Karatay diyeti nedir? Neler yenir? Şeker yasak mı? Yağlar ve öğünler hakkında bilgiler. Karatay diyeti nasıl yapılır?

Karatay Diyeti

Karatay diyeti nedir? Neler yenir? Şeker yasak mı? Yağlar ve öğünler hakkında bilgiler. Karatay diyeti nasıl yapılır?

Karatay diyeti nedir?

Prof. Dr. Canan Karatay tarafından son zamanlarda ünlenmiş bir diyet. Bazı uzmanlar bu diyete karşı, bazılarının ise katıldığı noktalar var. Örneğin Karatay diyetinin temeli Uzun yol yürüyen uzun yaşar. Yani bu diyeti yaparken hareket şart. Hatta diyet yapmıyorsanız da hareket şart. Çünkü hareketsizliğin, zayıf veya şişman herkes için pek çok zararı var.

Karatay diyetinde neler yenir?

Karaciğer yağlanmasını önlemek için bu diyeti yaparken alkol almamak gerekiyor. Her türlü ekmekten, kepek, buğday ekmeği de dahil uzak durmak gerekiyor. Bunun yerine buğdayı salata veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kayısı kıvamında yumurta, doğal ev yoğurdu, ezine peyniri, eski kaşar, balık, kuzu pirzola, dana bonfile ve köfte yiyebilirsiniz. Ayrıca buğday, bulgur (evde kolay güzel kısır yapılışı), mercimek, fındık, fıstık, ceviz, badem, sebzeler, limon, greyfurt, armut, ahududu, böğürtlen yiyebilirsiniz. Pastırmalı kuru fasulye Canan Karatay ın en çok önerdiği yemeklerden biri. Fakat bunu pilavla değil kuru soğanla yemek gerekiyor. Önermediği yiyeceler ise salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünleri. Kuyruk yağı ve soğuk sıkma zeytinyağında ise oldukça cömert. Bu iki yağın anne sütüne eş besin değeri olduğunu vurguluyor.


Canan Karatay diyeti

Karata diyetini yaparken haftada en az 3 kez yarım saat yürümek gerekiyor. Aslında her gün yürünmesini öneriyor. Fakat zamanı olmayanlar için 3 gün, kötünün iyisi.

Karatay diyetinde şeker yasak mı?

Evet, Karatay diyetinde şeker ve tatlı yasak. Özellikle meyve şekeri içeren reçellerin içinde früktoz adında bir zehir var. Ki bu zehir karaciğerde ve göbek bölgesinde yağlanma yapıyor. Light veya tatlandırıcılı gıdalar da tüketilmemeli çünkü onlar da insülin direncini artırıyor. Gün kurusu kayısı gibi kuru meyveler tüketilmesi öneriliyor. Eğer şekersiz yapamam diyorsanız taze meyve de yiyebilirsiniz ama kural belli, yürüyüş de yapacaksınız.

Karatay diyetinde ayrıca günde iki öğün yemek yiyorsunuz. Yani sabah uyandığınızda, en geç bir saat içinde önce bir bardak su ve ardından çok sağlam bir kahvaltı. Daha sonra da akşam üzeri besleyici ve doyurucu bir yemek daha.

Canan Karatay şu anda 70 yaşında ve gayet sağlıklı. Bunu da bu beslenme biçimine bağlıyor. Kendisine uzun ve güzel bir hayat diliyoruz.


Karatay Diyeti : Karatay diyetinde öğünler şeker buğday soğuk sıkma zaytinyağı karatay diyeti nasıl yapılır kuyruk yağı kahvaltı neler yenir canan karatay diyeti nedir


6 adet 500ml’lik su şişelerini evinizde veya ofisinizde sürekli olarak giriğiniz odalar/yerlere koyun. Böylece gördüğünüz zaman içersiniz ve suyunuz sürekli elinizin altında olur.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler