Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik diyet listesinde neler var? Sağlıklı beslenme ve diyet çeşitleri arasında yer alan ketojenik diyet hakkında bilgiler.

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Beslenme ve Diyet Listesi

Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik diyet listesinde neler var? Sağlıklı beslenme ve diyet çeşitleri arasında yer alan ketojenik diyet hakkında bilgiler.

Sağlıklı beslenme diyet çeşitleri arasında yer alan ketojenik diyet nedir? Nasıl yapılır? Ketojenik diyet örneği nasıl olmalıdır? Ketojenik diyette neler yenir ve neler yenmez? Hepsini bu yazımızda anlattık.

Ketojenik diyet neden sağlıklıdır?

Ketojenik diyette düşük karbonhidrat ve daha yüksek derece protein tüketilir. Bu bakımdan Atkins diyetine benzer. Karbonhidrat alımını azaltmak ve sağlıklı yağları vücudumuza almak esastır. Bu şekilde vücudumuzdaki ketozis oluşumunu dengeler.

Ketojenik diyet nedir?

Sağlıklı yağlar, beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak olan ciğerlerdeki ketonlara dönüşürler. Ketojenik diyet kan şekerini dengeler ve insülini düşüren diyetler arasındadır.

Ketojenik diyet örneği

Ketojenik diyet örneğinde öğünlerde yazılı olanlardan istediklerinizi seçip yiyebilirsiniz. Tek öğünde yemeniz gerekenler şeklinde yazılmamıştır.

Ketojenik diyet

Kahvaltı : Yumurta, domates, salatalık, ceviz, keçi peyniri, avokadolu omlet
Öğlen : Tavuk salatası, avokadolu karides salatası, hindistancevizi yağında pişirilmiş kırmızı et ve sebzeler, köfte ve salata. Akşam : Tereyağında pişirilmiş somon ve kuşkonmaz, çedar peynirli köfte ve sebzeler, ızgara tavuk ve salata, ızgara et ve yumurtalı salata.

Sağlıklı ketojenik atıştırmalıklar

Ketojenik diyet yaparken peynir, fındık, zeytin, yumurta, %90 siyah çikolata, badem sütü, kakao, tam yağlı yoğurt, çilek, kereviz gibi yiyecekler veya bunları içeren atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Ketojenik diyette önemli olan öğünlerinizdeki sağlıklı yağ ve protein oranının karbonhidrata göre çok daha fazla olmasıdır.


Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Beslenme ve Diyet Listesi : Ketojenik diyet örneği ketojenik diyet nedir ketojenik diyet ketojenik diyet nasıl yapılır insülini düşüren diyetler keton nedir keton birikimi ketosiz ketoz ketojenik diyette neler yenir neler yenmez sağlıklı beslenme diyet çeşitleri


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler