Kekreyemiş tozu çayı nedir? Nasıl hazırlanır? Kekreyemişin faydaları zararları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İçindeki vitaminler ve mineraller hangileri?

Kekreyemiş Tozu Nedir? Kekreyemişin Faydaları Zararları Ne?

Kekreyemiş tozu çayı nedir? Nasıl hazırlanır? Kekreyemişin faydaları zararları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İçindeki vitaminler ve mineraller hangileri?

İlk kez İskandinav ülkelerinde görülmüş ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Meyve gelişimi Mayıs ayında başlar, Temmuz ayında olgunlaşarak toplanır. İkinci hasat Ekim ayındadır ve meyveler serin havanın da etkisiyle daha da büyüktür. Yüzyıllardır İskandinav ülkelerinde yetiştirilir ve ekonomiye katkı sağlar. İsveçli çiftçiler yılda 2.5 ton ile 9 ton arası kekreyemiş toplarlar.

Kekreyemiş nedir faydaları neler

Kekreyemiş böğürtlen, ahududu, çilek, yabanmersini gibi berry olarak geçen meyvelerden biridir. Bu meyvelerin özellikleri güçlü bir lezzete ve renge sahip olmaları yanı sıra antioksidan olmamalarıdır. Yani vücudun en büyük düşmanı olan serbest radikallerle savaşırlar. Bu yüzden bu meyve pek çok yerde ölümsüzlük meyvesi olarak isimlendirilir.

Mayhoş ve biraz ekşi bir tadı vardır. Özellikle inflamasyonu azaltır ve idrar yolu enfeksiyonuna çok iyi gelir.

Kekreyemişteki vitamin ve mineraller nelerdir?

Kekreyemişin kalorisi 150 gram için 84 kaloridir. 6 gram karbonhidrat, 3 gram protein, 3 gram yağ, 9 gram lif, C vitamini, A vitamini, kalsiyum ve demir içerir.

Fitokimyasallar açısından zengin ve vücuda pek çok yararları olan bir meyvedir. Reçel, şurup, şerbet, dondurma, şarap, şeker, tatlı ve turşu olarak dünya mutfağında pek çok alanda kullanılır. Ayrıca kekremiş tozu olarak da satılmaktadır.

Kekremiş tozu ve kekremişin faydaları

En önemli özelliği iltihap giderici olmasıdır ama bunun yanı sıra kekremiş faydaları açısından çok önemli bir meyve. Neden mi? Birlikte bakalım.

  • Antioksidandır
  • İltihap azaltıcıdır
  • Kalp sağlığını korur
  • Göz sağlığını korur
  • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir
  • Sağlıklı bağırsak bakterilerini destekler
  • Şeker ve insülin seviyesini dengeler
  • Ağız bakterilerinin düşmanıdır
  • Kanser riskini azaltır

Kuersetin içeren ilaçlar ararken karşınıza bu meyve çıkabilir çünkü hem kuersetin hem de proantosiyanidin açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, gut hastalığı, egzama, romatoid artrit, virüse bağlı enfeksiyonların tedavisinde veya bağışıklık sistemi hastalıkları olanlar kekreyemiş tozu veya tabletini kullanarak verim almaktadır. Günlük kullanım için kekreyemiş çayı da tüketilebilir.

Kekreyemiş tozu meyvesi yararları ne işe yarar

Kekreyemiş kilo verdirir mi? Evet. Şeker ve insülin dengesini sağlayarak daha az acıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca iltihap giderici etkisi olduğu için hem sindirim sistemini düzenleyerek ishal veya kabızlığa iyi gelir hem de şişkinlik ve ödemin geçmesini sağlar.

Kekreyemişin zararları da var mı? Çok nadir olarak alerji rapor edilmiş. Belli bir miktarın üzerinde kullandığında mide bulantısı ve kusma yapabilir. Bakterileri öldüren bu harika meyvenin, bu işlem sırasında karaciğere zarar verebileceği ve buna bağlı olarak kanser oluşumuna sebep olabileceği kaygıları vardır fakat bununla ilgili bir araştırma sonucu yoktur.

Kekreyemiş çayı nasıl yapılır?

Reçel, dondurma, şerbet olarak da tüketilen bu meyve ayrıca çay olarak da kullanılır. Meyvenin yaprakları ve kendisiyle birlikte hazırlayabilirsiniz. Kaynamış olan suyun içine bir miktar meyve ve yapraklar eklenerek en az 10 dakika bekletilir. Tüm sıcak içeceklerde olduğu gibi tatlandırmak için içine bal eklememelisiniz. Çünkü bu şekilde balın besin değeri çok düşmekte.

Kekreyemiş çayı nasıl yapılır faydaları

Bu yüzden çayı içerken yanında bal yiyebilirsiniz veya hazırlama aşamasında içine bir miktar zencefil, ahududu veya çilek ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Ayrıca kekik ve nane de ekleyebilir, aromasını güçlendirebilirsiniz. Fibromiyalji tedavisinde de etkili bir meyvedir.

Kekreyemiş çayı kullananlar anksiyete, stres, sisli beyin ve konsantrasyon bozukluğundan gözaltı torbaları, egzama, zehirlenme, uykusuzluk, soğuk algınlığı gibi durum ve semptomlarda oldukça verim almaktadırlar. Ayrıca kilo vermek isteyenler için ve emziren anneler için çok faydalı bir doğal çözümdür.

Zayıflama amacıyla eğer çay olarak hazırlamak isterseniz, içine meyveyi değil yapraklarını koymanız gerektiğini unutmayınız.

Hastalıkları doğal yollarla tedavi eden meyve

Pek çok hastalığa ve semptoma iyi geldiği için ölümsüzlük meyvesi olarak isimlendirilen kekreyemiş özellikle kadınların en büyük dostu. Hem meyvesi, hem çayı, hem tableti pek çok yarar sağlıyor.

Tüberküloz, prostat iltihabı, böbrek hastalıkları, toksik zehirlenmeler, zehirlenmeye bağlı ishal, virüse bağlı hastalıklar, sistit ve baş ağrıları gibi hastalıkları doğal yollarla tedavi eden meyve.


Kekreyemiş Tozu Nedir? Kekreyemişin Faydaları Zararları Ne?


Günde en az 30 dakika yürüyün. Bu süreyi 10'ar dakikalık 3 parçaya da bölebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler