Diğer adıyla cats claw olarak bilinen kedi pençesinin bilinmeyen pek çok faydaları var.

Kedi Pençesi Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Diğer adıyla cats claw olarak bilinen kedi pençesinin bilinmeyen pek çok faydaları var.

Diğer adıyla cats claw olarak bilinen kedi pençesinin bilinmeyen pek çok faydaları var. Geleneksel tıpta kullanılan ve bağışıklık sistemini güçlendiren, iyileştirici etkisi sayesinde çok uzun yıllardır kullanılan bir bitki. Kullanılan diğer isimleri Uña de Gato, Paraguayo, Liane du Pérou, Garabato ve Samento.
1970lerde kanser hastalarının semptomlarını azaltmak için kedi pençesi üzerinde çalışmalara başlanmış olup, 1990 yılında bitkinin içeriğindeki alkaloid oksidanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği keşfedilmiştir.

Kedi Pençesi

Kedi Pençesinin Faydaları

Kandaki beyaz hücreleri artırarak antioksidan etki oluşturur. Bu vesileyle vücuttaki toksinlerin atılmasına ve bakteriyel enfeksiyonların iyileşmesine katkıda bulunur. Enflamasyon giderici etkisi vardır.

İçeriğinde bulunan glikosit iltihabı dindirir ve yaraların iyileşmesine büyük katkıda bulunur.

Kadi pençesi gastrointestinal bozukluklarını iyileştirir. Leaky gut denilen geçirgen bağırsak hastalığı, iritabıl bağırsak sendromu, ülser ve crohn hastalığı tedavisinde bağırsak ve mide florasını tamir eder.

TNF-alfa sentezini baskılayarak çin melek otu kökü gibi sırt ağrısı, fibromiyalj, osteoartrit ve artirit gibi hastalıkların semptomlarını azaltır.

Zona, uçuk ve hatta AIDS tedavisinde kullanılır.

Kedi Pençesi Kullanımı

Kedi pençesi nasıl içilir? Nasıl kullanılır? Şimdi de buna bakalım.

Kaynamış suyu bardağa koyun, bir kaç damla limon suyu ekleyin. Kedi pençesinden küçük bir tutam alarak ekleyin. Bardağın ağzını kapatıp 10 dakika bekleyin ve için.

Kedi Pençesi Zararları Nelerdir?

Lösemi hastaları kedi pençesi kullanmamalıdır. Kanayan yaralara kedi pençesi uygulanmamalıdır. Lupus yani deri veremi ve multipl skleroz hastaları kedi pençesi kullanmamalıdır. Ayrıca kedi pençesi tansiyonu düşürebilir, eğer düşük tansiyonunuz varsa bu bitkiyi kullanırken dikkatli olmalısınız.


Kedi Pençesi Nedir? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Trabzon hurması yüksek kan basıncını düşürür, cildi güzelleştirir ve yaşlanmaktan korur, antioksidan bakımından zengindir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler