Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik diyet listesinde neler var? Sağlıklı beslenme ve diyet çeşitleri arasında yer alan ketojenik diyet hakkında bilgiler.

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Beslenme ve Diyet Listesi

Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik diyet listesinde neler var? Sağlıklı beslenme ve diyet çeşitleri arasında yer alan ketojenik diyet hakkında bilgiler.

Sağlıklı beslenme diyet çeşitleri arasında yer alan ketojenik diyet nedir? Nasıl yapılır? Ketojenik diyet örneği nasıl olmalıdır? Ketojenik diyette neler yenir ve neler yenmez? Hepsini bu yazımızda anlattık.

Ketojenik diyet neden sağlıklıdır?

Ketojenik diyette düşük karbonhidrat ve daha yüksek derecede protein tüketilir. Bu bakımdan Atkins diyetine benzer. Karbonhidrat alımını azaltmak ve sağlıklı yağları vücudumuza almak esastır. Bu şekilde vücudumuzdaki ketozis oluşumunu dengeler.

Ketojenik diyet nedir?

Sağlıklı yağlar, beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak olan ciğerlerdeki ketonlara dönüşürler. Ketojenik diyet kan şekerini dengeler ve insülini düşüren diyetler arasındadır.

Pek çok beslenme programı arasında dünyada farklı ülkelerde en çok uygulananlar arasında yer alır. Bazı kişiler kısa süreli uygulama yaparken bazıları daha uzun süre tercih ederler.

Vücut tipine göre kilo verme

Ketojenik diyet örneği

Ketojenik diyet örneğinde öğünlerde yazılı olanlardan istediklerinizi seçip yiyebilirsiniz. Tek öğünde yemeniz gerekenler şeklinde yazılmamıştır.

Kahvaltı : Yumurta, domates, salatalık, ceviz, keçi peyniri, avokadolu omlet
Öğlen : Tavuk salatası, avokadolu karides salatası, hindistancevizi yağında pişirilmiş kırmızı et ve sebzeler, köfte ve salata.
Akşam : Tereyağında pişirilmiş somon ve kuşkonmaz, çedar peynirli köfte ve sebzeler, ızgara tavuk ve salata, ızgara et ve yumurtalı salata.

Ketojenik diyet

Ketojenik diyette ne yenmez?

Ketojenik diyette neler yenmemeli diye sorduğumuzda karşımıza ilk olarak pancar, havuç gibi kök sebzeler çıkıyor. Baklagiller, şekerli gıdalar ve tahıl ürünleri ketojenik diyette ne yenmez dediğimizde listenin başında yer alıyor.

Ketojenik diyette hangi meyveler yenir

Avokado, limon ve ahududu ketojenik diyette hangi meyveler yenir denildiğinde listenin başında yer alan meyvelerdir. Meyvelerde karbonhidrat ve şeker oranı yüksek olduğu için, ketojenik diyet bu konuda oldukça kısıtlayıcıdır. Günde sadece 1 porsiyon meyve tüketmekte fayda vardır.

Ketojenik diyette hangi meyveler yenir ahududu

Sağlıklı ketojenik atıştırmalıklar

Ketojenik diyet yapanlar peynir, fındık, zeytin, yumurta, %90 siyah çikolata, badem sütü, kakao, tam yağlı yoğurt, çilek veya çilekli limonata, kereviz gibi yiyecekler veya bunları içeren atıştırmalıklar tüketebilirler. Önemli olan öğünlerinizdeki sağlıklı yağ ve protein oranının karbonhidrata göre çok daha fazla olmasıdır.


Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Beslenme ve Diyet Listesi


Zencefil ve zerdeçal iki muhteşem koruyucudur. Gripten kansere kadar çoğu hastalığın önlenmesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve iltihap gidermede vazgeçilmezlerdendir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler