarınızı, çorbalarınızı sağlıklı tohumlarla süsleyebilirsiniz. Mesela chia tohumu, keten tohumu, kereviz tohumu kullanabilirsiniz. Aynı şekilde salataya meyveler de ekleyebilirsiniz. Elma, armut, ayvave özellikle avokado gibi. Çünkü avokado tam sizin ihtiyacınız olan sağlıklı yağ açısından zengindir.

Bir şeyler içmek istediğinizde, şekerli ve gazlı içecekler yerine çilekli limonata, ayva kompostosu, kiraz suyu, reyhan şerbeti gibi şeker içermeyen veya çok az şeker içeren içecekler tercih edin.

Kilo almak için tükettiğiniz yağların çoklu doymamış yağlar ve mono doymamış yağlar olduğuna dikkat edin. Yani sağlıklı yağlar tüketin. Yağlı balıklar, avokado, ceviz, zeytinyağı gibi.

Bitki çaylarını seviyorsanız içine mutlaka bir parça kök zencefil atarak hem metabolizmanızı güçlendirin hem de enerji seviyenizi yükseltin. Çay sevmiyorsanız zencefilli salata da hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bir kaç adet de karanfil atın. Böylece parazit oluşumunu da engellemiş olursunuz.

Ve son olarak, önemli olanın hızlı kilo almak olmadığına, ne kadar yavaş ve sağlıklı gıdalarla sağlıklı şekilde kilo alırsanız o kadar kalıcı ve faydalı olacağına dikkatinizi çekmek isterim.


Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır? Hızlı Kilo Alma Yöntemleri


Ton balığı kalp kaslarınızı güçlendirir, kan basıncını düzenler ve kanın pıhtılaşmasını önler.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler