Karaciğer sağlığı için hangi vitaminler gerekli? Karaciğeri güçlendiren besinler neler? Karaciğer yağlanması tedavisi için doğal yöntemler neler?

Karaciğer Yağlanmasın! Karaciğer Sağlığı İçin Hangi Vitaminler Gerekli?

Karaciğer sağlığı için hangi vitaminler gerekli? Karaciğeri güçlendiren besinler neler? Karaciğer yağlanması tedavisi için doğal yöntemler neler?

Karaciğer, toksinleri eleyip yiyeceklerden aldığı enerjiyi diğer organlara dağıtır. Bu oldukça önemli bir görevdir. Tüm bu işleri yapabilmek için karaciğer, bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar.

Karaciğer sağlığı için gerekli olan vitaminler

A Vitamini karaciğerin suyu gibidir. Özellikle kansızlık sorununuz varsa vücudunuzdaki A vitamini de oldukça düşmüş olabilir. Demir eksikliğine bağlı olarak yaşanan kansızlık durumlarında A vitamini ve demir birlikte kullanılabilir. Fakat kronik karaciğer hastalığı veya siroz gibi bir hastalığı olanlar A vitaminini veya kullanacakları multivitaminlerin içinde demir olmadan kullanmaları tavsiye edilir.

Karaciğer sağlığı

Yapılan bir araştırmada, kronik karaciğer rahatsızlığı yalayan kişilerin yüzde doksanında D vitamini eksikliği gözlemlenmiştir. Siroz ve karaciğer kanseri olan vakalarda da d vitamini eksikliği ortak bir sorun olarak kaydedilmiştir. Bu yüzden karaciğer sağlığı için gerekli olan vitaminler arasında D vitamini de bulunur.


E vitamini karaciğer sağlığı için gerekli olan bir başka vitamindir. Fakat E vitamini dozunu doktorunuz ayarlamalı çünkü yüksek dozlarda, kanı inceltici ve kanamalara sebep veren bir yan etkisi olabilir.


İyi bir beslenme programı ve gerekli vitaminlerle karaciğer sağlığını korumak ve düzeltmek mümkün. Öğünlerinizde B vitamini açısından zengin beslenmeye veya b12 vitamini desteği almak da önemli.

Karaciğer yağlanması

Karaciğeri güçlendiren besinler neler?

A vitamini açısından zengin olan brokoli, ıspanak, tatlı kırmızı biber, havuç ve tatlı patates karaciğer sağlığı için tüketebileceğiniz besinlerdendir. Ayrıca badem ve ayçekirdeği E vitamini açısından zengindir. Kırmızı et, balık, yumurta, avokado ve muz günlük yemek programınıza eklediğinizde karaciğeri B vitamini açısından zenginleştirir.

Karaciğeri güçlendiren besinler

Karaciğer yağlanması tedavisi

Karaciğer yağlanması için detoks içeceklerinden faydalanabilirsiniz. A, E, D ve B vitamini açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz. Ayrıca karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılan spirulina yani mineral açısından çok zengin olan bu deniz yosununu da kullanabilirsiniz.


Karaciğer Yağlanmasın! Karaciğer Sağlığı İçin Hangi Vitaminler Gerekli?


Potasyum çok önemli! Mutlaka domates, ıspanak, üzüm ve muz yiyin.

Sağlıklı yaşam ve beslenme ile ilgili bilmeniz gerekenler