Kestanenin faydaları neler? Kestane kilo aldırır mı? Kalorisi ne kadar? Vitaminler ve mineraller açısından zengin ve yararlı olan kestanenin kullanım alanları.

Kestanenin Faydaları Ve Kullanım Alanları Neler?

Kestanenin faydaları neler? Kestane kilo aldırır mı? Kalorisi ne kadar? Vitaminler ve mineraller açısından zengin ve yararlı olan kestanenin kullanım alanları.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane, diğer yemişlerin aksine düşük kalorili ve mineralleriyle, vitaminleriyle oldukça zengin bir yemiştir. Yüksek oranda lif içeren kestane sayesinde, bağırsaklardaki aşırı kolesterol emilimi sınırlanır.

Kestanenin kalorisi : 100 gram kestane 130-200 kalori arasındadır. 100 gram kestanede 43 mg C vitamini vardır. C vitamini diş, kemik ve damarlardaki matriks oluşumu için gereklidir. Güçlü bir anti-oksidan olan kestane, zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlar. Kestane folik asit açısından da çok zengindir.

Kötü kolesterolle savaşırken, iyi kolesterolü yükseltir. Kalp sağlığını korur. İçeriğindeki potasyum kan basıncını düzenler. Aynı zamanda bir B vitamini deposudur.

Kestanenin kullanım alanları

Kestane özellikle Çin, Kore, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde değerli bir besin kaynağıdır. Çin'de 6.000'den fazla yıl ve Avrupa'da 3000 yıldır yetiştirilmektedir. Yunanlılar kestaneyi; badem, fındık ve cevizden üstün görürler. Kestane kavrularak ya da çorba olarak tüketilebilir. Önemli besin değerine sahip olan kestane, yüzyıllardır pek çok hastalık için uygulanan lezzetli bir tedavi yöntemidir.

Kestane kremler ve şampuanlar gibi kozmetik ve sektöründe ve ilaç sektöründe de sıklıkla kullanılmıştır.

Kestanenin faydaları

Kestanede bulunan vitaminler

100 gram kestanede 3 gram lif bulunur. 100 gram cevizde 2.1 gram lif, 100 gram pekanda 2.3 gram lif ve 100 gram antepfıstığında ise 1.9 gram lif bulunur. Kestane en çok lif içeren yemişlerden biridir. Kestanenin içeriğindeki lif, onu glisemik indeksi düşük bir yiyecek yapar. Bu da kan şekerinin hızlı değil, yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar.

  • Folik asit
  • Niyasin
  • Pantotenik asit
  • Pridoksin
  • Riboflavin (b2 vitamini)
  • Tiyamin (b1 vitamini
  • A vitamini
  • C vitamini

Folik asit kırmızı kan hücrelerinin oluşması için önemlidir. Kestanede gluten var mı? Kestane de tıpkı badem ve fındık gibi glutensiz bir yiyecektir. Gluten alerjisi ve gluten intoleransı konularındaki yazılarım ilginizi çekebilir.

Kestanenin faydaları kullanım alanı kestanedeki vitaminler mineraller kalorisi

Kestanedeki mineraller

Kestane yüksek karbonhidrat içeren bir yiyecektir. 100 gram kestanede 130-200 kalori vardır. Kestane kilo aldırır mı? Diyet yapanların, kontrollü şekilde tüketmesi gerekir. Adet (Regl) döneminde artan karbonhidrat tüketme isteğini bastırmak için sağlıklı bir gıdadır. Kestanedeki mineraller potasyum, bakır, çinko, magnezyum, amino asitler, ve manganezdir. İyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır.

Kestane bebeklerde kalp ve damar sağlığı ve uygun nörolojik gelişim için yararlı linoleik asit içeren, yüksek düzeyde esansiyel yağ asitlerine sahiptir. Kestanenin ayrıca trigliseridi düzenlediği de yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Kestane yağında, zeytinyağında da bulunan palmitik asit ve oleik asit vardır.


Kestanenin Faydaları Ve Kullanım Alanları Neler?


Sinirlendiğinizde yumruklayacağınız bir boks topu ya da büyük bir yastığınız olsun.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler