Kemik Ağrısına Eklem İltihabına İyi Gelen Yiyecekler

Kemik ağrılarına ve eklem iltihabına iyi gelen yiyecekler hangileri? Bu gıdalar inflamasyonu ve ağrıyı azaltıyor.

Kemik Ağrısına Eklem İltihabına İyi Gelen Yiyecekler

Özellikle artrit denilen eklem iltihabı, tükettiğiniz yanlış besinlerden çok etkilenir. Kemik ve eklem ağrılarına iyi gelen yiyecekler hangileri bilip, bunları beslenme listenize eklerseniz bu ağrılardan kurtulmanız da mümkün olabilir.

Kemik ve eklem ağrısına iyi gelen yiyecekler

Eklem ağrısına sebep olan yiyecekler listesinin başında şekerli gıdalar, doymuş yağlar, glutenli gıdalar, işlenmiş etler, hazır paketli ürünler, süt ürünleri ve alkol geliyor. Elbette neredeyse tüm hastalıkları ve semptomları düşünürken stresin etkisini de mutlaka listeye eklememiz gerekiyor.

Vitamin, mineral ve zengin sağlıklı yağlardan oluşan bir beslenme listesi hazırlayarak kemik ve eklem ağrılarına iyi gelen bir yaşam tarzı oluşturabiliriz.

Kemik ve eklem ağrısına iyi gelen yiyecekler

Yeme alışkanlığımız, yaşam şeklimizi oluşturur. Yaşam şeklimiz de sağlığımızı. Yani her şey sağlıklı bir beslenme şekliyle başlıyor. Eklem ağrısı yaşıyorsanız bu gıdaları hayatınıza sokmanızda fayda var.

  • Yağlı balıklar
  • Kiraz
  • Avokado
  • Muz
  • Yeşil çay
  • Keten tohumu
  • Ceviz
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Zencefil
  • Narenciye

En önemli şey vücutta inflamasyona yol açacak olan gıdalardan uzak durmaktır. Bu gıdalar, pek çok hastalığa yol açmaktadır.

Beslenme listesinde neler olmalı?

Ceviz, badem, çam fıstığı, keten tohumu, chia tohumu gibi tohumlar ve çerezler tıpkı soğuk ve açık su balıkları gibi (balık yağı faydaları) omega-3 yağ asitleri açısından zengindir ve beslenme listesinde neler olmalı dediğimizde ilk sırada, çiğ olarak tüketilmek üzere yer almalıdır.

eklem sağlığı için beslenme

Şeker miktarı az olan pek çok meyve inflamasyon giderici ve antioksidan özelliğe sahiptir. Bu antioksidan meyveler beslenme listesinde yer almalıdır.

Brokoli, brüksel lahanası, karnabahar gibi sebzeler hem yüksek vitamin ve mineral içerirler hem de eklem ağrısına sebep olan enzimleri engellerler.

Zeytinyağının antioksidan özelliği olan besinler ve inflamasyon giderici besinler listesinde bir numarada olmasının önemli bir sebebi vardır. Yiyeceklerinizde ayçiçek yağı kullanmak yerine zeytinyağını hem pişirerek hem de çiğ şekilde tüketmelisiniz.

Sarımsak, zencefil ve zerdeçal da kemik ve eklem ağrılarına iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Aynı zamanda iyileştirici özellikleri de vardır. Hem pişirerek hem de çiğ olarak tüketmeye özen göstermek gerekir.


Kemik ağrılarına ve eklem iltihabına iyi gelen yiyecekler hangileri? Bu gıdalar inflamasyonu ve ağrıyı azaltıyor.


Kansere karşı en koruyucu meyvelerden biri çekirdekli kara üzümdür.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler