Çok zayıfım nasıl kilo alabilirim? Kilo aldıran yiyecekler içecekler vitaminler hangileri? Yiyorum ama hiç bir işe yaramıyor ya da hiç iştahım yok diyorsanız...

Kilo Aldıran Yiyecekler İçecekler Vitaminler

Çok zayıfım nasıl kilo alabilirim? Kilo aldıran yiyecekler içecekler vitaminler hangileri? Yiyorum ama hiç bir işe yaramıyor ya da hiç iştahım yok diyorsanız...

Tıpkı zayıflamak isteyenler gibi, kilo almak isteyenlerin de bunu doğru bir şekilde yapması önemlidir. Çünkü önemli olan şişmanlamak değil, sağlıklı kiloda olmaktır.

Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı ideal kilom kaç? yazımızdan kontrol edebilirsiniz.

Hızlı kilo alma yöntemlerinden daha önce bahsetmiştim. Buradaki detaylar önemlidir.

Çünkü kilo aldıran yiyecekler içecekler vitaminler özenle seçilmeli, öğün listeleri dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Patates kızartması veya bolca ekmek yiyerek kilo alabileceğiniz fikrini aklınızdan çıkartmanız gerekir. Kilo Aldıran Yiyecekler İçecekler VitaminlerAbur cubur yemek, paketlenmiş yağlı gıdaları bolca tüketmek size kilo aldırmak yerine sağlık sorunları yaşatır. Ve belki de daha çok kilo vermenize sebep olabilir.

Yiyorum yiyorum kilo alamıyorum diyenlerden misiniz? Bunun sebebi birazdan bahsedeceklerim olabilir. Ve tabii ki çözümünü de anlatıyor olacağım.

Neden kilo almak istiyorum?

Öncelikle kendinize sormanız gereken iki soru var. Bunlardan biri neden kilo almak istiyorum? ve ikincisi de neden kilo alamıyorum?. Her şeyin öncelikle nedenine odaklanmak gerekiyor. Çünkü her bünye farklıdır. Başkasının nedeni sizinkiyle aynı değildir.

Kilo almak, vermek, belli bir alanda kariyer yapmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak gibi çoğu kararı aslında çoğunlukla biz değil çevremiz veriyor. Hangi bölümü okuyacağımızın, hangi şirkette çalışacağımızın, kiminle evleneceğimizin, çocuk sahibi olup olmak istemediğimizin çoğu zaman farkında bile olmuyoruz.

Bu bilgiler bize dışarıdan veriliyor ve bizler bir robot gibi bunlara uyuyoruz. Tıpkı birilerinin çok zayıfsın biraz kilo al demedi veya kilo ver çok şişmansın demesi gibi. Bunlar bu şekilde cümlelerle belirtilmese bile kişi bir mağazada beğendiği tişörtün bedenini bulamadığında da bu baskıyı hissediyor.

Kilo almak için ne yapabilirim sorusu yerine öncelikle hayatınızın hangi bölümlerinde bu baskılara maruz kaldığınızı düşünün. Kendinizi çok zayıf hissetmenizin nedeni bu baskı olabilir mi?

Çok zayıfım nasıl kilo alabilirim?

Zayıflık, şişmanlık, güzellik, çirkinlik gibi kavramların göreceli olduğunu bir kez daha hatırlamakta fayda var. Çok zayıfım kilo almak istiyorum diyen kişiye de çok şişmanım kilo vermek istiyorum diyen kişiye de önereceğim ilk bilgi kas kütlesidir.

Zayıflık veya şişmanlık değil, sağlıklı olmak için dışarıdan nasıl gözüktüğümüzden çok ne kadar kas kütlesine sahip olduğumuz önemlidir. Çünkü sağlıklı vücut denildiğinde akla sağlıklı zihinle birlikte kas oranı da gelir.

Bu durumda eğer kilonuz boyunuzdan 10 ve daha fazlası kadar düşükse (yani 1.60 boyunuz var kilonuz 50 veya daha aşağısı), ve spor yapmıyorsanız, kas kütleniz düşükse, günde ortalama 2 litre su içmiyorsanız, bağırsak hareketleriniz düzensiz veya kıvamsızsa, sıkça hasta oluyorsanız, depresyon gibi zihinsel sorunlar yaşıyorsanız bu durumda ortada bir sorun var diyebiliriz.

Eğer yukarıda saydıklarımdan hiç biri yoksa o halde bırakın isteyen size çok zayıfsın desin. Onlara kendi hayatlarındaki sorunlara odaklanmalarını önerin.

Kilo aldıran yiyecekler içecekler

Daha önce de belirttiğim gibi, bu liste sanıldığı şekilde yağlı, katkı maddeli, paketlenmiş, hazır gıdalardan oluşmamalı. Veya yağda kızartmalardan da. Kilodan çok her zaman sağlıklı olmaya odaklanmamız gerekiyor.

Şimdi bakalım kilo aldıran yiyecekler içecekler listemize neleri ekleyebiliriz? Ve bunları günlük olarak tükettiğimizde nasıl bir gelişme göreceğiz.
 • Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, sade yağ
 • Bitter çikolata
 • Avokado, muz
 • Organik bal
 • Chia tohumu
 • Yumurta
 • Çerezler (çiğ badem, fındık, ceviz)
 • Antioksidan meyveler
 • İlikli kemik suyu
 • Kinoa, basmati pirinç
 • Yeşillikler
 • Tahin

Bunlar kilo aldıran besinler arasındadır. Tahine ek olarak şekersiz fındık ezmesi ve şekersiz badem ezmesi de tüketebilirsiniz. Gördüğünüz gibi kendimizi şekere yağa boğmuyoruz. Çünkü odaklanmamız gereken şey sağlığımız.

Neden kilo vermek yerine sağlığa odaklanıyoruz? Çünkü sağlıklı bir vücut kendi sağlıklı kilosunu zaten bulacaktır. Eğer sistemimizde sorunlar varsa, ki bunlar eksik vitaminler, mineraller veya düzenli çalışmayan hormonlar olabilir, bu durumda zaten biz ne yaparsak yapalım kilo alamaz veya veremeyiz.

Pancarlı şerbet içebiliriz, çilekli limonata yapabiliriz veya ev yapımı dondurma tarifini deneyebiliriz.

Kilo aldıran içecekler smoothieler için ise kilo aldıran smoothie tariflerine bakabilirsiniz. Listeden sevdiklerinizi her gün düzenli olarak yapıp, değişimli şekilde tüketebilirsiniz.

Daha önce kiraz suyu faydalarından bahsetmiştim. Eğer kabızlık yaşıyorsanız da kabızlığa iyi gelen yiyecekler içecekler yazımı okumanızı öneririm.

Kilo aldıran vitaminler

Yemek yemekten hoşlanmıyorum o yüzden vitamin içerek kilo alınır mı merak ediyorum diyorsanız, öncelikle kendinizi yemek için zorlamamalısınız ancak mutlaka kapsamlı bir tahlil yaptırmanız bu noktada önemlidir.

İdrar tahlili, gaita tahlili ve kan tahlili ile eksik olan vitaminler, mineraller tespit edilmeli. Hormonal sorunlar var mı, sindirim sisteminde her şey yolunda mı kontrol edilmeli. Ardından eksik olan veya sorunlu olan noktalar onarılmalıdır.

Kilo aldıran vitaminler listesine C vitamini, D vitamini, K vitamini, E vitamini, A vitamini, B vitaminleri ve Omega-3 yağ asitleri eklenebilir. Daha önce de belirttiğim gibi, herkesin bedeni sistemi farklıdır. Bu yüzden bu vitaminler ve daha fazlası tahlil sonucunuza göre listenize eklenmeli.


Kilo Aldıran Yiyecekler İçecekler Vitaminler


Dünyanın düşleyenlere de ihtiyacı var, yapanlara da. Ama düşlediğini yapanlara daha çok ihtiyacı var… // S. Breathnach

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler