Kekik suyu faydaları ne işe yarar? Kekik suyu ve çayı nasıl yapılır kullanılır? Zararları yan etkileri var mı? Kilo verdirir mi zayıflatır mı neye iyi gelir?

Kekik Suyu Ve Çayı Nasıl Yapılır Kullanılır? Faydaları Nedir

Kekik suyu faydaları ne işe yarar? Kekik suyu ve çayı nasıl yapılır kullanılır? Zararları yan etkileri var mı? Kilo verdirir mi zayıflatır mı neye iyi gelir?

Kekik sadece yemeklere tat veren bir bitki değil aynı zamanda şifalı bitkilerden ve doğal tedavi için kullanılıyor. Peki kekik suyu nasıl kullanılır? Nasıl yapılır? Faydaları zararları neler? Şimdi bunlara bakalım.

Kekik suyu faydaları ne işe yarar

Özellikle et yemeklerine eklenen bir miktar kuru kekik, o ete çok harika bir lezzet verir ve tüketmesi de kolaydır fakat kekik suyu ve sonrasında kekik çayı içimi biraz daha zor olabilir çünkü daha keskindir.

Şimdi sırasıyla kekik suyu nasıl yapılır ve kullanılır faydaları ve zararları neler yan etkileri var mı bunlara bakalım.

Kekik suyu nasıl yapılır

C vitamini açısından zengin ve antioksidan bitkiler arasında yer alan kekik, bağışıklık sistemini güçlendirir, tansiyonu dengeler, öksürüğe ne iyi gelir dediğimizde aklımıza ilk gelenler arasında yer alır.

Kekik suyu nasıl yapılır dediğimizde ise önemli bir püf noktası vardır, buna dikkat etmek gerekir.

Kekik suyu nasıl yapılır kullanılır

Kekik çayı nasıl demlenir? Kaynamış suyun içine atıp kaynatmaya devam ederseniz acı bir tat olur ve içmesi zorlaşır. Bu yüzden kekik suyu yaparken mutlaka kaynamış ve ocaktan alınmış suyun içine atılmalı ve bekletilmelidir.

Bu şekilde hazırlanıldığında kekik çayı olur ve bu, hem soğuk hem de sıcak bir şekilde içilebilir. Kekik çayı neye iyi gelir şimdi buna bakalım.

Kekik suyu ve çayı faydaları nelerdir?

Şimdi gelelim birbirinden etkili olan kekik suyu faydaları nelerdir kısmına.

 • Kan dolaşımını destekler
 • Ağız kokusuna iyi gelir
 • Stres gidericidir
 • Kas ağrısına iyi gelir
 • Epidemik konjunktivit için etkilidir
 • Mide ağrısına iyi gelir
 • Göz sağlığı için iyidir
 • Yaraların iyileşmesi için kullanılır
 • Öksürük azaltıcı bitkilerdendir
 • Tansiyonu dengeler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Demir açısından zengin olduğu için kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını destekleyerek dolaşıma katkıda bulunur. 100 gramında 17.45 mg demir vardır. Bu yüzden eğer kansızlık yaşıyorsanız bu harika bitkiyi yiyeceklerinize ekleyin veya içecek olarak tüketin.

Kekik suyu nasıl kullanılır?

Kekik bir kaç şekilde kullanılır. Kekik suyu olarak soğuk içilebilir, kekik çayı hazırlanarak içilebilir, yiyeceklerin özellikle et ve tavuklara eklenebilir, harici olarak deri üzerinde kullanılır ve hava nemlendiriciye eklenebilir.

Nefes kokusuna ne iyi gelir

Nefes kokusuna ne iyi gelir denildiğinde akla yine bu şifalı bitki gelir. Küçük bir şişenin içinde ağzı kapalı şekilde sakladığınız kekik yağını, dişlerinizi fırçalarken diş macununuzun üzerine ekleyin.

Kekik suyu zararları ve yan etkileri

Nane ailesinden bir bitkidir bu yüzden bu tür bitkilere alerjiniz varsa bunu da kekik suyu zararlarına ekleyebilirsiniz. Antioksidan ve inflamasyon gidericidir, bu yüzden yemeklere eklenen miktar veya kekik suyu yaparak tüketilen düşük miktarlar genelde güvenlidir.

Fakat kekik suyu zararları ve yan etkilerinden bahsederken baş ağrısı, cilt üzerinde alerji, tansiyon düşüklüğü, ishal, mide yanması gibi semptomları listeye eklemek gerekir.

Kekik suyu virüs ve bakterileri öldürmede etkilidir. Soğuk algınlığı hissettiğinizde hemen bir miktar çay veya su hazırlayıp tüketirseniz olumlu etkisi olur. Hastalıklardan korunmak için de günlük olarak güvenli miktarlarda tüketilebilir.

Kekik suyu faydaları zararları yan etkileri

Kekik suyu zayıflatır mı? Kilo verdirir mi? Özellikle karın ve göbek bölgesindeki şişkinlik için etkilidir. Eğer paleo diyeti gibi bir diyet yapıyorsanız, öğünlerinizdeki kırmızı etler ile kullanmanız kilo vermeyi hızlandıracaktır. Aç karnına içmek zorunda değilsiniz, gün içinde bir iki bardak tüketebilirsiniz ve limon, zencefil gibi malzemelerle tatlandırabilirsiniz.

Göbek eriten detoks kür tarifi

Kekik suyu kireçlenmeye iyi gelir mi? Yapılan araştırmalar sonucunda romatoid artirit ve kireçlenme üzerinde olumlu etkileri görülmüştür. Lupus, vertigo, tinitus, fibromiyalji, haşimato, ms hastalığı kronik yorgunluk sendromu gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Çünkü kuru kekik suyunun faydaları arasında iltihabı azaltmak çok önemli bir yerdedir.


Kekik Suyu Ve Çayı Nasıl Yapılır Kullanılır? Faydaları Nedir


Yalnızlık ve asosyallik, özellikle bağışıklık sisteminde hasarlara yol açıyor.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler